مدیر کل حفاظت محیط زیست اصفهان:

مدیریت پسماندویژه، از فرصت های اشتغالزایی است

اصفهان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: مدیریت پسماند ویژه، یک فعالیت جدید و فرصتی برای اشتغال زایی است اما با وجود مطالعات اولیه، مورد توجه قرار نگرفته است.

پسماند ویژه به کلیه پسماندهایی گفته می شود که به دلیل بالا بودن حداقل یکی از خواص خطرناک از قبیل سمی بودن، بیماری زایی، قابلیت انفجار یا اشتعال، خورندگی و مشابه آن به مراقبت ویژه نیاز داشته باشد.
مدیریت پسماندهای ویژه بویژه در شهرها از اهمیت خاصی در مباحث زیست محیطی برخوردارست.
به گزارش ایرنا، سید رحمان دانیالی شامگاه شنبه در همایش 'اصفهان بی زباله' افزود: به اشتغالزایی در عرصه های مختلف محیط زیست توجه نشده است در حالیکه بخش هایی مانند مدیریت پسماند ویژه می تواند فرصت های شغلی بسیاری ایجاد کند.
وی یکی از راهکارهای خلاصی از دست زباله را استفاده از روش های نوین بازیافت عنوان کرد و افزود: حدود 80 درصد پسماندهای خانگی ما هم اکنون به روش کمپوست اجرا می شود که این روش اثر بخش نبوده و باید مورد بازبینی قرار گیرد.
دانیالی افزود: در زمینه پسماندهای پزشکی اقدام های خوبی انجام شده ولی کافی نیست.
وی با اشاره به پویش 'بی زباله' که از سوی معاونت آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست کلید خورده است، گفت: این پویش، آغازی برای ایجاد تحول های مثبت در این زمینه خواهد بود پس باید از خودمان شروع کنیم.
وی از چهره های سرشناس، سازمان های مردم نهاد و مدیران محیط زیست شهرستان های اصفهان خواست تا در این زمینه فعال باشند.
معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این همایش گفت: 'اصفهان بی زباله' شعار نیست و این موضوع محقق شدنی است و باید از خودمان شروع کنیم.
کاوه مدنی افزود: این شهر بزرگ می تواند محل آموزش و الگو برای سایر شهرها باشد.
وی با بیان اینکه باید از پلاستیک که دشمن محیط زیست است استفاده نکنیم، خاطرنشان کرد: طرح استفاده از بسته های غیرپلاستیکی در برخی از بازارهای اصفهان اجرا و در کشور زبانزد شده است.
مدنی همچنین با بیان اینکه هویت شهر اصفهان به آب وابسته است، گفت: به دلیل بی توجهی به برخی از مسائل، زاینده رود اکنون مرده رود است و هیچ فضای شهری به اندازه اصفهان بی آبی را درک نکرده است.
وی با بیان اینکه برخی باور دارند که نباید به دلیل کم آبی، سبزه کاشت کنند و به جای آن باید درخت کاشته شود، افزود: این اعتقاد باعث تخریب یک سنت می شود درحالیکه درخت بیشتر از سبزه آب مصرف می‌کند.
شهردار اصفهان نیز در این همایش گفت: کسانی که به محیط زیست می پردازند، مدافع حقوق بشرند.
قدرت الله نورزی افزود: امروز رودخانه زاینده رود مشابه حقوق بشری در خطر است و اگر برای آن چاره اندیشی نشود، اصفهان که نگین برازنده ای در ایران و بیانگر تاریخ بشر است به خطر می افتد.
شهردار اصفهان خواستار اطلاع رسانی و تفکیک پسماند از مبدا توسط مردم شد و گفت: در اصفهان روزانه یکهزار تُن زباله تولید می شود.
مهدی مقدری عضو شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این گردهمایی گفت: طرح عدم استفاده از بطری های یک بار مصرف پلاستیکی در شورای شهر و مجموعه شهرداری در دست اقدام است و به زودی در شورای شهر مصوب خواهد شد.
در این همایش از روبات تلگرامی پویش پیمان برای زمین رونمایی و از برخی از تشکل های زیست محیطی تقدیر شد.
اجرای طرح 'بی زباله' با فراخوان و دعوت معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست از کارکنان این سازمان برای همراهی وی در پاکسازی پارک طبیعت پردیسان به منظور ایجاد و تسری فرهنگ مسئولیت پذیری و باور اصل 'از خودمان شروع کنیم' در سطح رسانه ها و جامعه مطرح شد و هم اکنون در برخی از شهرها در حال فراگیر شدن است.
گ/8114/3011 / 1339

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال