دبیرهفته سلامت گوارش :

یک پنجم ایرانی ها دچار ریفلاکس معده هستند

تهران - دبیر هفته سلامت گوارش گفت: یک پنجم ایرانی ها و 20 درصد تهرانی ها مبتلا به ریفلاکس معده هستند یعنی هفته ای یک یا دوبار ترش می کنند.

دکترˈسیاوش ناصری مقدمˈ روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: تغییر نوع و عادات غذایی و همچنین زندگی مدرن و صنعتی از جمله دلایلی است که موجب بروز ریفلاکس (بازگشت اسید معده به مری، ‌ترش کردن و سوء هاضمه) در افراد می شود. اغلب افرادی که دچار ریفلاکس هستند ˈزخم معدهˈ و یا ˈزخم اثنی عشر ˈ دارند.از سوی دیگر، مری یک سوم افراد مبتلا به ریفلاکس نیز دچار آسیب دیدگی است .
وی خاطرنشان کرد: تحقیقات انجام شده در سطح کشور نشان می دهد تهرانی ها بیش از ساکنان سایر شهرهای کشور دچار ریفلاکس هستند.
همچنین در این نشست خبری دکترˈ رضا ملک زاده ˈ رییس هفته سلامت گوارش گفت: ترش کردن یا سوء هاضمه ‌در ایران بسیار شایع است. بروز این مشکل علاوه بر آزار بیماران، موجب صرف هزینه هایی برای سیستم درمان کشورمی شود. در حال حاضر پرمصرف ترین داروهای گوارش در ایران ˈامپرازولˈ و خانواده آن است که برای درمان ترش کردن استفاده می شود.
وی افزود : اگرچه این بیماری شایع است اما خطرناک نیست و موجب بروز سرطان نمی شود. در حال حاضر ریفلاکس که موجب ترش کردن می شود، درسطح جهان اپیدمی شده و متاسفانه این بیماری رو به افزایش است.
ملک زاده ˈپرخوریˈ را مهمترین دلیل بروز ریفلاکس ذکر کرد و گفت :در جامعه ایران حدود 70 درصد مردم بیش از نیاز بدنشان غذا مصرف می کنند. بر اساس نتایج بررسی های انجام شده ، وزن زنان در مناطق روستایی ایران از وزن زنان آمریکا که چاق ترین زنان دنیا هستند، بیشتر است.
به گفته وی علاوه بر پرخوری، نوشیدن چای، نوشابه های گازدار، چیپس و سس های مختلف از جمله سس سفید و به ویژه قرمز از علل بروز ریفلاکس است.
ملک زاده افزود : همچنین افزودنی ها که مدت نگه داری غذاها را افزایش می دهد نیز از جمله عواملی هستند که موجب ریفلاکس می شود.
در این نشست همچنین دکترˈناصر ابراهیمی دریانیˈ متخصص گوارش گفت : ریفلاکس اغلب با سوزش و درد پشت جناغ سینه مشخص می شود اما در برخی افراد نیز دیده شده است که فرد در هنگام صبح و پس از بیدار شدن از خواب دچار گرفتگی صدا می شود که به مرور صدایش باز می شود.گاهی اوقات نیز بیمار، دچار آسم است که ریفلاکس معده موجب تشدید آسم وی می شود.
به گفته وی افراد چاق بیشتر دچار ریفلاکس می شوند و مبتلایان به این مشکل نباید پس از صرف غذا، بخوابند. اگرچه عرق نعنا برای نفخ مفید است اما برای ترش کردگی اصلا خوب نیست.
هفته سلامت گوارش از 22 تا 29 اردیبهشت ماه درشهرهای تهران، مشهد، قم ،تبریز، ساری، گرگان، کرمان، اهواز و رشت برگزار می شود.
علمی**9023**1581

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال