مدیرکل هواشناسی استان:

بارندگی های اصفهان در فصل بهار کمتر از میانگین خواهد بود

اصفهان - ایرنا - مدیرکل هواشناسی استان اصفهان اعلام کرد: بارش ها در این خطه در بهار سال آینده نسبت به مدت مشابه سال های گذشته کمتر از میانگین و بصورت رگباری در نواحی غربی پیش بینی می شود.

به گزارش ایرنا، ' مجید بیجندی ' روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: بر اساس آخرین برآورد نقشه ها و مدل های هواشناسی، وضعیت بارش ها در استان اصفهان در بهار آینده در مقایسه با میزان میانگین سال گذشته کمتر خواهد بود.
وی با بیان اینکه میزان بارش ها در بهار آینده در سرچشمه های زاینده رود نیز کمتر خواهد بود گفت: وضعیت کم بارشی در غرب استان و سرچشمه های زاینده رود بیشتر خودنمایی می کند.
مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه بارش ها در این استان در مقایسه با میزان بارش ها در بلند مدت هم در وضعیت خوبی قرار ندارد گفت: این استان در رده پنجمین استان کشور از نظر میزان کم بارشی بلند مدت قرار دارد.
بیجندی بااشاره به میزان کم بارش ها در استان اصفهان در مقایسه با بلند مدت گفت: میمه با 85 درصد بارش کمتر از میزان بارش نسبت به بلند مدت و سایر نقاط استان هم نسبت به بلندمدت با کاهش بارش مواجه هستند.
وی میزان بارش ها در استان اصفهان تا 20 اسفند سالجاری را 31.6 میلی متر اعلام کرد و افزود: این میزان بارش نسبت به سال گذشته 58 درصد و نسبت به بلند مدت 68 درصد کاهش نشان می دهد.
بیجندی بااشاره به میزان بارش ها در کوهرنگ به عنوان سرچشمه اصلی زاینده رود گفت: میزان بارش های سال جاری در کوهرنگ 407 میلی متر می باشد که نسبت به سال گذشته 59 درصد و نسبت به بلند مدت 54 درصد کاهش یافته است.
وی بابیان اینکه میزان بارش ها در کوهرنگ از اول مهر تا 20 اسفند سالجاری از سال های بحرانی هم پایین تر است گفت: میزان بارش برف در سال آبی 95 -96 در کوهرنگ 16 سانتی متر و بلندمدت بطور متوسط 76 سانتیمتر برف بود.
مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه این وضعیت در نواحی غربی استان بدتر است اظهار کرد: بارش های سالجاری در شهرستانهای فریدن ( داران ) و خوانسار نسبت به سال گذشته به ترتیب 81 درصد و 70 درصد کاهش داشته است.
وی بابیان اینکه میزان بارش های سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته در ورزنه، اصفهان و کبوترآباد رشد داشته است گفت: این بارش ها، کمبود آب که طی سال های گذشته در مرکز و شهرهای شرق شهرستان اصفهان بوجود آمده است را جبران نخواهد کرد.
بیجندی بابیان اینکه اصفهان در مجموع باید تا 20 اسفند سال زراعی جاری 65 درصد از بارش نزولات آسمانی خود را دریافت می کرد گفت: در حال حاضر تنها 20 درصد از میزان بارش های سال زراعی در استان اصفهان دریافت شده است.
وی افزود: سایر شهرستان های استان اصفهان هم در سال زراعی جاری از وضعیت بارش مناسبی برخوردار نیستند و نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بارش کمتری را دریافت کرده اند.
مدیرکل هواشناسی استان اصفهان به میزان کل بارش هایی که باید در اصفهان انجام می شد، اشاره ای نکرد.

*** دمای هوا در بهار سال آینده گرم تر از سال های گذشته خواهد بود***
وی گفت: طبق پیش بینی ها، بهار سال آینده دمای هوا در این استان یک تا یک و نیم درجه نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش خواهد یافت و هوا گرم تر از سال های گذشته خواهد بود.
بیجندی بابیان اینکه افزایش دمای هوا، مقدار کم بارش ها را هم تبخیر می کند، گفت: دمای هوای بیشتر نقاط استان اصفهان در بهمن امسال نیز نسبت به بلند مدت افزایش پیدا کرد.

***تنها 3 درصد از استان اصفهان در وضعیت نرمال از نظر خشکسالی قرار دارد***
مدیرکل هواشناسی اصفهان بابیان اینکه بیشترمناطق این استان با لایه های مختلف خشکسالی از خفیف تا شدید درگیر هستند، افزود: در این پیوند تنها 3 درصد از استان اصفهان در وضعیت نرمال قرار دارد.
وی بابیان اینکه بیشتر مناطق استان اصفهان با پدیده خشکسالی مواجه هستند، اظهارکرد: بر اساس گزارش اعلام شده از سوی سازمان هواشناسی، اصفهان دچار خشکسالی شدید شده است.
بیجندی بابیان اینکه به جز قسمت کوچکی از مرکز اصفهان، سایر نقاط این استان درگیر خشکسالی است گفت: قسمت های شمال، شمال شرق، مرکز و جنوب استان اصفهان با خشکسالی شدید و بسیار شدید درگیرند.
وی از هیدرولوژی، اقتصادی و اجتماعی، هواشناسی و کشاورزی به عنوان انواع خشکسالی نام برد و گفت: خشکسالی طی هفت سال گذشته در استان اصفهان تداوم داشته است و اثرات ویژه و نامطلوبی را در حوزه خشکسالی اقتصادی و اجتماعی برای این خطه در پی دارد.

*** 21 سال متوالی در استان اصفهان تَر سالی وجود نداشته است ***
مدیر کل هواشناسی استان اصفهان تصریح کرد: طی 21 سال گذشته در استان اصفهان تَر سالی نداشته و این استان با پدیده خشکسالی مواجه بوده است.
بیجندی افزود: 97 درصد مساحت استان اصفهان تا پایان بهمن 96 (در 84 ماهه گذشته) با تبعات مختلف خشکسالی درگیر بوده اند.
وی با بیان اینکه مشکل کمبود آب در استان اصفهان در آینده نزدیک برطرف نخواهد شد، گفت: بحران آب در استان اصفهان بسیارجدی است و پیش بینی های هواشناسی نوید این را نمی دهد که در آینده نزدیک، پدیده خشکسالی در استان اصفهان از بین برود.
بیجندی با اشاره به اینکه طی 17 سال گذشته میزان بارش ها به شدت کاهش یافته است، گفت: مدیریت منابع آب از اولویت های اصلی و ضروری این استان است.

*** هارپ هیچ تاثیری بر هواشناسی ایران ندارد***
مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه هارپ هیچ تاثیری بر هواشناسی ایران ندارد گفت: تغییرات اقلیمی و دست اندازی انسان به طبیعت بیشترین تاثیر را بر حوزه تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی داشته است.
وی افزود: هارپ هیچ تاثیر اثبات شده ای بر کشور ما نداشته است.
هارپ یک پروژه نظامی است که در سال 1993 توسط ارتش آمریکا و همکاری با کشورهای روسیه، کانادا، ژاپن و اتحادیه اروپا با هدف انجام تحقیقات روی اتمسفر زمین شروع و نخستین تاسیسات آن در آلاسکا احداث شد.
بر اساس آنچه آمریکا اعلام کرده است، این پروژه روی لایه ای به نام یونوسفر (لایه بالایی زمین) تحقیق می کند اما عده ای بر این باورند هارپ تنها جنبه تحقیقاتی نداشته و لایه بالایی جو زمین را برای ایجاد تاثیرات اقلیمی تحریک می کند.

*** هر ابری قابلیت بارش ندارد***
بیجندی با بیان اینکه هر نوع ابری قابلیت بارش ندارد، گفت: بارور سازی ابرها یک اصل علمی قابل قبول و تجربه شده در دنیاست اما هر ابری قابلیت بارش و بارورسازی ندارد.
وی بابیان اینکه مرکز بارورسازی ابرها از 20 سال گذشته تاکنون در استان یزد فعالیت خود را آغاز کرده است افزود: بارور سازی ابرها را رد نمی کنیم اما این کار نیاز به کار فوق العاده تخصصی و بررسی ویژه، شناخت فیزیک ابرها و زمان ورود و خروج ابرها دارد.
ت 7150/ 2093

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال