گفتمان نو شریعتی به دنبال نظریه پردازی در سطح ملی است

اصفهان- ایرنا - دبیر علمی همایش 'نو شریعتی و مسائل امروز جامعه ما' گفت: گفتمان 'نو شریعتی' به دنبال نظریه پردازی در سطح ملی درباره مسائل امروز جامعه و ارتباط با دنیا با تکیه بر اندیشه های دکتر شریعتی است.

گفتمان 'نو شریعتی' از سوی عده ای از شریعتی پژوهان مطرح شده است که به دنبال بازسازی افکار و اندیشه های دکتر علی شریعتی ‏برای امروز هستند.
حسین مصباحیان روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا در اصفهان افزود: 2 رویکرد نسبت به مسائل ملی وجود دارد که شامل 'تاکید بر عناصر هویتی ملی بدون کمترین ربط با جوامع بیرونی' و ' گشایش نسبت به جهان بیرونی بدون تکیه بر مباحث فرهنگی' است اما طیف نو شریعتی به تبع اندیشه های این اندیشمند، درباره تاسیس راه سومی در این زمینه تلاش می کند.
وی با تاکید بر اینکه این طرح ملی است و نه طیفی، ادامه داد: در گفتمان نو شریعتی با دعوت از همه جریان ها، به دنبال همکاری برای نظریه پردازی در این زمینه هستیم.
عضو هیات علمی گروه فلسفه دانشگاه تهران گفت: ما اگر از لحاظ بین المللی به رسمیت شناخته نشویم و حرفی برای گفتن نداشته باشیم به طور عملی برکنار می مانیم اما طیف نو شریعتی تاکید دارد که برای به شمار آمدن در سطح جهانی، راهی وجود ندارد جز اینکه در مقابل مباحث مختلف که در دنیا مطرح می شود، حرفی برای گفتن داشته باشیم.
مصباحیان با تاکید بر اینکه ما هنوز این راه را در پیش نگرفته ایم، یادآور شد : طیف نو شریعتی، دعوتی برای نظریه پردازی در سطح ملی در این زمینه است.
وی با اشاره به اینکه رویکرد مفهوم نو شریعتی در سی امین سالگرد درگذشت او مطرح شد، خاطرنشان کرد: در این رویکرد افرادی که به میراث شریعتی وفادار بودند و افزوده هایی بر آن داشتند، به طیف نو شریعتی شناخته شدند.
مصباحیان ادامه داد: اما از لحاظ فلسفی برای نظریه پردازی درباره این رویکرد تلاش چندانی نشد که برای رفع آن از سال گذشته سمپوزیوم نو شریعتی در دانشگاه تربیت مدرس تهران برگزار شد.
دبیر همایش نو شریعتی با بیان اینکه امسال دومین دوره این رویداد در دانشگاه اصفهان برگزار شد، تصریح کرد: چهار نشست با عنوان های میراث شریعتی، زمانه ما، همبستگی اجتماعی و باز آفرینی خویشتن و یک میزگرد درباره 'الگوی فکری بدیل ، موانع و امکانات' در این برنامه برپا شد.
وی این رویداد را یک برنامه پژوهشی خواند و تاکید کرد: این همایش ، تبلیغ سیاسی نیست بلکه یک طرح ملی و فرهنگی می باشد که ممکن است خروجی سیاسی داشته باشد.
مصباحیان سطح مباحث ارائه شده در این نشست ها را خوب ارزیابی کرد و افزود: از تفاوت های این سمپوزیوم با سال گذشته این است که از متفکران جوان و دهه 70 نیز سخنرانان خوبی داشتیم.
همایش نو شریعتی و مسائل امروز جامعه ما توسط مجمع اسلامی دانشجویان و معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه اصفهان روز چهارشنبه برگزار شد.
علی شریعتی نویسنده، جامعه شناس، تاریخ شناس و پژوهشگر دینی اهل ایران، از مبارزان و فعالان مذهبی و سیاسی و از نظریه پردازان انقلاب اسلامی ایران بود، وی دوم آذرماه 1312 در روستای کاهک، سبزوار به دنیا آمد و 29 خرداد 1356 در 44 سالگی به صورت مشکوکی در انگلستان درگذشت و هم اکنون آرامگاه وی در مکانی نزد مقبره حضرت زینب(س) در دمشق سوریه است.
3011/6026/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال