برنامه راهبردی کنترل و کاهش علل مرگ دردست تدوین است

اصفهان - ایرنا - کارشناس ارشد اداره سلامت‌ جوانان ‌و نوجوانان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تدوین برنامه راهبردی کنترل و کاهش علل مرگ دراین وزارتخانه خبر داد و گفت: تدوین این برنامه با مشارکت تمامی ذینفعان بخشی و فرابخشی در حال انجام است.

به گزارش ایرنا، منوچهر زینلی روز یکشنبه در همایش پیشگیری از حوادث ترافیکی در شهرستان لنجان اصفهان اظهارداشت: برنامه ریزی برای کنترل و کاهش پنج علت عمده مرگ شامل حوادث ترافیکی، خودکشی، خشونت، بیماری های قلبی عروقی و سوء مصرف مواد مخدر مورد تاکید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی قرار دارد.
وی با بیان اینکه برنامه ریزی برای کاهش مرگ جوانان بین 18 تا 29 سال مورد توجه وزارت بهداشت و در دستور کار این وزارتخانه است ادامه داد: آمار جان باختگان در این رده های سنی به دلیل حوادث ترافیکی بالاست که به منظور کاهش مرگ ناشی از حمل و نقل ترافیکی نیاز به همکاری و مشارکت گسترده درون، بین و برون بخشی داریم.
کارشناس ارشد اداره سلامت جوانان و نوجوانان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه مرگ ناشی از حوادث ترافیکی و جاده ای به سه علت فردی، جاده ای و سلامت و ایمنی خودروها ارتباط دارد، ادامه داد: در این زمینه، افزایش آگاهی و نگرش فردی در ارتباط با موضوع پیشگیری از مرگ ناشی از حوادث حمل و نقل ترافیکی ازوظایف وزارت بهداشت است که می تواند به تغییر رفتار در گروه هدف منجر شود.
وی تصریح کرد: چنانچه یک‌ برنامه ریزی دقیق و ساماندهی درستی داشته باشیم می توانیم از طریق مشارکت گسترده بخشی و فرابخشی و با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در آینده نزدیک آمار مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی به ویژه در سنین 18 تا 29 ساله را کاهش دهیم.
زینلی با اشاره به اینکه از سال 95 لنجان دراستان اصفهان به عنوان مرکز پایلوت اجرای طرح کشوری مداخلات آموزشی پیشگیری از مرگ ناشی از حوادث ترافیکی در جوانان انتخاب شده است، بیان کرد: در پی اجرای پایلوت طرح یاد شده دستاوردهای خوبی در زمینه کاهش میزان مرگ در گروه سنی هدف در این شهرستان حاصل شد.
وی با بیان اینکه طرح کشوری مداخلات آموزشی پیشگیری از مرگ ناشی از حوادث ترافیکی در جوانان در ابتدا در پنج دانشگاه علوم پزشکی کشور به اجرا در آمد و پس از آن به 9 دانشگاه علوم پزشکی دیگر تسری یافت، اضافه کرد: هم اکنون نشست سوم این طرح با حضور 47 کارشناس مسئول سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس دانشگاه های علوم پزشکی کشور برگزار می شود و به دنبال این اقدام، کارشناسان آموزش ها را به افراد مرتبط در شهرستان های تحت پوشش ارائه داده و آنان نیز آموخته های خود را به جمعیت جوان 18 تا 29 سال در منطقه زیر پوشش خود انتقال می دهند.
همایش آموزشی پیشگیری از حوادث ترافیکی روز یکشنبه به میزبانی مرکز بهداشت استان اصفهان با حضور کارشناسان وزارت بهداشت، معاونان بهداشتی و کارشناسان سلامت جوانان 45 دانشگاه علوم پزشکی کشور در شهرستان لنجان برگزار شد.
شرکت کنندگان در این همایش یک روزه ، نکات و مهارت های لازم برای مقابله با مرگ ناشی از حوادث ترافیکی را فرا گرفتند.
سوانح جاده ای هشتمین علت مرگ و میر در جهان و سومین علت در ایران است .
6022 / 2093

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال