خطر بیابانی شدن سمیرم را تهدید می کند

اصفهان - ایرنا - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سمیرم گفت: مشکلات استانی مانند خوزستان به دلیل نبود پوشش گیاهی است و خطر از میان رفتن گیاهان و بیابانی شدن سمیرم را نیز تهدید می کند.

به گزارش ایرنا، عزت الله مرادی روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: ریزگردها، فرسایش های بادی و خاک، آلودگی هوا، خشکی تالاب ها و حتی انقراض گونه های جانوری به علت تخریب و دست اندازی به مراتع و منابع طبیعی است.
وی وسعت شهرستان سمیرم را 530 هزار هکتار عنوان کرد و افزود: 85 درصد از این وسعت عرصه ملی است که 450 هزار هکتار آن را جنگل ها و مراتع تشکیل می دهد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم با اعلام کاهش آتش سوزی های مراتع در سال جاری ادامه داد: امسال تنها 6 فقره آتش سوزی در این شهرستان روی داده است.
وی خاطر نشان کرد: سال گذشته 30 فقره حریق در مراتع و مناطق طبیعی این شهرستان رخ داد که با تلاش ماموران آتش نشانی مهار شد.
مرادی افزود: این آتش سوزی ها در محدوده ای 43 هکتاری، در هر چهار بخش مرکزی، وردشت، دناکوه و پادنای بزرگ این شهرستان به وقوع پیوسته بود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری سمیرم با اشاره به وقوع بیشترین آتش سوزی در بخش مرکزی این شهرستان افزود: بیشتر این آتش سوزی ها در فصل تابستان و بر اثر خشکی مراتع و گَوَن زارها اتفاق افتاد.
مرادی با اشاره به ادامه خشکسالی بویژه در مراتع و ورود عشایر به منطقه ییلاقی سمیرم بر ضرورت همکاری عشایر برای حفظ پوشش گیاهی این منطقه تاکید کرد.
در این نشست خبرنگاران خبرگزاری های ایرنا، ایسنا، فارس، صدا و سیما و پایگاه خبری سام آرام تجلیل شدند.
سمیرم با پنج هزار و200 کیلومتر مربع وسعت، دارای 100 هزار نفر جمعیت ثابت و عشایری است.
7147/ 6022

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال