شجاعی: مشکلات فوتبال زنان را درک می کنم

تهران - "فریده شجاعی" گفت مشکلات فوتبال و فوتسال زنان را به خوبی درک می کند و می داند که به دلیل عدم امکان پخش تلویزیونی، بخش های کمتری حاضر به همکاری و تعامل با این تیم ها هستند.

نایب رییس بانوان فدراسیون فوتبال در گفت و گو با سایت فدراسیون فوتبال دلیل این امر را " نداشتن امکان تبلیغات" برای حامیان مالی تیم های فوتبال و فوتسال زنان عنوان کرد.
وی افزود: با توجه به مشکل مالی تیم های زنان پیشنهادی را در سمیناری در مالزی مطرح کردم که در صورت پذیرفته شدن آن مشکل مالی زنان در حد قابل توجهی کاهش می یابد و بسیاری از تیم ها از خطر انحلال در میانه فصل رهایی می یابند.
شجاعی گفت: در این سمینار پیشنهاد راه اندازی رقابت های باشگاهی فوتبال زنان آسیا را مطرح کردم که با استقبال قابل توجهی مواجه شد.
نایب رییس بانوان فدراسیون فوتبال افزود: راه اندازی چنین رقابتهایی مشکل مالی تیم های زنان را به دلیل عدم امکان تبلیغ از بین می برد و باشگاهها حاضر به حمایت از تیم های زنان خواهند شد.
** مشاوره موثر مربیان مرد
شجاعی به روند برگزاری لیگ های فوتبال زنان اشاره کرد و گفت: تمامی تمرینات و مسابقات زنان با حجاب کامل انجام می شود و زمانی این رشته در میان زنان شاهد پیشرفت و توسعه قابل توجهی خواهد شد که بتوان از مربیان مرد به عنوان مشاور در کنار تیم ها استفاده کرد.
وی با اشاره به اینکه لیگ برتر فوتبال زنان سابقه زیادی ندارد گفت: مربیان فوتبال حداقل باید 10 سال در این زمینه فعالیت داشته باشند تا بتوانند تجربه زیادی کسب کنند و دستاورد خوبی نیز بدست آورند.
وی افزود: ما مربیانمان را در عرصه های مختلف محک زده و در رده های سنی زیر 13 تا 19 سال به کار گرفته ایم و تعدادی از آنان از پس از گذر از آزمونها و خطاها امروز از جمله مربیان خوب هستند و در کادر فنی فیکس شده اند.
نایب رییس بانوان فدراسیون فوتبال ادامه داد: تاکنون دو دوره مربیگری درجه B برای مربیان زن برگزار کرده ایم و در حالی که حداقل دو سال از برگزاری آن گذشته، سوال این است که چرا ما مدرک A نداریم.
وی در مورد اینکه چرا ایران از مربیان خارجی برای تیم ملی زنان استفاده نمی کند ، نیز گفت: سرمربی سوئدی تیم ملی فوتبال زنان آمریکا قرار بود قبل از قرار داد با آن تیم به ایران بیاید اما همانطور که می دانیم حضور مربی خارجی باید با رعایت نکات فرهنگی کشور باشد.

** مسئولان فیفا تاحدودی قانع شده اند
شجاعی درباره بحث حجاب در حوزه فوتبال زنان گفت : طبق ماده چهار اساسنامه فیفا حجاب نباید بر گرفته از مذهب و سیاست کشورها باشد . ما با ادله به مسئولان فیفا ثابت کردیم که حجاب یک فرهنگ مشترک در کشورهای مسلمان است و با توجه به قانون فیفا که برای همه است از آنان خواستیم مشکلی در مسیر توسعه فوتبال زنان مسلمان و ایرانی ایجاد نکنند.
وی با اشاره به مذاکرات اخیر ایران با مسوولان و نمایندگان فیفا گفت: مسوولان فیفا تا حدودی قانع شده اند که حجاب مانعی برای فعالیت در رشته فوتبال نیست اما خواستند طرح لباس به گونه ای باشد که به لحاظ فیزیولوژی مشکلی برای زنان ایجاد نکند.
شجاعی همچنین به گرفتن تایید مسوولان فیفا برای استفاده از مقنعه ای خاص به جای کلاه برای زنان فوتبالیست خبر داد و افزود: جلسه هیات رییسه فیفا اسفند ماه برگزار خواهد شد. امیدواریم موضوع پوشش زنان مسلمان در این جلسه بررسی و نتیجه به سپ بلاتر ریاست فیفا اعلام شود و نتیجه کتبی نیز به ما اعلام گردد.

** دیگر تیمی دسته سوم نیستیم
نایب رییس بانوان فدراسیون فوتبال گفت: برای چهارسال آینده فوتبال زنان برنامه ریزی خوبی صورت گرفته و این درحالی است که امروز نیز ایران به عنوان کشوری که در حوزه فوتبال بانوان روند رو به رشدی دارد شناخته شده است.
شجاعی افزود: امروز فوتبال زنان ایران رده دوازدهم آسیا و چهل سوم جهان را دارد. ما در مسابقات مختلف تیم هایی از کشورهای هند، اردن ، بحرین ، ازبکستان ، امارات و سوریه را برده ایم و دیگر جزو تیم های دسته سوم آسیا محسوب نمی شویم .
نایب رییس فدراسیون فوتبال گفت: امروز در آسیا به عنوان یک تیم درجه دو مطرح هستیم . زمانی که بتوانیم مقابل تیم های ژاپن ، استرالیا ، کره شمالی و جنوبی بازی کنیم رتبه ایران ارتقا می یابد و می توانیم به عنوان یک تیم درجه یک در آسیا مطرح شویم.
وی با اشاره به اینکه امروز تیم های ژاپن، کره شمالی و جنوبی و استرالیا علاوه بر اینکه جزو پنج تیم برتر فوتبال زنان آسیا هستند جزو پنج کشور برتر جهان نیز محسوب می شوند، گفت: باید برنامه ریزی ها و کارهای ما در جهتی باشد که فوتبال زنان ایران جزو 10 تیم برتر آسیا شود.
شجاعی ادامه داد: با نگاهی به فوتبال ژاپن متوجه می شویم در حالی که فوتبال مردان ژاپن رده نوزدهم جهان را در اختیار دارد زنان ژاپن همیشه رده جهانی رتبه یک و دو را دارند. اگر ما بتوانیم در حوزه فوتبال زنان موفق عمل کنیم با توجه به حضور قدرتهای برتر آسیا می توانیم در جهان نیز رده بسیار خوبی کسب کنیم.
وی با اشاره به اینکه فوتبال و فوتسال زنان در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته است ، گفت: طی سالهای اخیر مسابقات لیگ در هر دو رشته راه اندازی شده است و درحالی که پیش از این تنها نماد فوتبال و فوتسال زنان تیم های ملی آنها بود.
شجاعی با تاکید بر اهمیت توجه به رده سنی پایه در فوتبال افزود: در آخرین دوره المپیک نوجوانان در سنگاپور، دختران ایرانی علی رغم مشکلاتی که در زمینه حجاب با فیفا داشتند توانستند به مقام چهارم جهان برسند.
وی با اشاره به نایب قهرمانی ایران در رقابتهای غرب آسیا ادامه داد: این موفقیت نتیجه برنامه ریزی و تنظیم سند راهبری چهار ساله بود.
نایب رییس فدراسیون فوتبال با اشاره به توسعه فوتبال زنان در سطح کشور گفت: فدراسیون فوتبال در برنامه خود در حوزه زنان تمامی کشور حتی روستاها را مورد توجه قرار داده است.
شجاعی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 235 هیات فوتبال زنان در سراسر کشور فعالیت می کنند و نزدیک به 80 درصد بازیکنان تیم های ملی فوتبال و فوتسال زنان از شهرستانها و روستاهای مختلف کشور هستند.
نایب رییس بانوان فدراسیون فوتبال ،برگزاری منظم لیگ های فوتبال و فوتسال را از دیگر عوامل توسعه این دو رشته در کشور عنوان کرد و گفت: مسابقات لیگ برتر و دسته های یک ، دو و سه را با نظم خوبی برگزار می کنیم و این مساله باعث می شود تا بسیاری از زنان با توجه به عامه پسندی فوتبال از فقر حرکتی و آسیب های اجتماعی آن دور شوند.
وی در ادامه از عملکرد باشگاههای زنان اظهار نارضایتی کرد و گفت: متاسفانه باشگاههای فعال در زمینه زنان در حوزه استعداد یابی و یافتن بازیکنان نخبه و تربیت آنان بویژه در رده های پایه فعالیت ناچیزی دارند .
شجاعی باشگاهها را حوزه بازیکن سازی دانست و گفت: در حال حاضر فدراسیون با تشکیل تیم های ملی و برگزاری تمرینات بازیکنان را برای حضور در رقابتهای داخلی و خارجی آماده می کند و این در حالی است که با همکاری بیشتر باشگاهها و حمایت بهتر از تیم زنان این مشکل به سادگی قابل حل است.
شجاع ضمن قدردانی از حمایت مسوولان فدراسیون از حوزه زنان ، اضافه کرد: ریاست و دبیر فدراسیون در حد توان خواسته های فوتبال و فوتسال زنان را اجرایی کرده اند و امیدوارم از این به بعد نیز این حمایت افزایش یابد و مذاکرات بیشتری با باشگاههای برای حمایت گسترده تر از تیم های زنان صورت گیرد.
** حمایت رسانه ها از فوتسال زنان
وی در ادامه به برگزاری اردوهای تیم ملی فوتسال زنان اشاره کرد و افزود: خوشبختانه اردوهای تدارکاتی تیم ملی فوتسال به سرمربیگری شهرزاد مظفر در حال برگزاری است و مطمئن هستم فروردین ماه در رقابتهای غرب اسیا تیم ایران حرفهای زیادی برای گفتن دارد.
شجاعی با اشاره به بازی دوستانه ایران با تیم روسیه که اسفندماه برگزاری خواهد شد، گفت: فوتسال زنان نیاز به حمایت بیشتری از سوی رسانه ها دارد و همانطور که فوتبال را حمایت می کنند بهای بیشتری به فوتسال بدهند زیرا این حمایت موجب رشد و تعالی بیشتر آن خواهد شد.
**1553**1828

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال