نخستین‌ جشنواره کشت بادام کوهی در کاشان برگزار شد

کاشان - ایرنا - نخستین‌ جشنواره کشت بادام کوهی با شعار 'کاشان را سرسبز کنیم'، روز پنجشنبه با حضور جمعی از مسئولان کشوری و شهرستانی در برزک کاشان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در حاشیه این جشنواره به خبرنگاران گفت: عرصه های مرتعی کشور برای کشت بادام کوهی بسیار مستعد و قیمت بذر آن هم اکنون بین 120 تا 140 هزار ریال می باشد.
خلیل آقایی با اشاره به امکان برداشت این گونه پس از هفت سال افزود: اگر بادام کوهی فرآوری شود به 600 تا 700 هزار ریال به فروش می رسد.
وی بیان کرد: بذر بادام کوهی اثر مثبتی برای حفاظت خاک، جلوگیری از روان آب و پوشش های گیاهی دارد و با باران اندک هم می تواند رشد کند.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اضافه کرد: سطح زیر کشت این گونه گیاهی در کشور مشخص نیست اما به طور تقریبی 150 تا 200 هزار هکتار مرتع زیر کشت بادام کوهی داریم.
وی در ادامه به تهیه نقشه کاداستر 14 میلیون هکتار از مراتع و جنگل های کشور اشاره کرد و گفت: تا کنون برای 32 میلیون هکتار از زمین های منابع طبیعی نقشه کاداستر تهیه شده است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشان نیز گفت: نزدیک به 2 هزار نفر از بسیجیان، طلاب، دانش آموزان، دانشجویان و سایر قشرها در جشنواره کشت بادام کوهی شرکت کردند.
محمدمهدی شریفی در مورد هدف برگزاری این جشنواره افزود: حفظ توانمندی های بالای محیط زیست و منابع طبیعی این شهرستان ضروری است چرا که طبیعت منطقه از جمله برای کشت گونه هایی مانند بادام کوهی بسیار مناسب می باشد.
وی بیان کرد: اجرای این طرح می تواند نقش بسزایی در افزایش سرانه جنگلی، فضای سبز و باغ بذر داشته و با ایجاد چرخه زیستی فعال‌تر و تقویت زیستگاه های موجود شرایط مناسب‌تری را برای حفاظت از سایر گونه‌های گیاهی و جانوری منطقه ایجاد کند.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشان اضافه کرد: گونه گیاهی بادام کوهی در سطح 500 هکتار از مرتع های ارتفاعات جنوب غرب کاشان (واقع در بخش های نیاسر و برزک) با مشارکت قرارگاه بسیج سازندگی ناحیه مقاومت کاشان کشت می شود.
وی یادآور شد: بادام کوهی در برابر آب و هوای گرم و خشک مقاوم بوده و با ریشه ای که در عمق زمین می گستراند، از فرسایش خاک جلوگیری می کند.
شریفی عنوان کرد: این گونه همیشه سبز برای مهار روان آب ها و سیلاب ها نیز اثرگذار است و کشت آن در مرتع های روستاهای نابر، اسحاق آباد، چنار، سادیان و برزآباد رایج می باشد.
به گفته وی، بادام کوهی با برخورداری از روغنی بسیار با ارزش در تولید فرآورده های صنعتی مانند اسانس، مواد دارویی و بهداشتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
به گزارش ایرنا، تمبر یادبود نخستین جشنواره کشت بادام کوهی نیز در ادامه رونمایی شد.
مساحت عرصه های منابع طبیعی کاشان 375 هزار هکتار است که 75 درصد وسعت این شهرستان را شامل می شود.
شهرستان کاشان همچنین 182 هزار هکتار مرتع ییلاقی و 178 هزار هکتار مرتع قشلاقی دارد.
6136/8123

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال