باید نگاه فرا منطقه ای را در بخش کشاورزی دنبال کرد

اصفهان- ایرنا- رئیس کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بخش کشاورزی نگاه ما فقط به منطقه خلاصه نمی شود، گفت: باید نگاه فرامنطقه ای را در بخش کشاورزی دنبال کنیم.

به گزارش ایرنا، احمدعلی کیخا روز یکشنبه در جمع مسوولان سازمان جهاد کشاورزی اصفهان افزود : اگر در بخش کشاورزی محصولی مربوط به یک منطقه خاص است باید آن محصول را با توجه به شرایط آب و هوا و اقلیم به آن منطقه توسعه دهیم.
وی بیان کرد: از تمامی ظرفیت های کمیسیون کشاورزی برای توسعه کشاورزی در استان اصفهان حمایت می کنیم.
رئیس کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به شرایط خشکسالی موجود برنامه ریزی هایی برای تمامی زمینه های کشاورزی و توسعه هرچه بیشتر این بخش صورت گرفته است.

** افتتاح گلخانه بومی سازی شده در گلخانه پردیس اصفهان
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در این نشست افزود: گلخانه سه هکتاری مجهز به سیستم هوشمند کنترل رطوبت، دما و آبی آبیاری که به صورت بومی سازی شده طراحی شده است در مجموعه 11 هکتاری گلخانه پردیس اصفهان افتتاح شد.
محسن اصغر زاده کرمانی با بیان اینکه این گلخانه با اعتباری بالغ بر 60 میلیارد ریال بیش از یک چهارم در مصرف آب صرفه جویی می کند، بیان کرد: تولیدی 6 برابر هکتار نسبت به کشت فضای باز دارد.
به گزارش ایرنا، در ادامه این نشست رئیس کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از مرکز اصلاح نژاد مرغ بومی 35 کیلومتری جنوب شرقی اصفهان کنار در مجاورت روستای کبوتر آباد بازدید کرد.
این مرکز در زمینی به مساحت 11 هکتار برای حفظ ذخایر ژنتیکی فعالیت می کند و به عنوان مرکز شناسایی و پتانسیل تولید راه اندازی شده و توانسته خدمات شایسته ای را به اقتصاد خانواده های روستایی ارائه کند.
بر اساس اعلام معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی، گسترش گلخانه های کشور طی یک برنامه 10 ساله به 48 هزار هکتار از اولویت های دولت تا پایان برنامه هفتم توسعه است.
اراضی کشاورزی اصفهان حدود 563 هزار هکتار معادل 3.5 درصد از مساحت این استان است که با توجه به محدودیت های منابع آب در سال های اخیر، فقط حدود 290 هزار هکتار آن زیر کشت زراعی و باغی قرار می گیرد.
از 564 هزار هکتار اراضی دارای قابلیت کشاورزی در سال زراعی 96- 97 حدود 210 هزار هکتار به کشت محصولات زراعی اختصاص دارد که 190 هزار هکتار آن مربوط به زراعت آبی و 20 هزار هکتار مربوط به زراعت دیمی است.
میزان تولید انواع محصولات زراعی در استان اصفهان با توجه به بروز پدیده خشکسالی و کاهش سطوح زیر کشت حدود سه میلیون و 250 هزار تُن برآورد شده است.
9913/6026/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال