استاندار اصفهان:

آسیبهای اجتماعی ریشه یابی و راه حل اساسی برای آن اتخاذ شود

اصفهان- ایرنا - استاندار اصفهان گفت: مقابله با آسیب های اجتماعی ضمن ریشه یابی باید از مبدا آغاز و برای آن راه حل اساسی اتخاذ شود.

به گزارش ایرنا، محسن مهرعلیزاده عصر روز پنجشنبه در جلسه کارگروه اجتماعی استان که با حضور انوشیروان محسنی بندپی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سالن استانداری برگزار شد، افزود : آسیبهای اجتماعی تنها به اعتیاد، خلاصه نمی شود بلکه بسیاری از جمله طلاق، کودکان کار، خسونت، حاشیه نشینی، فقر  و دهها مساله دیگر را شامل می شود.
وی ادامه داد : اینکه زندانها یا کمپ های ترک اعتیاد زیاد شود و تلاش شود بخشی از آسیب دیدگان را از جامعه جدا یا درمان کنیم، بخش نتهایی از فرآیند درمان آسیبهای جامعه است.
استاندار اصفهان با بیان این که آسیبهای اجتماعی باید ریشه یابی شود و با پیشگیری، راههای ارتکاب آنها در نطفه بسته شود، افزود: مسایل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی، کنش های سیاسی دولت و مردم یا مردم و دولت یا دولتمردان نسبت به یکدیگر در بروز آسیبهای اجتماعی موثر است.
وی خاطرنشان کرد : ترسیم نقشه راه مقابله با آسیبهای اجتماعی زمانی جواب می دهد که در یک نگاه کلان از ابتدا تا انتها مد نظر قرار گیرد.
مهرعلیزاده ادامه داد : خوشبختانه امروز اقدامات جدیدی در مقابله با این مهم صورت گرفته و حتی رهبر معظم انقلاب در جلسات منظم که به دبیری وزیر کشور برگزار می شود برطرف شدن این آسیبها را دنبال می کنند.
وی اضافه کرد : معاونت امور اجتماعی وزارت کشور به سازمان تبدیل شده و مشکلات و آسیب های اجتماعی را به دقت رصد و بررسی می کنند.
به گفته وی امروز با وضعیت جنگ اقتصادی که آمریکا علیه ایران اسلامی تدارک دیده است، با شرایط ویژه ای مواجه هستیم، هر چند این مرحله می تواند سرآغاز استفاده خوب از این دوران و تبدیل تهدید به فرصت شود.
مهرعلیزاده بیان کرد : باید بررسی شود که به طور واقعی در سالهای گذشته چه کرده ایم و آیا زمینه و اسباب نشاط روانی در جامعه ایجاد شده است؟
وی با بیان این که اینکه بخشی از جامعه کشور بیکار هستند، یک حقیقت است اما آیا هر بیکاری به سراغ اعتیاد یا سرقت می رود، تاکید کرد: اگر روان جامعه سالم باشد، هر جوانی و حتی جوان بیکار به جای مفاسد اجتماعی به سمت ابتکار و خلاقیت حرکت می کند.
استاندار اصفهان اضافه کرد : در فضای امن اجتماعی، سازمان های مردم نهاد به جای پرداختن به مسایل سیاسی به سراغ بسیج نیروها در جهت ساخته شدن و رشد اجتماعی قدم بر می دارند.
مهرعلیزاده اظهارداشت : متاسفانه امروز فضای پرخاشگری سیاسی و انتقاد افسار گسیخته و بدون محدودیت در جامعه بوجود آمده است و کسی که مدافع شود به بیسوادی یا وابسته بودن متهم می شود.
وی خاطرنشان کرد : این بی اعتمادی و از دست رفتن سرمایه های اجتماعی ناشی از دعواهای جناح های سیاسی  و اتهام زنی هاست و فضایی بوجود آورده است که همه فکر می کنند همه مسوولان خورده اند و برده اند و هیچ فرد صالحی نمانده است.
استاندار اصفهان اضافه کرد : باید ببینیم دستگاههای فرهنگی، صدا و سیما، سایر رسانه ها، آموزش و پرورش، حوزه، دانشگاهها چه کرده اند.
وی همچنین گفت: فضایی بر جامعه حاکم شده که همه گمان می کنند دولت و نظام بر روی گنج نشسته و از دولت انتظار یارانه دارند.
مهرعلیزاده خاطرنشان کرد : وقتی سخن از مقایسه سران با کشورهای دیگر می شود به جای این که خود را با کشورهای همطراز مقایسه کنیم، به سراغ کشورهای پیشرفته می رویم در حالی که در کشوری مثل چین و ژاپن یک دهم ما مصرف غذایی ولی 10 برابر تلاش و کوشش دارند.
سرپرست وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی چهارشنبه شب وارد اصفهان شد و امروز بعد از افتتاح و بازدید چندین طرج عمرانی و واحدهای تولیدی ، نشست در جلسه های ذیربط و دیدار با مسوولان استان، امشب این استان را به مقصد تهران ترک می کند.
7134/6026

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال