یک متخصص گوش ،حلق وبینی :

استفاده بیش ازحد ضد احتقان های بینی وابستگی دارویی ایجاد می کند

تهران - یک متخصص گوش ،حلق و بینی و جراحی سرو گردن گفت : یکی از درمان های حساسیت بینی استفاده از ضد احتقان های بینی است اما استفاد? طولانی مدت از آنها باعث وابستگی بینی به این داروها می شود.

دکتر ˈمحمد حسن عامری ˈ روز سه شنبه درگفت و گو با خبرنگارعلمی ایرنا افزود :داروی دکونژستانها مثل قطره های فنیل افرین و نفازولین بینی و همچنین پسودوافدرین خوراکی برای درمان گرفتگی بینی موثرهستند .
وی خاطرنشان کرد : قطره و اسپری نفازولین یا فنیل افرین را نباید بیش از سه و یا چهار روز متوالی استفاده کرد زیرا استفاده طولانی مدت این داروها باعث می شودکه بینی به این داروها وابسته و معتاد شود به نحوی که با قطع کردن این دارو داخل بینی پف می کند و بیمار مجبور می شود برای باز نگه داشتن بینی دائماً از این قطره ها استفاده کند.
عضو انجمن علمی راینو لوژی ایران اظهار داشت: ضد احتقان ها فشارخون را بالا می برند بنابراین کسانی که فشار خون بالایی دارند ، نباید از داروهایی که حاوی پسودوافدرین هستند، استفاده کنند .
عامری در مورد عفونت پوست نوک بینی گفت : افرادی ممکن است دچار عفونت پوست نوک بینی شوند که این عفونت خود را به شکل قرمزی، تورم و دردناک بودن نوک بینی نشان می دهد.
وی افزود : عفونت پوست نوک بینی ممکن است خودبه خود بهبود یابد و یا این که به سمت عفونت شدیدتر پیشروی کند که در این زمان نیاز به درمان آنتی بیوتیکی و در مواردی جراحی است .
این متخصص گوش ، حلق و بینی گفت :علت ایجاد این عفونت وجود موهای داخل بینی است. میکروب های موجود در فضای بینی از طریق فولیکول یا ریش? این موها خود را به زیر پوست بینی می رسانند و روند عفونی را شروع می کنند.
به گفته وی کسانی که عادت دارند موهای بینی خودشان را بکشند و از ریشه خارج کنند، زمینه را برای بروز این عفونت فراهم می کنند اما کوتاه کردن موهای داخل بینی مشکلی ایجاد نمی کند .
عامری ادامه داد: عفونت نوک بینی علاوه بر این که دردناک است و ظاهر نامناسبی را ایجاد می کند، ممکن است بالقوه خطرناک هم باشد زیرا به طور معمول خون وریدهای بینی به سمت مغز رفته و از طریق وریدهای مغزی به سمت قلب هدایت می شود از این رو احتمال دارد میکروب از این مسیر خود را به وریدهای مغزی برساند و مشکلات جدی را ایجاد کند.
به گفته وی عفونت نوک بینی در مراحل اولیه با استفاده از آنتی بیوتیک خوراکی و به کار بردن پماد آنتی بیوتیکی در داخل بینی قابل درمان است .
علمی **1354**1581

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال