علی امیدی استاد دانشگاه اصفهان:

مقابله با تحریم ها، نیازمند هم افزایی سه قوه است

اصفهان - ایرنا - کارشناس مسائل سیاسی و عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان؛ پرسش از رئیس جمهوری را در شرایط فعلی، مغایر با وحدت ملی ارزیابی کرد و گفت: مقابله با تحریم ها و گذر از شرایط فعلی نیازمند هم افزایی بین سه قوه و تقویت هرچه بیشتر همبستگی ملی است.

علی امیدی ' روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: گرچه پرسش از رئیس جمهوری و وزیران حق نمایندگان است اما به نظرم در شرایط فعلی صلاح بر این است که مجلس به جای سؤال از رئیس جمهوری اقدام های نظارتی خود را بر دولت اعمال کند.
وی با اشاره به اینکه، موفق نشدن دولت در زمینه کنترل بازار ارز در پرسش های برخی نمایندگان از رئیس جمهوری به چشم می خورد، افزود: عدم اطلاع عمیق نمایندگان مجلس تعجب برانگیز است زیرا بیش از 90 درصد کارشناسان اتفاق نظر دارند که بحران ارزی موجود از خارج کشور نشات گرفته است.
عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان سؤال از وزیران و رئیس جمهوری را حق نمایندگان دانست اما در عین حال، سوال برخی نمایندگان مجلس از رئیس جمهوری را سلبی دانست و تصریح کرد: این سوال ها ایجابی نیست و به نظرم سازنده نمی باشد.
امیدی با اشاره به استیضاح و برکناری علی ربیعی وزیر کار از سوی نمایندگان مجلس گفت: افزایش بیکاری دلیل این استیضاح عنوان شد در حالی که وزارت کار تنها امور مربوط به اشتغال را مدیریت می کند و بطور مستقیم مسئولیت اشتغالزایی را برعهده ندارد.
وی افزود: نمایندگان مجلس نیز باید پاسخ دهند که در زمینه تدوین و یا اصلاح قوانین اشتغالزایی چه کرده اند؟
این استاد علوم سیاسی دانشگاه اصفهان ادامه داد: مجلس باید برای اشتغالزایی راه حل ارائه دهد و این راه حل ها را قانون کند سپس چنانچه دولت این راه حل ها را اجرایی نکرد آن وقت وزیر کار را استیضاح کند.
وی گفت: این نوع اقدام ها را سازنده نمی دانم و معتقدم مجلس به عنوان نهاد قانونگذار کشور باید راهکارهای کارشناسی را قانون و بر اجرایی شدن این قانون ها نظارت کند.
به گزارش ایرنا، دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری روز یکشنبه هفته گذشته ( 14 مرداد ) در نامه ای به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که در فرصت مقرر برای پاسخ به سؤال نمایندگان به مجلس خواهد آمد.
وی در این نامه تاکید کرد: البته این امر می تواند فرصت خوبی باشد تا برخی حقایق را برای مردم عزیز کشورم بازگو کنم که آنها صاحب واقعی کشور هستند.
طرح سوال از رئیس جمهوری با امضای 80 نماینده و در پنج محور در جلسه علنی روز چهارشنبه گذشته ( 10 مرداد ) اعلام وصول شد.
موفق نشدن دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درکاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چندین ساله، افزایش شتابان نرخ ارزهای خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی پنج محور سؤال از رئیس جمهوری است.
2093 / 1339

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال