استاندار اصفهان: کشاورزی این استان با کمک صنایع احیا می شود

اصفهان- ایرنا- استاندار اصفهان گفت: بر اساس مصوبه کارگروه ملی سازگاری با کم آبی، صنایع استان اصفهان به کمک احیای کشاورزی این استان می آیند و در این پیوند منابع مالی مورد نیاز را تامین می کنند.

به گزارش ایرنا، ' محسن مهرعلیزاده ' روز دوشنبه در نخستین مجمع سلامت استان اصفهان افزود: این طرح با عنوان ' استفاده بهینه از منابع آبی ' دارای 12 بخش مختلف است که برای احیای کشاورزی و برطرف شدن معضلات زیست محیطی اجرا خواهد شد.
وی با بیان اینکه برخی از صنایع بزرگ استان اصفهان سالانه میلیاردها تومان سود دارند، تصریح کرد: این صنایع از آب استفاده می کنند و باید در ازای آن، سهمی را برای احیای کشاورزی در نظر بگیرند.
استاندار اصفهان با اشاره به حمایت رییس جمهوری و دولت از این طرح، گفت: امید است با اجرای این طرح، زاینده رود با همین آب کم، جاری، محیط زیست احیا و امید به اصفهان بازگردانده شود.
وی با بیان اینکه بیشترین آب مصرفی در استان اصفهان مربوط به آب شرب با حجم 300 میلیون مترمکعب است، گفت: باتوجه به کمبود منابع آبی، باید به فکر استفاده از روش های نوین برای استفاده مجدد از آب مصرف شده باشیم.
مهرعلیزاده با تاکید بر اینکه برای حل معضل کم آبی باید از روش های سلبی پرهیز کنیم، افزود: رفتارها نباید به گونه ای باشد که همه برای هم ' شِمر ' و ' یزید ' شویم.
استاندار اصفهان بااشاره به کاهش آب ورودی سد زاینده رود طی پنج دهه اخیر نیز تصریح کرد: اگر در دهه های گذشته برای امروز با تدبیر، برنامه ریزی و اقدام شده بود اکنون با چنین معضلاتی مواجه نبودیم و اصفهان بهشت بود.
وی بابیان اینکه ما موظفیم اصفهان را در جایگاه خود محل مناسبی برای زندگی مردم قرار دهیم، اضافه کرد: در شرایط کنونی، مردم اصفهان، زنده رود را مرده تلقی می کنند اما این طور نیست و ما طرح های زیادی برای احیای زاینده رود و جاری کردن آب در این رودخانه داریم.
استاندار اصفهان همچنین با اشاره به عملیات اجرایی پروژه سد و تونل سوم کوهرنگ گفت: اگر این طرح به بهره برداری برسد 150 میلیون متر مکعب برای اصفهان به ارمغان خواهد آورد.
وی با اعتقاد بر اینکه در اجرای طرح سد و تونل سوم کوهرنگ بی همتی شده است، افزود: عملیات سد تونل سوم کوهرنگ باید سال 93 به پایان می رسید اما تاکنون 20 درصد پیشرفت داشته و برای تکمیل آن به 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
خاطرنشان می شود، عملیات اجرایی تونل کوهرنگ سه در سال ۱۳۷۷ و با هدف تامین آب به میزان حدود ۲۵۵ میلیون مترمکعب در سال برای رفع بخشی از کمبود آب منطقه مرکزی ایران آغاز شد.
سد کوهرنگ نیز با 130 متر ارتفاع از کف و طول تاج 250 متر از نوع سدهای بتنی دو قوسی است که حدود 385 میلیون مترمکعب گنجایش دارد و قادر است حدود 280 میلیون مترمکعب آب را تنظیم کند.
مهرعلیزاده در ادامه همچنین با تاکید بر همفکری و تلاش دستگاه های اجرایی و سازمان های مردم نهاد برای عملی کردن شیوه زندگی سالم، گفت: جای نگرانی برای مردم وجود ندارد زیرا قرار است طرح های بسیاری برای اعتلای اصفهان مانند توسعه فرودگاه بین المللی و برطرف شدن چالش های زیست محیطی این استان اجرا شود.
نخستین مجمع ملی سلامت استان اصفهان با شعار 'شیوه زندگی سالم' روز دوشنبه در مجتمع فرهنگی شهروند اصفهان برگزار و در این مراسم از 25 سازمان و نهاد فعال در حوزه سلامت تجلیل شد.
مجمع ملی سلامت با هدف افزایش مشارکت بخش‌های مختلف دولتی و غیردولتی تشکیل شده است.
اعضای شورای سلامت کشور، اعضای شورای سلامت استان‌ها، انجمن های علمی و خیریه ‌های حوزه سلامت در جلسات این مجمع حضور دارند و سیاست‌های سلامت، هر سال در این مجمع اعلام می ‌شود.
ت/3011 / 2093

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال