مرمت و بازسازی پل تاریخیˈ خاتونˈ خوی پایان یافت

خوی، ارومیه - شهردار خوی اعلام کرد: عملیات مرمت و بازسازی پل تاریخیˈ خاتونˈ این شهرستان پایان یافت.

یوسف کربلایی خلیلی روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: پایه ها و طاق های این پل براثر سیلاب های شدید در سال های گذشته دچار فرسایش جدی شده بود که به همت شهرداری خوی و به شیوه معماری اولیه مرمت و ساماندهی شد.
وی اضافه کرد: برای اجرای این طرح تا کنون افزون بر یک میلیارد ریال هزینه شده است.
پل خاتون از آثار ارزشمند دوره اتابکان آذربایجان در شهرستان خوی می باشد که بنام دختر طغرل سوم ˈ خاتون ˈ ساخته شد و حوالی سال های 1200 هجری قمری تجدید بنا شده است.
این پل تا سال های دهه 50 ارتباط زمینی شمال و جنوب استان آذربایجان غربی را برقرار می کرد و تنها پل ارتباطی محور سلماس خوی بود.
در اوایل انقلاب اسلامی پل بزرگ دیگری با مصالح مقاوم در موازات این پل ساخته شده که هم اکنون ارتباط زمینی محور سلماس و خوی از طریق این پل برقرار می شود.
پل خاتون دارای هفت دهانه بزرگ و هفت دهانه کوچک است که بر روی شش پایه بزرگ سنگی قرار گرفته و به وسیله طاق های جناقی با آجر و ملات گچ و آهک پوشش داده شده است.
این پل که در فهرست آثار ملی ثبت شده است دارای 60 متر طول، هشت متر عرض و شش و متر نیم ارتفاع از کف رودخانه است.
تناسب طاق ها با پایه های باربر و بکار گیری آب شکن های مثلثی از ویژگی های معماری این پل تاریخی است که موجب استحکام و مقاومت در مقابل سیل های خروشان شده است.
در آذربایجان غربی افزون بر 10 پل تاریخی وجود دارد که تمام آنها به شیوه معماری پل خاتون ساخته شده و هم اکنون تعدادی از این پل مورد استفاده قرار می گیرد.
7128/583/245

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال