رکوردی تازه در آمریکای لاتین

گروه پژوهش های خبری - میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشورهای آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب تاریخ ساز شد و با 27 درصد رشد به بیش از 153.5 میلیارد دلار رسیده که این میزان سرمایه گذاری، 10 درصد کل جریان سرمایه را در جهان به خود اختصاص داده است.

وجود منابع طبیعی فراوان و برخورداری از ظرفیتهای متعدد در کنار ثبات سیاسی، رشد اقتصادی و قوانین سرمایه‌گذاری مناسب، منطقه آمریکای لاتین را به محلی برای سرمایه گذاری تبدیل کرد تا آنجا که در سال 2011 رکورد سرمایه گذاری خارجی در این منطقه شکسته شد.
خبرگزاری رسمی اسپانیا ˈافهˈ در گزارشی به نقل از کمیسیون اقتصادی آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب ˈECLACˈ که روز پنج شنبه 14 اردیبهشت منتشر شد، نوشت: در سال 2011، میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشورهای آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب تاریخ ساز شد و با 27 درصد رشد به بیش از 153.5 میلیارد دلار رسیده است که این میزان سرمایه گذاری، 10 درصد کل جریان سرمایه را در جهان به خود اختصاص داد.
بنا به نظر دبیر اجرایی کمیسیون اقتصادی آمریکای لاتین و کشورهای حوزه کارائیب ˈآلیشیا بارسناˈ، با وجود تداوم بی ثباتی در بازارهای مالی جهان، اقتصاد کشورهای آمریکای لاتین و منطقه کارائیب در سال 2011، سهم قابل توجهی سرمایه خارجی جذب کرد که در طول سال 2012 روند صعودی خود را حفظ خواهد کرد.
براساس این گزارش، در سال 2010 میزان سرمایه گذاری خارجی درحدود 121 میلیارد دلار و در سال 2009 با توجه به بحران مالی بین المللی که بیشتر کشورهای سرمایه گذار را تحت تاثیر قرار داده بود تنها در حدود 81.5 میلیارد دلار گزارش شده بود.
براساس اعلام این کمیسیون، میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در منطقه آمریکای لاتین در سال 2008 نیز در مقایسه با سالهای قبل از آن افزایش بی سابقه ای یافت و به رقم 137 میلیارد دلار رسیده بود.
افه در ادامه گزارش خود افزود: در سال 2011، در منطقه آمریکای لاتین، اولین کشوری که بستر دریافت این سرمایه گذاری خارجی بود برزیل می باشد که به تنهایی 67 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کرده است که این رقم معادل 37 درصد کل سرمایه گذاری های انجام شده در این منطقه است. سپس مکزیک با 19.5 میلیارد دلار، شیلی با 17 میلیارد دلار، کلمبیا با 13 میلیارد دلار، پرو با 7.6 میلیارد دلار، آرژانتین با 7.250 دلار و ونزوئلا با 5.5 میلیارد دلار، به ترتیب در مقامهای بعدی قرار دارند.
براساس آمار و ارقام داده شده، در سال جاری میلادی این میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ˈآمریکای مرکزیˈ در مقایسه با سال قبل از آن، 36 درصد افزایش یافته، درحالیکه این افزایش در ˈمنطقه کارائیبˈ 20 درصد گزارش شده است.
افزایش رشد اقتصادی و تقاضای داخلی تاثیر زیادی در افزایش سرمایه گذاری های خارجی داشته است که بنا به نظر کمیسیون اقتصادی آمریکای لاتین و دریای کارائیب این میزان سرمایه گذاری در این کشورها به منزله رکورد تاریخی برای این کشورها محسوب می شود.

**تغییر چهره منطقه و کاهش وابستگی به ایالت متحده و اروپا
--------------------------------------------------------------------
سایت خبری رسمی آرژانتین ˈلا تررآˈ در گزارش روز 5 می(16 اردیبهشت) نیز با پرداختن به موضوع سرمایه گذاری های مستقیم خارجی در منطقه آمریکای لاتین و حوزه کارائیب به چهره در حال تغییر آمریکای لاتین توسط سرمایه گذاری های خارجی اشاره کرد.
لا تررآ در ادامه افزود: تجزیه و تحلیل گزارش کمیسیون اقتصادی آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب ˈECLACˈ درمورد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در منطقه نشان داد که افزایش سطح سرمایه گذای علاوه بر تغییر چهره اقتصادی منطقه، تغییرات عمیق تری همچون کاهش نفوذ آمریکا قدیمی ترین شریک تجاری آمریکای لاتین و کارائیب را نیز در بر داشته است.
براساس این گزارش، در سال 2000، حدود 60 درصد صادرات آمریکای لاتین به ایالت متحده بوده که در سال 2010 این میزان به 39.6 درصد کاهش یافته است. همچنین وابستگی منطقه به واردات از ایالت متحده نیز از سقف 50 درصد در سال 2000 به 29.7 درصد در سال 2010 رسیده است و صادرات محصولات کشورهای آسیایی چین و ژاپن به آمریکای لاتین در بین سالهای 2005 تا 2010 رشد سریعتری داشته است.
چین و ژاپن با درک درست از ظرفیت‌ها و زمینه‌های فراوان اقتصادی و سرمایه‌گذاری در آمریکای لاتین، حضور خود را در این منطقه هر روز بیش از گذشته افزایش می‌دهند تا آنجا که بر اساس گزارش سایت خبری رسمی ˈگلوبال آسیاˈ، مبادلات تجاری بین چین و آمریکای لاتین در سال 2011 با 31.5 درصد افزایش، از مرز 241 میلیارد دلار گذشت.
همچنین این گزارش حاکی است موج ملی شدن شرکتهای بزرگ در ونزوئلا، آرژانتین و بولیوی اقتصاد آمریکای لاتین را وارد مرحله تازه ای کرده است. پس از تصمیم دولت آرژانتین برای ملی کردن شرکت نفتی ˈوای پی افˈ، رییس جمهور بولیوی نیز تصمیم گرفت شرکت برق اسپانیایی را ملی اعلام کند.

**افزایش مبادلات تجاری آسیا و آمریکای لاتین در دهه اخیر
------------------------------------------------------------------
سایت خبری رسمی آرژانتین ˈتلام telam ˈ در 5 می (16 اردیبهشت) به نقل از بانک توسعه کشورهای آمریکایی (IDB) و بانک توسعه آسیا (ADB) نوشت: میزان مبادلات تجاری آمریکای لاتین و آسیا در سال 2011 با 20.5 درصد رشد، به بالاترین میزان خود در طول 12 سال اخیر رسید و از مرز 442 میلیارد دلار گذشت.
در این گزارش که با عنوان ˈآینده روابط آسیا و آمریکای لاتین و حوزه کارائیبˈ منتشر شده است، به دو برابر شدن سهم آسیا در روابط تجاری آزاد با آمریکای لاتین در طول دهه اخیر، اشاره شده است تا آنجا که آغاز روابط تجاری جدی میان آسیا و این منطقه را سال 2000 عنوان کرده و علت اصلی توسعه آن را تقاضای آسیا برای دستیابی به مواد معدنی و مواد غذایی فراوان در آمریکای لاتین و حوزه کارائیب و نیاز این منطقه به واردات کالاهای تولید شده در آسیا می داند.
بر طبق این گزارش، از سال 2004 تاکنون 22 موافقتنامه تجارت آزاد میان دو قاره منعقد شده و هشت موافقت نامه دیگر نیز در حال مذاکره است که یکی از عمده ترین فواید موافقتنامه ها، کمک به کشورهای منطقه برای بهره بردن از فرصت های بهتر و کاهش تنش های تجاری می باشد. از هر دو قاره، اصلی ترین کشورهایی که دارای تجارت آزاد در سطح بین المللی هستند عبارتند از چین، کره جنوبی و ژاپن از آسیا و برزیل، آرژانتین و مکزیک از آمریکای لاتین می باشند.
به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، کشورهای منطقه همچنان از پایین بودن سطح تکنولوژی و فناوری در زمینه تولیدات معدنی و مواد غذایی رنج می برند. طی سال 2011 میلادی بیش از 61 درصد سرمایه گذاری های انجام شده در بخش فناوری های سطح پایین بوده است. کشورهای آمریکای لاتین باید برای دستیابی به فناوری پیشرفته در زمینه تولید تلاش بیشتری داشته باشند.
پژوهش**ف.د**9123

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال