استانداراصفهان: آب،همچنان مهمترین مساله استان است

اصفهان-ایرنا- استاندار اصفهان گفت: مهمترین مساله استان همچنان آب است و اقدامات خوبی در باره سازگاری با کم آبی در استان انجام شده است.

به گزارش ایرنا، محسن مهرعلیزاده شامگاه پنجشنبه بعد ازجلسه نشست مجمع نمایندگان استان دراستانداری اصفهان در جمع خبرنگاران افزود: مهمترین مساله استان همچنان آب است و خدا را شکر می کنیم که در اردیبهشت ماه بارندگی ها زیادتر از پیش بینی ها شد.
وی افزود: تداوم بارندگی و خنکی هوانیز باعث شد که مصرف آب کمتر شود، مردم هم در مصرف آب صرفه جویی کردند.
مهرعلیزاده با بیان اینکه استان اصفهان در حال حاضر از استان هایی است که کمترین مصرف سرانه را دارد افزود: فکرمی کنم این استان جزو سه استان اولی است که کمترین مصرف سرانه را در کشور دارد.
استاندار اصفهان با اشاره به اینکه بعضی مواقع کسری آب داشتیم گفت: این کسری ها به شکلی نبود که آب نرسد با این حال در مسیرجریان آن، کشاورزان و باغداران در برخی موارد افزون بر سهمیه خود که مشخص شده اقدام به برداشت آب می کردند.
استانداراصفهان گفت: این موضوع باعث شده بود که میزان آبی که برای شرب اصفهان می رسید کمتر از آن سهمیه که در نظر گرفته شده باشد و فشار آب کاهش می یافت.
استاندار اصفهان اضافه کرد: در خصوص قطع و وصل برق پمپاژهای که ازرودخانه زاینده رود آب برداشت می شد نیز سهمیه ای برای باغداران مشخص شد که باید بر اساس سهمیه عمل شود.
وی همچنین با اشاره به ساخت تونل سوم کوهرنگ گفت:همانطور که به مردم قول داده بودم از 17 فرودین ماه آغازعملیات ساخت سد تونل سوم شروع شده و هم اینک بیش از 200 کارگر و17 دستگاه ماشین آلات درمحل پروژه درحال فعالیت هستند.
وی با اشاره به هماهنگی وزارت نیرو در خصوص صرفه جویی در آب گفت: این طرح با هماهنگی وزارت نیرو بین استان های چهارمحال بختیاری، اصفهان ویزد از اول امسال به اجرا گذاشته شد.
مهرعلیزاده با اشاره به طرح جایگزینی اشتغال جدید به جای شغل کشاورزانی که از کم آبی آسیب دیدند گفت: در این راستا طرح بزرگی را برنامه ریزی کردیم که در قالب آن برای 67 هزار کشاورز آسیب دیده از کم آبی، شغل جایگزین ایجاد شود.
وی گفت:مطالعات این طرح بسیار دقیق که منابع آن از صنعت و تسهیلات بانکی در قالب ایجاد اشتغال تامین می شود، هم اکنون آغاز شده است .
استاندار اصفهان اظهار کرد: دراین طرح در مجموع 67 هزارنفر اشتغال و 2 هزار و 700 میلیارد تومان سرمایه گذاری خواهد شد.
وی همچنین با اشاره دو طرح جمع آوری پساب های شهری از سه تصفیه خانه شمال، غرب و جنوب و ارتقای سطح کیفیت آب تصفیه شده با قابلیت استفاده در کشاورزی گفت: در این راستا اقدام های اساسی انجام شده که این سه تصفیه خانه با لوله کشی به هم وصل شود و در یک نقطه آب پرحجمی برای تالاب گاوخونی، حفظ محیط زیست و فضای سبز شهرداری و چاه های آب به وجود بیاید.
8114 / 1339

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال