به میزبانی فرهنگسرای نیاوران؛

علی نصیریان و محبوبه بیات به صحنه رفتند

تهران - فرهنگسرای نیاوران شب گذشته(یکشنبه) میزبان نخستین اجرای دو نمایش ˈآدم خوابش می‌گیرهˈ و ˈبازیگر و زنشˈ با نقش آفرینی ˈعلی نصیریانˈ و ˈمحبوبه بیاتˈ بود.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار ایرنا، این دو نمایشنامه که در دهه هفتاد توسط علی نصیریان به نگارش درآمده‌اند، در قالب یک تئاتر در دو پرده به کارگردانی ˈمحسن معینیˈ و با بازی علی نصیریان و ˈمحبوبه بیاتˈ اجرای خود را آغاز کرده و تا پایان آبان ماه نیز روی صحنه خواهد بود.
حضور دو بازیگر کهنه‌کار و محبوب سینما و تئاتر کشور در این اثر، فضایی جذاب و لبریز از احساس را برای مخاطبان رقم زده است.
ˈآدم خوابش می‌گیرهˈ و ˈبازیگر و زنشˈ هر دو نمایشنامه‌هایی با مضامین اجتماعی، فرهنگی و حتی فلسفی هستند که در ظاهر روابط یک زوج کهنسال را روایت می‌کنند اما در لایه‌های زیرین خود مسایل مهم امروز جامعه را از جمله فاصله نسل‌ها، بحران هویت، مهاجرت را طرح و تبیین می‌کنند.
به نظر می‌رسد نگاه عمیق و شناخت کامل نصیریان به عنوان نمایشنامه‌نویس اثر، موجب انتقال صحیح و تاثیرگذار احساس و مضمون به مخاطب در بازی او می‌شود.
محبوبه بیات نیز که در دو بخش نمایش شخصیت‌های کاملا متفاوتی را به نمایش می‌گذارد، با یک بازی چند لایه و موثر، حضور نصیریان را در صحنه به درستی کامل می‌کند.
حضور این زوج هنری در این نمایش، در کنار موسیقی اصیل ˈعلی قمصریˈ آهنگساز و نوازنده جوان و مطرح موسیقی سنتی ایران و بهره‌گیری از فرش ایرانی و طراحی‌های ایرانی ˈآیدین آغداشلوˈ در طراحی صحنه، وفاداری نمایش را به مفاهیم زیبایی‌شناسی هنر ایرانی به نمایش می‌گذارد.
ˈمحسن معینیˈ کارگردان این اثر نمایشی در حاشیه نخستین اجرای این نمایش در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این دو نمایشنامه‌ که در دهه 70 توسط علی نصیریان به نگارش درآمدند ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که از مهمترین آنها می‌توان به ظهور و نمود کهن ‌الگوهای فرهنگ ایرانی در لایه‌های زیرین متن اشاره کرد.
معینی که دارای درجه دکتری فیلم، تئاتر و رسانه از دانشگاه گوته آلمان است، گفت: این نمایشنامه‌ها مسایل متنابه جامعه امروز را مطرح کرده و شخصیت‌پردازی، فضاسازی منحصر به فرد و ساختاری بدیع و خلاقانه دارند.
کارگردان نمایش ˈخانه برنارد آلباˈ همچنین گفت: یکی از دلایل انتخاب و اجرای این دو نمایشنامه‌، قدم نهادن در مسیر شکل دادن به نمایش ایرانی و ایرانی اندیشیدن است، گرچه با وجود تاکید مسوولان بر این موضوع، حمایت‌های لازم در این زمینه از هنرمندان صورت نمی‌گیرد.
معینی در بیان علت انتخاب فرهنگسرای نیاوران برای اجرای این نمایش، گفت: تماشاخانه ایرانشهر و مجموعه تئاتر شهر نیز علاقه مند به میزبانی از این نمایش بودند، اما فضای مناسب سالن برای طراحی صحنه این نمایش و همچنین علاقه ما به افزودن یک سالن به سالن‌های نمایشی کشور موجب انتخاب این سالن شد.
وی با تمجید از بازی ˈمحبوبه بیاتˈ در این اثر نمایشی، گفت: بیات بازیگری باهوش و خلاق است و جنس بازی‌ او پیچیدگی‌هایی دارد که به انتقال مفاهیم لایه‌های پنهان اثر، کمک می‌کند.
نمایش دو پرده ای ˈآدم خوابش می‌گیرهˈ و ˈبازیگر و زنشˈ به کارگردانی محسن معینی هر شب ساعت 20 در فرهنگسرای نیاوران اجرا می شود.
تهرام/م.ل/1275 ** 1071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال