همایش بزرگ جایزه سعدی در هند برگزار شد

دهلی نو - همایش بزرگ جایزه سعدی در هند جمعه شب با پیام رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در محل خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو برگزار شد.

به گزارش ایرنا در این همایش که به شش نفر از خادمان فرهنگ و ادب فارسی در هند جایزه سعدی اهدا شد، شخصیتهای فرهنگی و سیاسی هند و ایران ازجمله ˈسونیا گاندیˈ رییس حزب کنگره و ˈکاپیل سیبالˈ وزیر منابع انسانی هند و نیز غلامعلی حداد عادل رییس فرهنگستان زبان وادب فارسی پیامهای جداگانه ای ارسال کردند.
ˈمحمد باقر خرمشاد ˈ در پیام خود به این همایش که توسط ˈکریم نجفی ˈرایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی قرائت شد، افزود: نامگذاری روزِ بزرگداشت سعدی نشان از اهتمامِ جمهوری اسلامی ایران در گرامیداشت مشاهیرِ فرهنگی و نقشِ شیخ اجل سعدی شیرازی در فرهنگ و تمدن ایران ‌زمین است.
وی درپیام خود افزود: سعدی بزرگمردی است که در طلب دانش و تجربه جهان اسلام آن روزگار را زیر پا گذاشت و از محضرِ مشایخِ بسیار، نکته‌ها آموخت و حاصلِ این آموخته‌ها و تجارب را به زیباترین وجهی به قید کتابت کشید؛ به گونه‌ای که پس از گذشتِ قرنها هنوز میدان فصاحت و سخنوری در تصرف سعدی است.
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: آنچه آثار سعدی را در گذارِ زمان بی‌بدیل نگاه داشته، علاوه بر هنر سخنوری، محتوای انسانی و اسلامی والای این گوهرهای بی‌بدیل است.
در روزگاران ما که توجه به انسان و حرمت انسانی فصلی مهم از آموزه‌های بشر را تشکیل می‌دهد، صدای سعدی از فراز سده‌ها همچُنان پرطنین، آدمیان را اعضایِ یک پیکر می‌خواند و دردِ یک تن را درد جامعه بشری می‌داند.
وی تصریح کرد: در دنیایِ پررنگ و بوی «بوستان» شیخ شیراز راستی و درستی رونق دارد و عشق به عَدالت و پارسایی و کمک به هم‌نوع، این جهان را زیبا و دوست‌داشتنی کرده است.
خرمشاد گفت: اما این همه زیبایی و خیر به این معنا نیست که سعدی چشم بر دشواریها و سختیهای این جهان بسته است. در ˈگلستانِˈ سعدی تصویرِ رنگارنگ از زندگی عرضه می‌شود. این تنوع و رنگارنگی، برآمده از خود زندگی است.
اگر سعدی را آموزگار زندگی انسانی بدانیم، راه خطا نرفته‌ایم.
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پیام خود یادآور شد: تجربه‌های انسانی در آثار سعدی مجالی برای تجلّی پیدا می‌کند و تضادها و تناقض‌ها و معایب و محاسن زندگی که در آثار شیخ اجل ترسیم شده، باورپذیری هنر او را دوچندان می‌کند؛ از همین‌روست که آثار او قبولِ عام یافته و هر آن کس که بخواهد در آینه شعر فارسی تصویری کامل از زندگی ایرانی ببیند، باید به آثار سعدی رجوع کند.
وی گفت: به همین دلیل هم سعدی قرنهاست در شرق و غرب عالم سخنگوی زبان فارسی و فرهنگ ایرانی به شمار می‌آید و برای بسیاری از نویسندگان و شاعران، کلام سعدی الهام‌بخش است.
به باور خرمشاد، بسیارند کسانی که به زبان‌های عربی، انگلیسی، فرانسه، آلمانی و... سعدی را ستوده‌اند و آثار او را ترجمه کرده‌اند و از نکته‌های شگفت او بهره‌ها گرفته‌اند، از این رو شایسته است سعدی را یکی از مهمترین ارکان گفت‌وگوی فرهنگ ایرانی و زبان و ادبیات فارسی با دیگر کشورها بدانیم.
وی گفت:گذر زمان نتوانسته تازگی و طراوت سخنش را دگرگون کند و قبول عام او را در معرض کاستی قرار دهد. از همین رو سخن یکی از منتقدان اروپایی روزگار ما درست می‌نماید که: ˈسعدی واقعاً یکی از گویندگان ماست. ذوق سلیم تزلزل‌ناپذیر او، لطف و جاذبه‌ای که به آثار او روح خاصی می‌بخشد، لحن سخریه آمیز و پرعطوفتی که با آن معایب و مفاسد جامعه انسانی را ریشخند می‌کند، او را در نظر ما عزیز می‌داردˈ.
به همین دلیل بزرگداشت سعدی، تنها بزرگداشت شاعری شیرین‌سخن نیست؛ بلکه علاوه بر آن، بزرگداشت یکی از سخنگویان بزرگ و صاحب مکتب فرهنگ ایرانی و زبان فارسی است. مردی که از پس گذشت قرن‌ها هنوز هم از طریق آثار خویش ما را به زندگی و فرهنگ پیوند می‌زند و می‌تواند امکان ارتباط فرهنگی ما را با شرق و غربِ عالم و با بخشِ ارزشمندی از سنتِ فرهنگیِ خویش فراهم کند تا بتوانیم از آموزه‌هایِ او به عنوان معلمِ عشق و آزادگی بهره بگیریم و جهانی زیباتر و انسانی‌تر و به ساحتِ آزادگی نزدیک‌تر بسازیم.
رییس فرهنگستان زبان وادب فارسی نیز در پیامی به پنجمین دوره همایش جایزه سعدی برای پاسداشت خادمان زبان و ادب فارسی هند گفت : پاسداشت خادمان زبان و ادب فارسی هند، سنت نیکویی است که در سالهای اخیر به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو مرسوم شده است.
غلامعلی حداد عادل افزود: دوام این سنت می‌تواند مایه دلگرمی دانشجویان جوان و پژوهشگران عرصه زبان و ادب فارسی شود و آنان را با تلاش بیشتر به پیشرفت در این راه برانگیزد.
وی گفت: جای خوشوقتی است که امسال نیز همزمان با سالروز ولادت سعدی، جایزة سعدی در پنجمین دورة اعطای این جایزه، به برگزیدگان شایستة دریافت این جایزه اعطاء می‌شود.
ˈفرهنگستان زبان و ادب فارسی، این افتخار را به برگزیدگان این دوره تبریک می‌گوید و از آنان و استادان محترمی که به آنان در آموختن علم و ادب و زبان شیرین فارسی کمک کرده‌اند، سپاسگزاری می‌کند.ˈ
وی گفت : فرهنگستان از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو نیز که با اعطای این جایزه، از زبان و ادبیات فارسی که میراث مشترک ایرانیان و هندیان است نگهبانی می کند سپاسگزار است.
پنجمین جایزه بزرگ سعدی دردهلی نو به پروفسور ˈادریس احمدˈ، پروفسور ˈعبدالسبحانˈ، دکتر ˈشریف النسا بیگم انصاریˈ، پروفسور ˈچندرشیکهرˈ پروفسور ˈبلقیس فاطمه حسینیˈ و پروفسور ˈحسن عباسˈ بواسطه خدمات ارزشمند به زبان وادبیات فارسی در هند تعلق گرفت که
توسط ˈسید مهدی نبی زادهˈ سفیر جمهوری اسلامی ایران در هند و حجت الاسلام والمسلمین مهدوی پور نماینده مقام معظم رهبری در هند به آنان اهدا شد .
در همایش جایزه بزرگ سعدی همچنین سفرای کشورهای افغانستان و تاجیکستان در هند نیز حضور داشتند.
آساق **589**1577

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال