گام دوم بهار در غرب اصفهان با برف و باران آغاز شد

اصفهان- ایرنا- رییس اداره هواشناسی فریدن گفت: بر اساس پیش بینی ها از نخستین ساعت صبح روز دوشنبه بارش برف و باران در بیشتر شهر ها و روستاهای غرب اصفهان آغاز شده است.

نوروز ملکی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اکنون این بارش ها در برخی از بخش های شهرستان های فریدونشهر و بویین میاندشت و فریدن به شکل برف است.
به گفته وی با تقویت سامانه رگبارهای بهاری این بارش ها شدت خواهد یافت که در برخی نقاط با پدیده رعد و برق و وزش باد شدید همراه است.
ملکی از کاهش 2 تا سه درجه ای دمای هوا خبر داد و افزود: گردشگران از توقف و اسکان در حاشیه رودخانه ها و زیر درختان خودداری کنند.
وی تصریح کرد : محورهای مواصلاتی غرب استان در زمان حاضر لغزنده و در برخی نقاط مه آلود است و رانندگان و مسافران نکات ایمنی را رعایت کنند.
رییس اداره هواشناسی فریدن از کشاورزان، باغداران و زنبورداران خواست به توصیه های هواشناسی توجه کنند تا با مشکل سرمازدگی محصولات مواجه نشوند.
ملکی به بارش های سیل آسای اخیر در غرب استان اشاره و بیان کرد: مجموع بارندگی فریدن در سال زراعی جاری تا روز نخست اردیبهشت نزدیک به 417 میلی متر بوده که در مقایسه با میانگین سال گذشته نزدیک به 40 درصد افزایش پیدا کرده است.
بر این اساس، مجموع بارش ها در فریدونشهر افزون بر740 میلی متر و در چادگان افزون بر 390 میلی متر گزارش شده است که در مقایسه با میانگین بارش های سال گذشته به ترتیب رشد 45.2 و 60 .5 را نشان می دهد.
به گفته مسوولان راهداری و حمل و نقل جاده ای استان، اکنون محورهای دامنه - خوانسار، داران - بویین میاندشت - الیگودرز، فریدونشهر - قلعه سرخ، فریدونشهر - مصیر و فریدونشهر - اسلام آباد به دلیل بارش برف لغزنده است.
سازمان هواشناسی استان نیز در اطلاعیه ویژه ای از کاهش دمای حداقل به زیر صفر و سرمازدگی بهاره خبر داده است.
بر این اساس امروز دوشنبه به سبب فعالیت سامانه بارشی نسبتاً سرد، بارش برف و باران همراه با وزش بادشدید در مناطق شمال غرب، غرب و جنوب غرب و شمال استان انتظار می رود. همچنین به سبب نفوذ توده هوای سرد از عرض های شمالی به داخل استان از دوشنبه شب تا پایان هفته جاری کاهش دمای بین 6 تا 7 درجه سانتی گراد در اکثر مناطق استان و در مناطق شمال ، غرب و جنوب غرب استان پیش بینی شده است.
فعالیت دو دوره سامانه پر بارش اخیر در غرب استان حرکت رواناب ها و جاری شدن بسیاری از رودخانه دائمی و فصلی غرب استان را به دنبال داشت.
میزان خسارت بارش های اخیر در فریدونشهر 700 میلیارد ریال برآورد شد که بیشترین خسارت به بخش مسکن، کشاورزی و راه‌های روستایی بود.
شهرستان های فریدن با بیش از 49 هزار نفر جمعیت، فریدونشهر با 35 هزار نفر جمعیت، چادگان با 32 هزار نفر و بوئین میاندشت با بیش از 24 هزار نفر به ترتیب در 140، 180، 110 و180 کیلومتری غرب استان اصفهان قرار دارند.
6026/9861

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال