ناگفته های سید علی فضل الله از احساس پدرش نسبت به جمهوری اسلامی

بیروت - سیدˈ علی فضل اللهˈ فرزند علامه فضل الله در اولین گفتگوی خود پس از درگذشت پدر، ناگفته های خواندنی را از زندگی این مرجع لبنانی و ارتباطات ویژه او با مقامات جمهوری اسلامی را برای ایرنا تشریح کرد. پدرش به او گفته بودکه اگر سنگباران هم شوم از حمایت ایران دست نمی کشم.

حدود 40 روز پیش بود که علامه سید ˈمحمدحسین فضل اللهˈ پس از گذران دوران نقاهت بیماری دوباره ملاقات های عمومی خود را از سرگرفت و ماهم که از حال نامساعد جسمی ایشان مطلع بودیم سریعا برای دیدار و گفتگوی کوتاهی خدمت وی رسیدیم.
خوب به یاد دارم که حال چندان خوشی نداشت و به سختی سخن می گفت ولی پس از دست دادن با ایشان روی صندلی ننشسته بودم که دفعتا در جمله ای گفت: ˈ تهدیدات آمریکا با توجه به اندیشه های حکیمانه و هوشمندانه رهبر انقلاب اسلامی ایران در اداره امور سیاسی و به ویژه پیشبرد پرونده صلح آمیز هسته ای، قطعا بی ثمر خواهد بود.ˈ مدت زیادی از انتشار این مصاحبه نگذشته بود که این چهره مطرح لبنان لبیک حق را پاسخ گفت.
در حالی که حمایت همیشگی علامه سید محمد حسین فضل الله از ایران و مقاومت مهمترین تئوری سیاسی- مذهبی این مرجع شیعی لبنانی را تشکیل می داد، تنها چند ساعت پس از اعلام فوت این عالم ربانی ، بی.بی.سی فارسی، العربیه و چندین رسانه مغرض دیگر اقدامات غیراخلاقی را برای القای اختلاف علامه فضل الله با ایران و حزب الله آغاز کردند.
مضحک ترین بخش گزارش این رسانه ها آنان جایی بود که می گفت : ˈسید محمد حسین فضل الله با رهبران ایران ارتباط داشت اما این رابطه حداقل طی سال های اخیر چندان گرم نبود... وی به عنوان بلندپایه ترین روحانی شیعه لبنان بارها در موضع مخالف و منتقد ایران و حزب الله قرار گرفته بود.ˈ
همین امر سبب شد تا در اولین فرصت پس از فوت علامه به سراغ نزدیک ترین فرد به وی برویم تا صحت و سقم این اخبار را جویا شویم.
سید علی در همان دفتری از ما استقبال کرد که چندی پیش با پدر گفتگو کرده بودیم و دقیقا بر همان صندلی نشسته بود که پدرش بر آن می نشست و جالب تر آنکه در اعلام مواضع هم دقیقا مشابه مواضع پدر عمل می کرد. تنها فرقی که احساس کردیم این بود که دفتر علامه خلوت تر از دفعه پیش بود و در و دیوار در سوگ فضل الله سیاه پوش .

** اگر سنگ باران هم شوم از حمایت ایران دست نمی کشم
سید علی فضل الله تاکید کرد: جمهوری اسلامی همیشه در قلب علامه فضل الله جای داشت و چشمان ایشان به سوی آن دوخته شده بود.
وی با اشاره به علاقه مجدانه علامه فضل الله به ایجاد وحدت اسلامی افزود: ایشان در جلسه ای به یکی از مسوولان گفت اگر کار به جایی برسد که همه مرا سنگباران کنند و یا به من بی احترامی و توهین شود من از حمایت خود از جمهوری اسلامی ایران دست بردار نیستم زیرا ایران نماینده اسلام و خط اهل بیت رسول الله و خط مقدم مبارزه با استکبار جهانی است.
وی افزود: وصیت علامه فضل الله در خط حفظ اسلام ، حرکت در خط اهل بیت (ع)، حفظ میراث فکری و عقیدتی اهل بیت و معرفی آنان به جهان بود اما همیشه بر موضوع حفظ مقاومت اسلامی در لبنان تاکید داشت.

** رابطه علامه و مقامات جمهوری اسلامی
وی درباره گزارش برخی شبکه های خبری مانند بی بی سی، العربیه و سی ان ان در مورد اختلاف بین علامه فضل الله و مقامات ایران افزود: این اتهامات به هیچ وجه صحت ندارد زیرا علامه فضل الله علاقه مجدانه و شدیدی به جمهوری اسلامی ایران داشت و رابطه وی با ایران یک رابطه عادی نبود بلکه علاقه و پیوند ایشان با ایران و مسوولان ایرانی قوی و ریشه دار بود.
سید علی فضل الله درباره دیدار خود با رهبر معظم انقلاب افزود: مدتی قبل با آیت الله خامنه ای دیدار کردم و معظم له احساسات و محبت خود را به علامه فضل الله بیان کردند و من نیز احساسات و محبت علامه فضل الله نسبت به ایشان را به استحضار ایشان رساندم.
وی افزود: میان دو طرف تماس و ارتباطات همیشه برقرار بود و هیچگاه قطع نشد؛ علامه فضل الله برخلاف ادعای این رسانه ها هیچ مشکلی با جمهوری اسلامی ایران نداشت.
سیدعلی فضل الله ادامه داد: اگر اختلاف دیدگاهی هم در مسایل فقهی با برخی مراجع دیگر وجود داشت طبیعی است زیرا مراجع مختلف در مکان های مختلف فتواهای مختلفی صادر کرده اند و اختلاف در فتاوا نیز امری بدیهی است.

** آخرین جمله علامه فضل الله
سید علی فضل الله افزود: آخرین سخن علامه سید فضل الله با یکی از برادرانم حفظ مسجد به عنوان پناهگاه امن برای همه بود و تاکید داشت که اسلام بدون مسجد و فضای ایمانی و فکری و عقیدتی آن معنا ندارد ، چنانکه امام خمینی (ره) نیز تاکید داشتند که مسجد سنگر است.
فرزند علامه فضل الله افزود: وقتی یکی از پرستاران در هنگام بیماری ایشان از وی سووال کرد که آیا احساس راحتی می کنید، افزود: من وقتی احساس راحتی می کنم که اسراییل از بین برود و در هر خطبه نماز جمعه ، اهتمام اساسی ایشان به موضوع فلسطین و قدس بود زیرا ایشان رژیم صهیونیستی را کلید همه مشکلات می دانست.

**سرنوشت موسسات خیریه
وی افزود: علامه فضل الله علاقمند بود که موسسات فرهنگی و خدماتی که ایشان بنیان گذاشتند باقی بماند و تحت سر پرستی مجموعه ای از علماء که در سراسر جهان اسلام وجود دارد ، اداره شود و اداره آن به افراد و یا خانواده ایشان واگذار نشود .
فرزند علامه فضل الله افزود: علامه افزون بر حضور فکری، فقهی و جهادی خود در جامعه، تعداد زیادی از افراد مستمند ، یتیم ، عقب مانده ، افراد مسن ، دانش آموزان و دانشجویان مستضعف را تحت پوشش موسسات خیریه قرار داد.

**مرجعی در لبنان نداریم
سید علی فضل الله درباره موضوع مرجعیت در لبنان پس از وفات علامه فضل الله افزود: همانگونه که می دانید مرجعیت ارثی نیست که کسی بگوید من فرزند فلانی و جانشین ایشان هستم زیرا مرجعیت کاری است که نیاز به جهد و تلاش فقهی و اصولی دارد.
وی در توضیح سخن خود در خطبه نماز جمعه پس از وفات علامه فضل الله درباره وجود ابر سیاه در آسمان لبنان افزود: وجود علامه فضل الله در هنگام دشواری ها و مشکلات، پناهگاهی بود که مردم به وی پناه می بردند و به لحاظ فکری راهنما و موجب اطمینان خاطر مردم بود.
سیدعلی فضل الله در باره اوضاع لبنان پس از وفات علامه فضل الله افزود: صدای علامه فضل الله از سوی همه طوائف و مذاهب شنیدنی بود ،صدای اسلامی که از اسلام و وابستگی خود به خط اهل بیت و مواضع خود ضد استکبار جهانی و مقابله با اسراییل چشم پوشی نکرد ، صدایی که لبنان آن را از دست داد ،صدایی بود که از سوی همه قابل قبول بود و خطبه های نمازجمعه ایشان را مسلمان و مسیحی می شنید و تاثیر آن را در احساسات مردم دیدیم.

**ممانعت امریکا از دیدار شهروندانش با علامه
وی افزود: علامه فضل الله به عنوان یک مسلمان پیشگام در جنبش های اسلامی در کنار مبارزان و مجاهدان بود و توانست صدای خود را به همه جا برساند چنانکه سفیر انگلیس هنگامی که به دیدار ایشان می آمد مانند شاگرد در برابر استاد در مقابل ایشان می نشست.
سید علی فضل الله افزود: قبل از وفات علامه فضل الله خبر دار شدیم که یک هیات از متفکران آمریکای درصدد دیدار از لبنان و ملاقات با علامه فضل الله هستند اما وزارت خارجه آمریکا مانع این کار شد زیرا آنان از صدای اسلام می ترسند.
خاورم2020*1030

انتهای پیام /*

برچسب ها

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال