آیین رونمایی کتاب 'روزنامه عاشورا' برگزار شد

اصفهان - ایرنا - آیین رونمایی کتاب 'روزنامه عاشورا' تالیف آیت الله هادی نجفی و ترجمه 'جویا جهانبخش' روز پنجشنبه با حضور محققان و فضلای حوزه علمیه اصفهان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، دبیر جایزه کتاب سال ایران در این آیین که در دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان برگزار شد، گفت: کتاب روزنامه عاشورا، با متنی فاخر، دقت فروان و در آیینه واژگان نو و کهن با نثری شبیه تاریخ بیهقی،  به بررسی اقوال مختلف تاریخی پرداخته  و پس از تفحص بهترین قول را انتخاب کرده است.
حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی مهدوی راد افزود: این کتاب با زمینه چینی به واقعه عاشورا پرداخته و بخش اعظم کتاب به مباحثی پرداخته که در مجالس روضه مغفول مانده است.
وی با بیان اینکه در خصوص عاشورا به نگاهی به دور از تحریف و جهل نیاز است، ادامه داد: عظمت این کتاب آن است که نقاط کمتر دیده شده را در معرض دید عاشورا پژوهان قرار می دهد.
همچنین پژوهشگری دیگری در این مراسم گفت: کتاب روزنامه عاشورا به صورت مساله محوری نگاشته شده نه موضوعی و همین مساله محوری موجب رشد علم می شود.
استاد محمد اسفندیاری اظهارداشت : در صد ساله اخیر چهار هزار کتاب راجع به امام حسین (ع) و عاشورا به فارسی و عربی نگاشته شده است ولی به دلیل این‌که موضوع محور بوده و صرفا به کلیات پرداخته اند، نتوانسته اند مساله ای را به صورت جزئی حل کنند.
ویراستار و مولف نمونه کشور در سال 76 ادامه داد : سبک ترجمه نشان می دهد مترجم در حد مولف کتاب یا حتی بیشتر وقت صرف کرده است و با فعالیت علمی سعی در تبیین حقایق تاریخی و نقاط مبهم کرده است و صرفا به ترجمه لغوی کلمات نپرداخته است.
وی اضافه کرد : مترجم این کتاب را به 125 مرجع مستند کرده است و به طور قطع دهها کتاب دیگر را مورد مطالعه قرار داده اند که در کتاب به آنها ارجاع نداده است.
مترجم کتاب روزنامه عاشورا تصریح کرد : در واقع نام این کتاب نامه روز عاشورا است و به بیان واقع روز عاشورا می پردازد.
جویا جهانبخش بیان کرد : متاسفانه سرسری خوانی متون و تحقیق نکردن راجع به معنای واژگان در عصر مورد استفاده موجب اشتباه برداشت در برخی متون شده است.
استاد جویا جهانبخش نویسنده، مترجم، منتقد تاکنون چندین جلد کتاب را در قالب تالیف یا ترجمه در معرض دید علاقه مندان قرار داده است.
کتاب 'روزنامه عاشورا' ترجمه کتاب 'یوم التف، مقتل الامام حسین ابن علی (ع)' تالیف آیت الله شیخ هادی نجفی است که توسط 'جویا جهانبخش' به فارسی برگردان شده است.
این کتاب در پنج فصل و یک خاتمه در 568 صفحه تدوین یافته است.
نویسنده 'یوم التف، مقتل الامام حسین ابن علی (ع)' در تالیف این کتاب به 95 مرجع علمی در حالی که مترجم کتاب در  ترجمه دقیق و علمی به 125 مرجع استناد کرده است.
این کتاب تابستان 1397 روانه بازار نشر شده است.
/7134/6026/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال