ورزشکاران معلول اصفهانی « ما می توانیم » را ثابت کردند

اصفهان - ایرنا - کاروان 25 نفره ورزشکار معلول و نابینای اصفهان که 12 درصد از تیم ایران در پاراآسیایی 2018 جاکارتا را تشکیل داد به درستی شعار « ما می توانیم » را با کسب 21 مدال رنگارنگ به اثبات رساند.

به گزارش ایرنا، این که معلولیت محدودیت نیست جمله ای آشنا برای همه ماست که اگرچه برای جامعه معلولان مورد استفاده قرار می گیرد، اما شاید درس و الگویی برای سایر افراد جامعه نیز باشد.
این بار و در سومین دوره بازیهای پاراآسیایی شعار «ما می توانیم» قدرتمندتر و با صدایی رسا عنوان شد و ایران برای نخستین بار رده سوم این مسابقات را کسب کرد.
سومین دوره بازیهای پاراآسیایی که از 14 مهر به میزبانی اندونزی آغاز شده بود دیروز شنبه با کسب جایگاه سومی کاروان ورزشی ایران پس از کشورهای چین و کره جنوبی برای نخستین بار در ادوار بازیها پایان یافت.
کاروان «خودباوری و امید» ایران در این دوره از بازی ها را با کسب 136نشان مختلف مشتمل بر 51 طلا، 42 نقره و 43 برنز و صعود یک پله ای نسبت به دور گذشته رقابت ها، به کار خود پایان داد.
و اما اصفهانی ها که همیشه سهم بسزایی در تیم های مختلف معلولان و نابینایان داشته اند این بار نیز در آوردگاه آسیایی جاکارتا خوش درخشیدند و با کسب پنج مدال طلا، هشت نقره و هشت برنز بار دیگر با توکل و تلاش، شعار ما می توانیم را محقق کردند.
علیرضا مختاری همامی، مهدی علیزاده، داود‌ علی قاسمی و فائزه کرمانی به عنوان ورزشکار و نصر‌الله احدی بعنوان پرست و ابراهیم مؤمنی بعنوان مربی در تیم ملی دو و میدانی کشورمان حضور داشتند.
همچنین زینب ملکی، معصومه شجراتی و محمد‌رضا سبحانی‌ نیا در رشته والیبال نشسته، هادی نوری در تیراندازی با کمان، مازیار میر‌عظیمی بعنوان مربی رشته بسکتبال با ویلچر و فرشاد هاشمی بعنوان داور این رشته، دیگر نفرات اصفهانی بودند که در کاروان تیم ملی به جاکارتا اعزام شدند.
در رقابت های نابینایان و کم بینایان نیز مهدی کریمی و مهدی رومی ‌فرد در شطرنج، آرین لطفی، محمد مشهدیان، علی الهی، هاجر صفر‌زاده و راضیه محمودی بعنوان ورزشکار و لیلا صفری و سهراب اسدی بعنوان مربی در دو و میدانی و محمد سرنجی و طیبه استکی بعنوان بازیکن، با سرمربیگری و مربیگری مهدی نباتی و زهره ابراهیمی به میدان رفتند.
علیرضا مختاری همامی در این مسابقات در پرتاب وزنه به مدال خوش رنگ طلا دست یافت و در پرتاب دیسک مدال برنز را به گردن آویخت، مهدی علیزاده دیگر دو و میدانی کار اصفهانی در این رقابت ها در پرتاب نیزه به نشان طلا رسید و در پرتاب وزنه با قرار گرفتن در جایگاه سومی مدال برنز را به خود اختصاص داد و آرین لطفی دو و میدانی نابینا در ماده پرتاب دیسک با ایستادن در رده سوم مدال برنز را به گردن آویخت.
داوود علی قاسمی دیگر دو و میدانی کار این مسابقات سه مدال را کسب کرد، این ورزشکار در دو 200 متر نشان نقره را دریافت کرد و در دو 100 و 400 متر به دو نشان برنز دست یافت.
محمدرضا سبحانی نیا که در تیم والیبال نشسته کشورمان بازی می کرد، توانست با این تیم مقام قهرمانی جاکارتا را کسب کند و خوش رنگ ترین مدال را برای کاروان ایران و اصفهان به ارمغان آورد.
هادی نوری ورزشکار تیراندازی با کمان نیز در این بازی های مطرح در سطح آسیا در ماده میکس تیم کامپوند، مدال نقره را به خود اختصاص داد.
محمد سرنجی دیگر ورزشکار اصفهانی حاضر در آوردگاه آسیایی جاکارتا در رشته گلبال نابینایان موفق به فتح سکوی قهرمانی و کسب مدال طلا شد تا بار دیگر پرچم ایران در ورزشگاه بالا رود.
امید کریمی شطرنج باز نابینای اصفهانی در این مسابقات در بخش انفرادی به مدال طلا دست یافت و در بخش تیمی مدال برنز را کسب کرد، مهدی رومی فرد دیگر ورزشکار این رشته مدال برنز را کسب کرد.
در بخش بانوان پاراآسیایی 2018 جاکارتا اندونزی، هاجر صفرزاده دو میدانی کار اصفهانی در ماده های دو 200 و 400 متر به دو نشان نقره رسید و در دو 100 متر رده سوم و مدال برنز را به دست آورد.
فائزه کرمانی بانوی دو و میدانی کار در این رقابت ها در ماده پرتاب نیزه با اختصاص رده سوم به خود توانست مدال برنز را تصاحب کند.
زینب ملکی و معصومه شجراتی دو بازیکن تیم ملی والیبال نشسته از دیار نصف جهان با قرار گرفتن این تیم در رده دوم، دو مدال نقره کسب کردند و طیبی استکی بازیکن تیم ملی گلبال ایران نیز با این تیم در جایگاه سوم ایستاد و مدال برنز را به گردن آویخت.
اصفهانی های حاضر در این مسابقات بار دیگر ثابت کردند که توجه و حمایت از رشته های مختلف ورزش جانبازان و معلولان چه تاثیر شگرفی در کسب برترین سکوها و مقام ها در سطح بالاترین مسابقات بین المللی دارد.
در همین ارتباط استاد تربیت بدنی دانشگاه اصفهان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، مقام ایران و عملکرد کشورمان در این دوره از مسابقات را مثبت ارزیابی کرد.
سید محمد مرندی ادامه داد: کسب رده سوم این آوردگاه اهمیت بالایی دارد و نشان می دهد که ظرفیت و توانایی ورزشکاران معلول و نابینا ایرانی بالاست و حتی بهتر از این مقام نیز می تواند برای تیم ملی ایران به دست آید.
وی افزایش نفرات کاروان ایران در این رقابت ها را مطلوب دانست و گفت: خوشبختانه افزایش ورزشکاران به خوبی جواب داد و توانستیم مدال های بیشتری به دست آوریم که خود نشان داد باید بیش از گذشته به این ورزشکاران اعتماد کنیم.
این استاد تربیت بدنی همچنین تصریح کرد: این که نفراتی به غیر از ورزشکاران دارای شانس مدال نیز به این مسابقات اعزام شدند نتیجه رضایت بخشی به دنبال داشت و نشان داد که فقط نباید دیدگاه محاسباتی برای انتخاب و اعزام ورزشکاران داشته باشیم.
رئیس هیات ورزش جانبازان و معلولان استان اصفهان نیز در گفت و گو با ایرنا تصریح کرد: ورزشکاران اصفهانی این مسابقات به نسبت نتیجه قابل قبولی داشتند و کسب 21 مدال مختلف نشان داد که حمایت از این نفرات نتیجه خوبی در پی دارد.
محمدرضا آقا بابا گلیان درباره دلایل افتخارآفرینی کاروان اصفهان گفت : در اصفهان طی سال های اخیر سعی شد که مجموعه ورزشی استاندارد و اختصاصی برای این ورزشکاران احداث و راه اندازی شود و خوشبختانه مجموعه ورزشی شهید میثمی در اصفهان از جمله بهترین مجموعه ها به شمار می رود.
وی توسعه زیرساخت ها را مهمترین موضوع برای پیشرفت ورزشکاران معلول برشمرد و گفت: این ورزشکاران به دلیل شرایط خاص جسمی باید در محیط های ورزشی اختصاصی فعالیت کنند، بنابراین راه اندازی چنین ورزشگاه هایی باید جزو اولویت ها قرار گیرد.
رئیس هیات ورزش جانبازان و معلولان استان اصفهان در ادامه استعداد یابی را برای تشکیل تیم های پایه ضروری برشمرد و افزود: چنان چه از امروز برای آینده برنامه ریزی و با شناخت بازیکنان با استعداد زمینه تشکیل تیم های متعدد مهیا شود طی سال های آینده در گیر و دار تامین نفرات تیم ها نخواهیم بود.
آقا بابا گلیان اظهارداشت: تربیت و افزودن مربیان حرفه ای به بدنه تیم ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا نحوه آموزش و پیشرفت این ورزشکاران شرایط ویژه ای دارد.
گ / 6020

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال