فولاد گر:

پیمانکار و مشاور طرح تونل و سد کوهرنگ مناسب نیستند

اصفهان - ایرنا - رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اصل 44 مجلس شورای اسلامی گفت: طرح سد و تونل سوم کوهرنگ پیمانکار و مشاور نامناسبی دارد و دلیل کندی اجرای آن نیز همین موضوع است.

حمیدرضا فولادگر روز پنجشنبه در نشست خبری در ساختمان مجمع نمایندگان اصفهان افزود: این طرح از جمله طرح هایی است که مشکل مالی ندارد و اعتبارات مناسبی برای آن لحاظ شده، اما سرعت اجرا و تکمیل آن پایین است.
وی درباره طرح بهشت آباد نیز خاطرنشان کرد: وزارت نیرو هنوز روش انتقال آب در این طرح را مشخص نکرده، اما به اعتقاد ما تونل به جای لوله گذاری بهترین راه است و هر پنج استان خوزستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، یزد و کرمان باید در اجرا و منفعت آن سهیم باشند.
فولادگر با تاکید بر مدیریت صحیح منابع آبی تصریح کرد: در پی بارش های اخیر 23 میلیارد مترمکعب آب وارد حوضه آبریز زاگرس شده است و اگر طرح های انتقال بدرستی اجرا می شد، امروز بالغ بر 12 میلیارد مترمکعب آب به خلیج فارس ریخته نشده بود.
نماینده مردم اصفهان در مجلس با بیان اینکه تشکیل ستاد احیای زاینده رود در دستور کار شورای عالی آب است، گفت: تشکیل ستاد از سوی نهاد ریاست جمهوری زیر نظر معاون اول رییس جمهوری نیز در دست بررسی و اقدام قرار دارد.
به گفته وی 35 درصد سد زاینده رود آب دارد و بنابر اعلام وزارت نیرو کمترین ذخیره آب در پی بارش های اخیر مربوط به این سد است، همچنین پنج درصد از تالاب بین المللی گاوخونی آبگیری شده و باید دانست که اگر 40 درصد این تالاب آبگیری شود در کنار اصفهان، قنات های یزد و غرب کرمان نیز سود خواهد برد.

*** برداشت های بی رویه مانع از سرریز شدن سد زاینده رود شد
فولادگر با اشاره به 2 هزار و 50 میلی‌ متر بارندگی در سرشاخه های زاینده رود اظهارداشت: هم اکنون سدهای کرخه 114 درصد، دز 91 درصد و 103 درصد سد گلپایگان آبگیری شده است، اما برداشت های بی رویه مانع از سرریز شدن سد زاینده رود شده است.
وی افزود: بر اساس اعلام وزات نیرو یخچال ها و برف‌ها به عنوان اصلی ترین منبع آب سد زاینده رود است که پیش بینی می‌شود حجم ذخیره این سد در تابستان امسال افزایش پیدا کند.
این نماینده مجلس همچنین مدیریت صحیح در بازسازی مناطق سیل زده را خواستار شد و گفت: بارندگی را باید خیر بدانیم و شر آن به دلیل عملکردها و مدیریت نامناسب بوده، اگر در طبیعت دستکاری نشده بود و زهکشی و طرح های نامطلوب انجام شده بود بسیاری از بارش ها مهار می شد و خسارت های فعلی بوجود نمی آمد.
وی همچنین با اشاره به اینکه طبق گزارش معاونت نظارت مجلس برای استان اصفهان بیش از 80 هزار میلیارد ریال درآمد پیش بینی شده، گفت: این میزان در مقایسه سال قبل 18 درصد افزایش داشته و یکهزار و 800 میلیارد ریال نیز درآمد اختصاصی سال ۹۸ استان اصفهان خواهد بود.
فولادگر اضافه کرد: آنطور که دیوان محاسبات گزارش داده اصفهان جزو استان هایی است که در هشت ماهه نخست پارسال وصولی درآمدهای آن کمتر از میانگین کل کشور بود، بنابراین وصول 18 درصد سال جاری اقدامی سخت خواهد بود.

*** بودجه عمرانی اصفهان افزایش یافت
فولاد گر با بیان اینکه اعتبارات هزینه ای اصفهان حدود هشت هزار میلیارد ریال است، افزود: بودجه عمرانی اصفهان سه هزار و 860 میلیارد ریال پیش بینی کرده اند که حدود یک درصد نسبت به پارسال افزایش داشته است.
رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به اینکه اصفهان با سرانه استانی خود، رتبه چهارم را در کشور دارد، خاطرنشان کرد: هر اصفهانی 15 میلیون ریال برای کشور درآمد دارد، این در حالی است که اعتباراتی که به اصفهان تعلق می ‌گیرد این استان را در رتبه 28 قرار داده است، همچنین در ضریب بازگشت، این منطقه رتبه سی ام را دارد و باید دانست که مدل سازمان برنامه بودجه به شکلی است که اصفهان رتبه های پایین درآمدی را خواهد داشت.
رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اصل 44 مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: 40 هزار میلیارد ریال در بودجه امسال برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفته شده و افزایش حقوق کارگری و تامین اجتماعی نیز مناسب بوده است.
فولادگر با اشاره به مشکلات متعدد اقتصادی پس از 40 سال از انقلاب، افزود: با این حال در بودجه سال جاری 14 میلیارد دلار برای کالاهای اساسی لحاظ شده است.

*** لایحه جامع انتخابات به انتخابات امسال نمی رسد
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی به لایحه جامع انتخابات اشاره کرد و افزود: به دستور رییس مجلس در بحث انتخابات مجلس، لایحه دولت و مجلس با یکدیگر تلفیق شد و بعید است که به انتخابات مجلس سال جاری که در اسفندماه برگزار می شود، برسد.
این نماینده با اشاره به شفاف سازی در اصل 44 اظهارداشت: در اصلاحیه جدید این قانون اطلاعات مالی همه شرکت‌ هایی که وابسته به موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی، نهادهای نظامی و انتظامی، سازمان ‌ها و موسسات خیریه، نهادها و موسسات وقفی و کلیه صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشگری هستند، باید به سازمان بورس ارایه شود، اطلاعات مالی در حوزه انحصار و رقابت نیز باید در اختیار مرکز ملی رقابت قرار گیرد.
فولادگر تصریح کرد: با لایحه جدید دولت، زمینه آزاد سازی سهام عدالت فراهم می‌شود و به تدریج در یک دوره پنج ساله مردم می‌توانند مالکیت و مدیریت این سهام را در اختیار خود قرار دهند.

***حل مشکلات خودروسازی ایران در گرو زدودن انحصار دولتی و خصوصی
رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اصل 44 مجلس شورای اسلامی در ادامه این نشست به لزوم اصلاح ساختار صنعت خودرو کشور اشاره کرد و گفت: تا زمانی که انحصار دولتی و خصوصی برداشته نشود، مشکلات این صنعت حل نخواهد شد، البته با تسهیلاتی که در پایان پارسال در اختیار قطعه سازان قرار گرفت، تولید چهار برابر شده و باید بر اساس آن توزیع قطعات را نیز افزایش دهند.
فولادگر درباره پیشنهاد یکی از نمایندگان مجلس برای تفکیک استان اصفهان اظهارداشت: این طرح برای دولت بار مالی زیادی دارد، به جای این کار بهتر است توزیع عادلانه امکانات در دستور کار قرار گیرد و به شهرستان‌ های بزرگی مانند کاشان و نجف آباد بیشتر توجه شود.
عملیات اجرایی تونل سوم کوهرنگ در سال 1377 با هدف تامین آب به میزان حدود 255 میلیون مترمکعب در سال برای تامین بخشی از کمبود آب منطقه مرکزی ایران آغاز شد.
قرارداد ساخت سد تونل سوم کوهرنگ نیز در سال 1389 بسته شد و قرار بود سال 93 به بهره برداری برسد اما پیشرفت فیزیکی کنونی طرح کمتر از20درصد است.
عملیات ساخت تونل سوم کوهرنگ مراحل پایانی خود را طی می کند اما عملیات اجرایی سد مخزنی این تونل در چند سال اخیر به دلیل مشکلاتی از جمله منابع مالی متوقف مانده بود.
حجم آب انتقالی طرح بهشت آباد نیز در مجموع 580 میلیون متر مکعب خواهد بود که 250 میلیون مترمکعب آن برای اصفهان، 180 میلیون متر مکعب برای کرمان و 150 میلیون متر مکعب برای یزد اختصاص خواهد یافت و این ارقام بصورت مصوبه قانونی ابلاغ شده است.
6020/6022

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال