یک متخصص گوش،حلق و بینی :

استفاده از داروهای قلبی و کلیوی موجب خشکی بینی و گلو می شود

تهران - یک متخصص گوش ، حلق و بینی و جراحی سر و گردن گفت : استفاده بیماران از داروهای قلبی و کلیوی موجب خشکی بینی و گلومی شود و آنها را نسبت به بیماری ها آسیب پذیر می کند.

دکتر ˈمحمد حسن عامری ˈ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: علاوه براین بسیاری از داروهای ضد اضطراب ، قرص های ضد بارداری و برخی از داروهای ضد فشار خون باعث افزایش احتقان بینی می شوند.
وی خاطرنشان کرد : قطره های چشمی نیز چون به همراه اشک به درون بینی وارد می شوند بر روی وضعیت بینی اثرمی گذارند . بنابراین افراد در صورتی که بینی آنها خشک می شود می توانند از مرطوب کننده هایی مثل سرم شست وشو ، قطره کلرور سدیم و یا اسپری شست و شو استفاده کنند .
این عضوانجمن جراحان گوش ، حلق و بینی افزود: انواع دکونژستانهای بینی مثل قطره فنیل افرین و نفازولین را نباید به مدت طولانی استفاده کرد چرا که در این صورت بینی به این داروها عادت می کند از این رو تا هنگامی که از آنها استفاده شود بینی باز خواهد بود و به محض برطرف شدن اثر دارو ، بینی کاملا گرفته (کیپ ) می شود .
وی خاطرنشان کرد : گرفتگی بینی در هنگام پرواز با هواپیما نیز رخ می دهد زیرا سیستم تهویه هوای داخل هواپیما باعث به گردش در آوردن مکرر ذرات معلق در هوا می شود و بینی خشک نسبت به میکروب های موجود در هوا آسیب پذیرتراست از این رو افراد در هنگام مسافرتهای هوایی طولانی می توانند با استفاده از قطره یا اسپری کلرورسدیم بینی خود را مرطوب نگه دارند .
عامری گفت : اسپری های بینی برخلاف اسپری های دهانی که وقتی وارد ریه می شوند به میزان زیادی جذب خون می شوند، چندان جذب نمی شوند. بنابراین هنگام استفاده از اسپری بینی باید سعی شود این داروها به سمت دیواره های داخل بینی اسپری شوند زیرا اسپری کردن آنها به وسط بینی باعث خشکی بیشتر می شود .
این متخصص گوش ،حلق و بینی یادآور شد : آنتی هیستامین ها برای رفع عطسه ، خارش بینی و آبریزش بسیار موثرند اما بر روی احتقان بینی حداقل در کوتاه مدت اثری ندارند .
وی افزود : این در حالی است که اکثر آنتی هیستامین ها باعث خواب آلودگی ، کاهش عملکرد مژکهای داخل بینی و غلیظ تر شدن ترشحات بینی می شوند که دو عامل اخیر خود منجر به باقی ماندن طولانی تر میکروب و ذرات حساسیت زا در داخل بینی می شوند .
عامری اظهار داشت : در حال حاضر آنتی هیستامین های جدید به بازار آمده اند که علایم خواب آلودگی و مضرات آنها به حداقل رسیده است ولی اثر دارویی آنها نیز به شدت آنتی هیستامین های اولیه نیست و ممکن است علایم حساسیت دیرتر بهبود یابد.
وی خاطرنشان کرد : دکوونژستانها مثل پسودوافدرین ها باعث می شوند که انسداد و احتقان بینی سریع بر طرف شود اما بر روی عطسه تاثیر ندارند. استفاده از این داروها نیز عوارضی مثل خشکی دهان، اضطراب و بی خوابی را ایجاد می کنند، بنابراین دارو درهر فرد باید دوزی استفاده شود که ضمن باز کردن بینی منجر به بروز این عوارض در فرد نشود .
علمی **1354**1581

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال