مجتهدزاده: امارات باید به قرارداد بین المللی 1971 پایبند باشد

تهران، گروه میزگردها - پیروز مجتهدزاده استاد جغرافیایی سیاسی دانشگاه تربیت مدرس گفت: قرارداد 1971 و بازگشت قانونی جزایر سه گانه یک قرارداد بین المللی ثبت شده است. نخستین ایراد که به امارات در طرح ادعا نسبت به این جزایر وارد است همین است که باید به این قرارداد پایبند باشد.

پیروز مجتهد زاده به عنوان کارشناس میهمان در جمع مدیران، سردبیران و خبرنگاران ایرنا حضور یافت و به مناسبت روز ملی خلیج فارس (دهم اردیبهشت)، موضوع سیاست خارجی ایران و جزایر ایرانی خلیج فارس سخن گفت و به پرسش ها نیز پاسخ داد.
مجتهد زاده کارشناس و محقق روابط بین الملل ایران، استاد جغرافیایی سیاسی دانشگاه تربیت مدرس، مشاور پژوهشی دانشگاه سازمان ملل، دکترای در گرایش جغـرافیای سیاسی و ژئـوپولیتیک در دانشگاه لنـدن و دکترای جغرافیای سیاسی خلیج فارس در دانشگاه آکسفورد است.
کارشناس میهمان ایرنا با توضیح مناسبت نامگذاری روز ملی خلیج فارس آغاز کرد و گفت:
ˈمن سال ها در یک گروه اینترنتی بین المللی به نام خلیج فارس روی خط (persian gulf online) بودم که یکی از اعضای این گروه پیشنهاد داد تا در مسیر دفاع از نام خلیج فارس روزی در تقویم ملی ما به این نام اسم گذاری شود این موضوع به دولت ابلاغ شد، من بهترین زمان را 9 آذر برابر 30 نوامبر دانستم که زمان بازپس گیری جزایر ایرانی خلیج فارس از انگلیس بدون کمک گرفتن از هیچ نیروی خارجی بود.ˈ
به گفته ی مجتهد زاده، اما دولت روز 10 اردیبهشت را پذیرفت که نقل شده روز اخراج پرتغالی ها از خلیج فارس است و مجلس به آن رای داد. من ضمن سرفرود آوردن در برابر این قانون همچنان تلاش برای تغییر روز ملی خلیج فارس از 10 اردیبهشت به روز 9 آذر ادامه می دهم.
وی توضیح داد: اخراج پرتغالی ها اگرچه جزو افتخارات ملی ماست، اما این عمل به کمک نیروی بحریه انگلیس تحقق یافت و به همین بهانه انگلیسی ها جای پرتغالی ها را گرفته و استعمار وحشتناک تری را در منطقه ایجاد کردند؛ اما روز 9 آذر برای پس گرفتن به کسی بدهکار نیستیم. انگلیس و آمریکا ابرقدرت های آن زمان نیز این را در سازمان ملل تایید کردند.

**قرارداد 1971 یک قرارداد بین المللی ثبت شده است
استاد جغرافیایی سیاسی دانشگاه تربیت مدرس افزود: قرارداد 1971 و بازگشت قانونی جزایر سه گانه یک قرارداد بین المللی ثبت شده است. نخستین ایراد که به امارات در طرح ادعا نسبت به این جزایر وارد است همین است که باید به این قرارداد پایبند باشد.
در نوامبر 1971 چهار کشور تندرو عربی عراق به ریاست صدام، لیبی به ریاست قذافی و الجزایر و یمن به سازمان ملل علیه ایران شکایت کردند و کویت نیز در بررسی این شکایت شرکت کرد و بعد امارات که تشکیل شد نیز موافق شد، در آن جلسه نماینده دایم آمریکا و نماینده دایمی انگلیس قویا قرارداد 1971 را تایید کردند و این جوابی است به اظهارات اخیر اوباما و تحریکات وی علیه ایران در جزایر سه گانه.
مجتهد زاده افزود: یکی از معاونان ˈتونی بلرˈ به نام ˈفچرˈ تعدادی از خبرنگاران عرب را جمع کرد تا علیه ایران با موضوع جزایر سه گانه تحرکاتی در رسانه ها ایجاد کنند تا در نتیجه فعالیت آنها دولت انگلیس حق ایران بر جزایر را زیر سوال ببرد؛ اما من در نامه ای به وی نوشتم که دولت شما قانونا و رسما تحت قراردادی جزایر اشغال شده ایرانی را به ما برگرداند و وی در پاسخ به این سند رسما عذر خواهی کرد.

*سفر احمدی نژاد به ابوموسی را تایید می کنم
این کارشناس مسائل سیاسی خلیج فارس گفت: من از سفر دکتر احمدی نژاد به ابوموسی دفاع کردم و در مصاحبه با بی.بی.سی. نیز از سفر او حمایت کردم. این سفر مناسب بود.
محقق مسائل سیاسی خلیج فارس در ادامه نشست در ایرنا افزود: رییس جمهوری باید دست به چنین کارهایی بزند (سفر به جزیره ابوموسی) تا به داخل و خارج و اوباما بگوید که اینجا ملک طلق ایران است.
مجتهد زاده اضافه کرد: در مقاله ای که بزودی منتشر می شود خطاب به اوباما نیز گفته ام که هروقت شما حاضر شدید برسر حاکمیت نیویورک با ما مذاکره کنید ما نیز برسر جزایر ایرانی با شما مذاکره خواهیم کرد.
وی تاکید کرد حاکمیت سرزمینی موضوعی نیست که بشود بر سر آن ضعف نشان داد و کوتاه آمد.
مجتهدزاده با انتقاد از سیاست های دولت موقت در منطقه خلیج فارس گفت:‌ نخستین اقدام دولت موقت خلع سلاح نظامی بود. در حالی که موقعیت بی همتای ایران در خلیج فارس در پناه ارتش وسیع و کم نظیر آن به دست آمده بود.
دولت موقت همچنین تولید نفت ایران از شش میلیون بشکه در روز را به سه میلیون کاهش داد و این سه میلیون مجانی به رقبا در اوپک رسید و توان مالی دفاعی ایران نیز (در آن زمان) بشدت کاهش یافت.
وی دولت موقت را به بی درایتی در جلوگیری از تشکیل شورای همکاری خلیج فارس از سوی اعراب متهم کرد و ادامه داد: این شورا از سوی ایران پیش از انقلاب مورد اعتراض شدید قرار گرفته بود. چرا که این تشکیلات در اصل متعلق به عربستان سعودی بود. اما دولت پس از انقلاب در سال اول جنگ خواستار عضویت در این شورا که علیه منافع ایران شکل گرفته بود، شد.

** غنی سازی یک بهانه است
استاد دانشگاه تربیت مدرس گفت: برخی افراد داخلی حتی دانشگاهی، اسراییل را مظلوم می دانند و پیرو همین اشتباه است که تصور می کنند اگر ایران غنی سازی را تعلیق کند دست از شعار حمله علیه ایران بر می دارد. در صورتی که چنین نیست و شاهدیم حتی در چند روز گذشته که ایران درگیر مذاکرات با 5+1 بوده است نیز صحبت از حمله نظامی علیه ایران داشته است. زیرا اسراییل سود خود را در این می بیند که ایران تسلیم شود و حتی بیشتر از این می خواهد که ایران کوبیده شود. زیرا می خواهد اتمی بودن خود در خاورمیانه را در انحصار داشته باشد.

کارشناس جغرافیای سیاسی خلیج فارس در ارتباط با تغییر لحن مقام های امارات متحده عربی در بیان ادعا نسبت به جزایر سه گانه از تند به ملایم و افول از موضع نخست گفت: ˈسخنان تند و موضع گیری نخست مربوط به شیخ عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات است که یک شخصیت ضد ایرانی تمام عیار است. از جمله این شخصیت ها ˈالعطیهˈ دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس است که یک بار در کنفرانس سران کشورهای اسلامی در تهران بدون اجازه در حالی که ولی فقیه رهبر معظم انقلاب رییس کنفرانس و رییس جمهوری ایران حضور داشتند، میکروفون را برداشت و سخن از خلیج عربی و شعار از اشغال جزایر سه گانه از سوی ایران کرد.
وی افزود: اگر یک مقام رسمی در پایتخت کشوری دیگر چنین رفتاری کند معمولا ˈعنصر نامطلوبˈ خوانده می شود.
مجتهد زاده افزود: در هیات حاکمه امارات، حاکم شارجه مطلقا مخالف این تحریکات علیه ایران است. او می داند که جزایر متعلق به ایران است. در 1992 که شورای عالی شیوخ امارات تشکیل شد برای بررسی ادعای امارات نسبت به جزیره ابوموسی، طبق قانون باید از سوی شیخ شارجه به حاکم امارات تفویض اختیار شود - زیرا این شیخ شارجه بوده که قرارداد با ایران را امضا کرده است- اما شیخ شارجه به حاکم امارات نه تنها تفویض اختیار نکرد، بلکه جلسه را ترک کرد.
وی افزود: من در نامه ای که به دبیرکل سازمان ملل متحد نوشتم به موارد غیر قانونی در درخواست امارات نسبت به جزایر ایرانی اشاره کرده ام. امارات حق اعلام این بحث ها را ندارد؛ زیر شیخ شارجه هنوز به آنها تفویض اختیار نکرده است. ضمنا حاکم امارات باید ریاست کشور امارات را هر پنج سال به شیخ یکی از امارت ها واگذار کند اما 32 سال است شیخ ابوظبی این سمت را غصب کرده است و در مرگ رییس امارات باید نایب رییس جای او بنشیند که در مرگ رییس سابق امارات شیخ دوبی نایب رییس بود، اما این پست را به ولیعهد دادند. نتیجه این که حکومت آل نهیان در امارات غاصب هستند و بحث های آنها در باره جزایر ایرانی اصلا ماخذ حقوقی ندارد.
وی افزود: علت ملایم شدن بیانیه امارات پس از بیانات تند وزیر خارجه این کشور، همین ناحق بودن پایگاه خود حاکمان امارات است. شورای شیوخ امارات ملایم تر و عاقلانه تر رفتار می کنند. ضمنا احتمالا از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا نیز به آنها اشاره شده است که اکنون در آستانه مذاکرات هسته ای وقت تندروی علیه ایران نیست.

**قرارداد 29 نوامبر 1971 یک سند جامع در پاسخ به ادعاهای بی اساس امارات است
مجتهد زاده گفت: قرارداد 29 نوامبر1971 یک سند جامع در پاسخ به ادعاهای بی اساس امارات است. این تفاهم نامه در نوامبر 1971 در الجزیره و شامل هفت سند به امضا رسید.
وی در شرح این تفاهم نامه اظهار داشت: سند اول، نامه شیخ شارجه است که به وزارت خارجه بریتانیا مبنی بر اعلام آمادگی برای کنار آمدن با ایران در باره جزایر سه گانه.
نامه دوم از سوی بریتانیا به ایران در اعلام همین اظهارات شیخ شارجه است و نامه سوم از سوی وزارت خارجه ایران به بریتانیا مبنی برجواب مثبت به مذاکر ه است.
وی ادامه داد: سند چهارم، خود قرارداد است و صفحه پنجم یک نقشه رسمی ابوموسی است و صفحه ششم نامه ایران به بریتانیا است که مبنی بر دریافت این اسناد و تایید آن است و نامه هفتم نامه وزارت خارجه ایران است.
وی توضیح داد: متن قرارداد که ورق چهارم این مجموعه اسناد است در شش ماده تنظیم شده است: نخست این که نیروهای ایران در قسمت های تعیین شده روی نقشه رسمی در جزیره ابوموسی مستقر خواهند شد و پرچم ایران برفراز قرارگاه نظامی ایران برافراشته خواهد شد.
این کارشناس در ادامه توضیح قرارداد 1971 اظهار داشت: در برگ هفتم، اخطار دولت ایران ضمیمه قرارداد شده که بر اساس آن هرگاه ایران احساس کند در جزیره ابوموسی فعل و انفعلاتی صورت گیرد که علیه منافع ایران باشد، ایران حق دارد سراسر جزیره را تصرف کند؛ این به این معنی است که امنیت جزیره در اختیار ایران است. بنابراین وزیر خارجه ابوظبی یا امارات که سخن می گوید در بی اعتنایی مطلق به قراردادهای بین المللی است. براساس همین مقررات است که رییس جمهوری اسلامی ایران می تواند هر زمان از هر جزیره ایرانی در خلیج فارس دیدن کند؛ همانطور که شیخ شارجه - نه شیخ امارات- می تواند از محدوده روستای ابوموسی دیدن کند.

از مجتهد زاده سوال شد: چه اهدافی پشت طرح این ادعاهای امارات هست؟ آیا رد پایی از اسراییل هم در این مقوله دیده می شود؟
مشاور پژوهشی دانشگاه سازمان ملل متحد گفت: ‌این بهانه تراشی ها در ادعا نسبت به جزایر ایرانی از سال 1992 آغاز شد. اماراتی ها جلسه ای شامل تعدادی دانشگاهی در پارلمان بریتانیا تشکیل دادند تا جزایر ایرانی را اشغال شده عنوان کنند؛ محل نشست در وست مینیسترهال نشان می داد که قصد از این جلسه سیاسی است. من در دوران مطالعاتم 27 نقشه رسمی در کتابخانه های بریتانیا به دست آورده بودم که در این نشست ارایه کردم و با آن اثبات کردم که حق ایران بر این جزایر قطعی است. این یک توطئه از سوی انگلیس و عرب بود که می خواستند نخستین گام را علیه حق حاکمیت ایران بر این جزایر بردارند.
مجتهدزاده در مورد حضور اسراییل در فتنه امارات علیه ایران در بحث جزایر سه گانه گفت: اسراییل در این مباحث همیشه حضور داشته است. شیخ قطر دو بار نخست وزیران اسراییل را به خلیج فارس دعوت کرد. هیچ کدام از سران در دنیای عرب چنین رفتاری نکرده اند. همین سندی است مبنی بر این که اسراییل در فتنه امارات علیه ایران دست دارد. حتی در بحث سوریه نیز اسراییل دخالت دارد تا ایران را تضعیف کند. ترکیه و عربستان نیز در این قضیه دخالت دارند.
وی گفت: هر وقت امکان نزدیک شدن ایران به امارات یا عربستان پیش آمد، اسراییل آن را به هم زد؛ این نشان می دهد که فتنه اسراییل علیه ایران، همیشگی است.

**وی درمورد این که ایران در مقابل درخواست امارات مبنی بر ارجاع اختلاف برسر جزایر ایرانی خلیج فارس به دیوان بین المللی دادگستری لاهه چه عکس العملی باید داشته باشد، گفت: پاسخ حقوقی به این خواست امارات که از سال 1992 شروع کرده اند این است که ما دعوایی برای طرح در دادگاه بین المللی نداریم؛ در دادگاه بین المللی هردو طرف باید با هم وارد شوند و دعوای یک طرفه در دادگاه بین المللی مطرح نمی شود. ما هرگز حاضر نیستیم بر سر حاکمیت بخشی از خاک ایران با یک دولت خارجی به دادگاهی مراجعه کنیم .
مجتهد زاده افزود: ضمنا با اسناد موجود که قرارداد نوامبر 1971 محکم ترین آنهاست دیگر نیازی به دادگاه نیست. همچنین در پاسخ به اظهارات اوباما که گفته بود بهتر است طرفین ایران و امارات برسر جزیره ابوموسی با هم با مذاکره کنار بیایند، پاسخ می دهم که هروقت شما به عنوان رییس جمهوری آمریکا حاضر شدید برسر حاکمیت نیویورک با ما مذاکره کنید، ما نیز برسر حاکمیت ابوموسی با امارات مذاکره می کنیم.

مجتهد زاده در خصوص مطالعات خود در خصوص مسائل مربوط به خلیج فارس گفت:‌ سال دوم دوره لیسانس بودم که نخستین مطالعه ام را در باره خلیج فارس کردم. انگیزه من اخبار مربوط به رفتن انگلیس از خلیج فارس و دست بوسی های شیوخ در ایران بود که به مطالعه موضوع پرداختم و نتیجه این مطالعات در کتابی به چاپ رسید.
وی افزود: زمانی صدام حسین دانشگاهیان عرب را جمع می کرد تا اثبات کنند این خلیج عربی است، دولت آن زمان از دانشگاهیان خواست پاسخی تهیه کنند و من نیز که سرباز وظیفه بودم در این اقدام شرکت کردم و طی شش ماه مطلبی در سال 1351 تهیه کردم که مورد توجه قرار گرفت و به اصطلاح آن زمان ˈبه شرف عرضˈ رساندند که او نیز در حاشیه کتاب من نوشت این جوان را تشویق کنید.
برای این تشویق خواستار سفر به منطقه جنگی ظفار شدم. با تشریفات ارتش مرا به عمان بردند و دولت عمان نیز استقبال و احترام کرد که مصدقی ها گفتند این (مجتهد زاده) جاسوس ساواک است. اما من همواره مستقل بوده ام چه در داخل و چه در خارج.
گزارمیز 1823**9187**1776**1542**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال