همایش بررسی نقش رسانه ها در جنبش وال استریت در دزفول برگزارشد

دزفول - سمینار تخصصی بررسی نقش رسانه ها و افکار عمومی در جنبش وال استریت، عصرسه شنبه در سالن شیخ انصاری دانشگاه آزاد دزفول با حضور جمعی از اساتید دانشگاه و دانش آموختگان علوم سیاسی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر ˈ ابراهیم محسنی ˈ پژوهشگر و استاد دانشگاه، فارغ التحصیل از دانشگاه مریلند آمریکا، در این سمینار تخصصی گفت: رسانه ها و تبلیغات نقش بسیار مهمی در جنبش ها و انقلاب ها دارند.
محسنی با ارایه نمودار مربوط به دریافت مالیات در آمریکا گفت: طبق پژوهش هایی که از سال 82 تاکنون در کشور آمریکا صورت گرفته دریافت مالیات از قشر مرفه جامعه با گذشت سالها کمتر می شود، در دولت کلینتون این روند ادامه یافت و در زمان بوش که به دوره کاهش مالیات بوش معروف شده مدون تر شده است.
وی با اشاره به رشد ثروت و درآمد در آمریکا افزود: از سال 1979 تاکنون رشد ثروت و درآمد 80 درصد مردم آمریکا بسیار پایین بوده است ولی یک درصد جامعه آمریکایی رشد ثروت و درآمد بالایی داشته اند.
محسنی افزود: در سال 1964 معدل درآمد هر آمریکایی 17 دلار و 54 سنت در ساعت بوده و در 50 سال بعدی این میزان درآمد تنها یک دلار افزایش یافته که این آمار شکاف موجود بین سرمایه داران و افراد ضعیف را نشان می دهد.
وی با اشاره به جنگ آمریکا و عراق در سال 2003 گفت: آمریکا دلیل حمله خود به عراق را داشتن سلاح کشتار جمعی و رابطه صدام با القاعده اعلام کرده بود ولی پس از تصرف کامل عراق و جستجوهای فراوان متوجه شد عراق سلاح کشتار جمعی ندارد و اطلاعات آنها در این خصوص نادرست بوده و این نتایج را نیز به طور رسمی اعلام کرد.
این استاد دانشگاه با اشاره به نقش رسانه ها در افکار عمومی افزود: پس از اعلام دولت آمریکا در پژوهشی که انجام شد مشخص شد که 68 درصد کسانی که در آمریکا مخاطب شبکه FOX (شبکه طرفدار نظام سرمایه داری ) براین باور بودند که آمریکا توانسته سند موثقی از رابطه صدام با القاعده به دست آورد.
این استاد دانشگاه افزود: 48 درصد کسانی که مخاطب شبکه CNN بودند نیز بر این باور بودند که آمریکا سند موثقی از رابطه صدام با القاعده را پیدا کرده ولی درصد بسیار کم از افرادی که مخاطب شبکه بی طرف NPR بودند این باور را داشتند.
محسنی با اشاره به جنبش های 100 سال اخیر آمریکا گفت: در یکصد سال گذشته سه جنبش اساسی در این کشور رخ داده که تآثیر فراوانی در مناسبات سیاسی آمریکا داشته است.
وی افزود: یکی از این جنبش ها مربوط به جنبش زنان برای کسب حق رأی بود که در قرن بیستم موفق به این امر شدند، دیگری جنبش سیاهپوستان بود که نتایج خوبی برای آنان به دنبال داشت و دیگری جنبش ویتنام بود که باعث عقب نشینی آمریکاییان شد.
محسنی افزود: مزیت جنبش وال استریت نسبت به دیگر جنبش های قبلی این است که نه جنسیتی است و نه نژادی، ولی نقطه ضعف این جنبش این است که رهبر و سخنگو ندارد، هدف مشخصی را دنبال نمی کند، درد را می داند ولی درمان را نمی داند.
وی گفت: درصد کمی از مردم در این جنبش شرکت کردند ولی این افراد حرف دل 90 درصد مردم آمریکا را زدند.
محسنی افزود: رسانه های آمریکایی وجود جنبش وال استریت را در آمریکا نادیده نگرفتند ولی جنبش وال استریت را فقط از نظر فیزیکی که مشکلاتی در سطح شهر به وجود آورده مورد ارزیابی قرار دادند و به آرمان های این افراد نپرداختند.
وی با اشاره به ویژگی های مردم آمریکا گفت: مردم امریکا به صورت حرفه ای فعالیت می کنند که این امر باعث تک بعدی شدن می شود و وقت خود را در کسب اطلاعات عمومی و اطلاعات دیگر صرف نمی کنند به طوری که طبق تحقیقات صورت گرفته درصد قابل توجهی از مردم آمریکا توانایی پاسخگویی به سوالات بسیار ساده عمومی را ندارند.
وی افزود: 47 درصد آمریکایی ها اطلاعات عمومی خود را از طریق تلویزیون،20 درصد از طریق نشریات، شش درصد از طریق رادیو و بقیه افراد از طریق اینترنت و مجله، خانواده و دوستان به دست می آورند.
538/8111

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال