مدیر کل میراث فرهنگی اصفهان :

ورود به عرصه جهانی راهکار رونق بازار صنعت دستی کشور است

اصفهان- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان ورود به عرصه جهانی ، نفوذ در بازارهای بین المللی و تقویت صادرات را راهکار مهم رونق صنعت دستی در کشور دانست.

به گزارش ایرنا، فریدون اله یاری عصر سه شنبه در آیین تجلیل از هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی استان اصفهان با اشاره به وجود 299 رشته صنایع دستی فعال در کشور گفت: از این تعداد 196 رشته در اصفهان فعال است و باید برای حفظ آن تلاش و در کنار حفظ فرهنگ و تمدن به اقتصاد نیز توجه کنیم تا بهترین و بیشترین بهره وری را داشته باشیم.
وی شاغلان صنایع دستی در استان اصفهان را 40 هزار نفر اعلام کرد و افزود: نیمی از این آمار دارای گواهینامه صنایع دستی هستند اما با توجه به جمعیت باید برای بهره برداری از این ظرفیت ،فعالیت هایی انجام دهیم .
وی ترویج و آموزش، حمایت از تولید و تجارت را از مهم ترین موضوعات مورد توجه سازمان میراث فرهنگی دانست و گفت: عملیاتی کردن این حوزه ها نیاز به تلاش جدی حوزه های مدیریتی و دستگاههای مرتبط دارد.
اله یاری ادامه داد:باید به تجارت صنایع دستی در عرصه بین المللی ورود پیدا کنیم و در استان اصفهان نیز بایستی با عبور از عرضه سنتی صنایع دستی به سمت فروشگاههای صنایع دستی و راه اندازی گالری ها با هدف تقویت صادرات حرکت کنیم.
وی با تاکید بر اینکه اصفهان شهر جهانی صنایع دستی است گفت: ما امسال دو رویداد مهم را در اصفهان دنبال خواهیم کرد که مورد اول آن برگزاری دوسالانه بین المللی صنایع دستی است که این رویداد در سال 93 بصورت اجلاس میراث نا ملموس و در سال 95 بصورت شورای جهانی صنایع دستی برگزار شد.
وی دومین رویداد را جایزه هنری نشان دست خلاق اعلام کرد و گفت: این رویداد نیز درسطح ملی برگزار خواهد شد.

** ممنوعیت فعالیت اتباع بیگانه درکارگاه های صنایع دستی
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان نیز در این مراسم گفت: یکی از مواردی که صنایع دستی را به چالش می کشد بکارگیری اتباع بیگانه در کارگاه های تولیدی این صنعت است .
جعفر جعفر صالحی افزود : کشور ما رتبه سوم صنایع دستی را در جهان دارد ولی در زمینه صادرات در رتبه سی ام قرار گرفته ایم و این نشان می دهد در این بخش دچار چالش هستیم.
جعفر صالحی یکی از مواردی که ممکن است صنایع دستی را همچون فرش ایرانی دچار چالش کند ، ورود اتباع بیگانه به کارگاه های صنایع دستی عنوان کرد و گفت: در سالهای گذشته اتباع بیگانه وارد کارگاه های فرش ما شدند و با فراگیری این صنعت ، بهترین فرش ها را در کشورشان بافتند.
وی افزود: اگرمعضل ورود خارجی ها به صنایع دستی رسوخ کند ، این صنعت نیز به چالش کشیده شده در نتیجه باید کارگاه هایی که دارای اتباع بیگانه هستند شناسایی و جلوی فعالیت های آنها گرفته شود.
وی ادامه داد: در زمینه جمع آوری مصنوعات قاچاق نیز اتحادیه صنایع دستی ، بازرسی اتاق اصناف و کارشناسان میراث فرهنگی فعالیت دارند و اکنون بیش از 98 درصد فروشگاه های میدان امام عاری از مصنوعات خارجی است.
وی همچنین با اشاره به فرار مغزها در یک سال گذشته گفت:باید به این هنرمندان جوان کمک کنیم و اجازه ندهیم ایده ها از کشور خارج شوند و اگر این تهدید است باید راهکاری را تبدیل به فرصت کنیم تا در خارج از کشور نیز مروج صنایع دستی ما باشند.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی به انباشت آثار شاخص بسیاری از هنرمندان در انبارها و کارگاه ها اشاره کرد و گفت: دولت باید نگاه ویژه و راهکار درستی برای خرید و صادرات این آثار داشته باشد.
وی با بیان اینکه عارضه بی اعتمادی دربازار صنایع دستی بوجود آمده است گفت: تشکیل کمیسیون قیمت گذاری و برچسب و استاندارد سازی می تواند به بهتر شدن کیفیت محصولات و حفظ اعتماد در مشتریان کمک کند.
جعفر صالحی ادامه داد: دنیا به دنبال آثار شاخص هنرمندان است و بعد از تولید باید به بازار یابی توجه کنیم تا ارزش و جایگاه صنایع دستی حفظ شود.
به گزارش ایرنا در این مراسم شماری از فعالان هنر و صنایع دستی استان اصفهان تجلیل شدند.
هم اکنون هنرمندان اصفهانی در 169 رشته صنایع دستی فعالیت دارند که 60 درصد مجموع صنایع دستی ایران را شامل می شود.
7141/ 6022

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال