هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

استعفای نمایندگان اصفهان ازدید رسانه های کشور

ایرنا - 19 نفر از نمایندگان استان اصفهان از هفته گذشته در اعتراض به حذف اعتبار طرح های انتقال آب این استان در بودجه سال آتی استعفای خود را تقدیم رییس مجلس شورای اسلامی کردند. این اقدام از سوی رسانه های کشور بازتاب های متفاوتی داشته است.

به گزارش ایرنا؛ در این میان رسانه های اصلاح طلب ضمن 'نمایشی' خواندن اقدام نمایندگان اصفهان، آن ها را به داشتن نگاه ملی توصیه کردند و در مقابل رسانه های اصولگرا تلاش کردند که به خواسته این نمایندگان ابعاد ملی ببخشند. این در حالی است که رسانه های هر دو طیف بر غیرقانونی بودن عدم حضور نمایندگان معترض در مجلس تاکید داشته اند.
اگرچه اظهارات درباره این اقدام نشان می‌دهد احتمالاً استعفا خیلی جدی نیست اما به نظر می رسد تهدید به استعفا تبدیل به رویه‌ای برای نمایندگان به‌منظور سهم گرفتن از دولت در بودجه شده است. به طوری که اردشیر نوریان رئیس کمیته دفاعی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی می گوید: استعفای نمایندگان استان اصفهان، عدول از یافتن یک راه حل ملی و فشار برای تصمیم گیران حوزه آبی کشور است.
رسانه های اصلاح طلب
.............................
** عدم حضور در مجلس
16 نفر از این نمایندگان در جلسه علنی یکشنبه (25 آذر) مجلس حضور نیافتند و برای رسیدگی به این وضعیت در دفتر آیت الله طباطبایی‌نژاد نماینده ولی فقیه در اصفهان حضور یافتند. علی لاریجانی، در همین جلسه اعلام کرد که استعفای نمایندگان اصفهان در هیات رییسه بررسی می شود.
به گزارش ایسنا، علی لاریجانی روز دوشنبه 26 آذرماه با اعضای مجمع نمایندگان استان اصفهان دیدار و گفت‌وگو کرد و با اشاره به وجود مشکل آب در کل کشور و ضرورت توجه به حل این مشکل در همه استان‎ها بر اساس مصوبات شورای عالی آب، در مورد حل مساله آب شرب استان اصفهان پیگیری لازم از طریق سامانه امر در لایحه بودجه را لازم دانست و قرار شد موضوع از طریق سازمان برنامه و بودجه توجه لازم در بودجه سال 98 مساله به نتیجه برسد.

** غیرقانونی بودن اقدام نمایندگان اصفهان
آرمان: اصولا تا استعفا پذیرفته نشده باشد، مستعفی باید در محل کار خویش حاضر شده و انجام وظیفه نماید. عدم حضور، آن هم در نشست علنی مجلس به منزله غیبت تلقی شده و ممکن است حتی نوعی اخلال در اداره مجلس هم تعبیر گردد و طبق مقررات می‌باید با آن فرد برخورد شود. اما توجیه و رابطه بین غیبت در جلسه علنی مجلس و همزمان، حضور در دفتر امام جمعه محترم مرکز استان اصفهان مشخص نیست!

** دلایل استعفا و عدم حضور در جلسات مجلس
احمد سالک نماینده مردم اصفهان در گفت‌وگو با ایلنا، ضمن تائید عدم شرکت نمایندگان در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه، 27 آذرماه) مجلس شورای اسلامی گفت: دلیل‌مان همان است که استعفاء داده‌ایم؛ دفاع از حق و حقوق مردم.

** نتیجه استعفاها
به نوشته نامه نیوز وساطت لاریجانی هم کارساز نبود و نوبخت حاضر نشد با نمایندگان اصفهان در مورد بودجه تخصیص داده شده به تامین آب در این استان مذاکره کند.
برخی استعفای مورد بحث را نمایشی می دانند و معتقد هستند که این اقدام هیچ تاثیری در رفع مشکلات آب نخواهد داشت و تنها نتیجه آن خودنمایی و سیاسی کاری نمایندگان اصفهان است. این طور که معلوم است دولتی ها نیز این اقدام را در راستای زیادخواهی نمایندگان اصفهان داستند و حاضر نیستند در جلسه ای با آنان وعده های تازه دهند. غیبت نمایندگان اصفهان در جلسه امروز صبح مجلس نشان میدهد که آقای نوبخت حاضر به رایزنی با آنان نشده و اصفهانی نیز در جلسه هفت صبح به این نتیجه رسیده اند که بر استعفای خود اصرار کنند.

سید ناصر موسوی‌لارگانی از نمایندگان استان اصفهان در پاسخ به سؤال خبرنگار ایلنا که از او درباره سرنوشت استعفای آنان پرسیده بود، می‌گوید: پیش‌بینی من این است با توجه به اینکه اگر 19 نماینده که استعفا را امضا کرده‌اند از مجلس خارج شوند این تقریباً برای مجلس یک ضربه‌ای است و شاید در هیچ دوره‌ای چنین مسأله‌ای پیش نیامده باشد، رئیس مجلس وارد شود و این مشکل را برطرف کند.
وی همچنین در گفت و گو با شرق در پاسخ به این که چه چیزی می تواند نظر نمایندگان اصفهان را تا حدی تغییری دهد، گفت: شاید اگر نتیجه ای در مورد تکمیل سامانه دوم آبرسانی که فقط یکی از خواسته های ماست، بگیریم، بتوان برخی از نمایندگان را قانع کرد که از استعفای خود صرف نظر کنند. مسئله این است که هنوز حداقل نتیجه نیز حاصل نشده است. خواسته اصلی ما این است که وعده های آقای روحانی عملیاتی شود اما شاید نظر برخی از نمایندگان با حل و فصل شدن مشکل سامانه دوم آبرسانی جلب شود.

** لزوم داشتن نگاه ملی
احمد مازنی رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌وگو با ایلنا، گفت: هنگام بررسی بودجه در مجلس شورای اسلامی، برخی از نمایندگان به دنبال سهم خواهی بیشتر از بودجه برای استان یا شهر خود هستند... در حالی که در شرایط کنونی که همه ما با دشمن مشترک و موانع مشترک روبرو هستیم باید عقلانیت به خرج داده و نگاه ملی داشته باشیم.
آرمان در یادداشتی نوشت: اولا بهتر بود این مهم از طریق رایزنی، مذاکره و چانه‌زنی، دنبال می‌شد تا حساسیت دیگر نمایندگان برانگیخته نشود. چرا که متاسفانه تجربه نشان داده، معمولا حتی بدون دلیل هم روی اصفهان حساسیت‌هایی وجود دارد. ثانیا ابرچالشی که نشانه‌های آن در سراسر کشور هویداست و مرکزیت آن هم بر استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و یزد منطبق شده و همچنین بعید است در دیگر کشورها، رودخانه‌ای به عظمت زاینده‌رود آنهم در 150 کیلومتری از سرچشمه، به طور کل خشک شده باشد، لذا کنترل و کاهش اثرات این ابرچالش نیازمند بسیج نه تنها تمام ارکان دولت، بلکه بخش مهمی از نظام بوده و می‌بایست که تحت مدیریت یکپارچه اقدامات لازم به عمل آید.

رسانه های اصولگرا
.......................
** غیرقانونی بودن اقدام نمایندگان اصفهان
بهروز نعمتی سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم یادآور شد: دوستان نمایندگان استان اصفهان، باید در جلسات صحن و کمیسیون حضور یابند، عدم حضورشان در این جلسات خلاف نص آیین‌نامه داخلی مجلس است.

**بی توجهی دولت به وضعیت استان اصفهان
سید ناصر موسوی لارگانی، رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: تمام راه‌ها رفته شده است، اما کسی توجه نکرد، این خواسته به حق مردم اصفهان به گوش مسئولان نرسید یا آن‌ها به این موضوع توجهی نکردند، آقای رئیس جمهور سه بار به مردم اصفهان قول دادند که مشکلات آب آشامیدنی مردم اصفهان را حل کنند درحال که حتی یک قدم هم برای این موضوع برداشته نشده است. دولت مقصر است چراکه به حرف مردم و نمایندگانشان اهمیتی نداد، دولت در اصفهان وعده‌های دروغینی داد و به آن عمل نکرد.

** خواسته نمایندگان اصفهان جنبه ملی دارد
زهرا سعیدی مبارکه سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با فارس، اظهار داشت: حرف ما مشکل ملی است؛ اصفهان مرکز ثقل سیاسی امنیتی اقتصادی کشور است و ما اتفاقا در احقاق حقوق ملت ایران در جلسه علنی امروز مجلس حضور نیافتیم.ضمن احترامی که برای پارلمان و همکارانمان قائل هستیم اتفاقا در حمایت از مردم ایران این کار را انجام دادیم.

** نمایشی نبودن استعفاها
به گزارش خبرگزاری دانشجو اکبر ترکی، نماینده مردم استان اصفهان گفت: عده‌ای این کار را نمایشی می‌دانند، ولی اعلام می‌کنم تا زمانی که مطالبه به حق مردم استان درخصوص اختصاص بودجه برای حل مشکل آب محقق نشود، پای استعفای خود ایستاده ایم. دلیلی ندارد در مجلس حاضر شد و شاهد بی عدالتی باشیم و نتوانیم برای استان وشهرستان خودمان کاری انجام بدیم.
*گروه نشریات خبری خبرگزاری جمهوری اسلامی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال