کشاورزان شرق اصفهان خواستار حل مشکل کم آبی دراین منطقه شدند

اصفهان – ایرنا – جمعی از کشاورزان منطقه ورزنه در شرق اصفهان با حضور در مقابل شرکت آب منطقه ای و استانداری اصفهان، خواستار جاری شدن آب زاینده رود و تامین آب مورد نیاز کشاوری در این منطقه شدند.

به گزارش ایرنا، اجتماع کنندگان امروز پنجشنبه درمقابل ساختمان شرکت آب منطقه ای و اطراف پل خواجو جمع شدند و با سردادن شعارهای مبنی بر خواسته های خود به سمت استانداری حرکت کردند.
'الله اکبرخامنه ای رهبر'، 'آب زاینده رود،حق مسلم ما است'،درود بر کشاورز'، ' تا آب نیاد تو رودخونه برنمی گردیم تو خونه'،'از جمله شعارهای این راهپیمایان بود.
راهپیمایان به سمت استانداری حرکت کردند و پس از چند ساعت حضور مقابل استانداری اصفهان و تکرار شعارهای خود به سمت پل خواجو بازگشتند و بتدریج پراکنده شدند.
این افراد درهفته جاری سه بار در مقابل شرکت آب منطقه ای تجمع کرده و نسبت به وضعیت خود اعتراض و خواستار تامین آب موردنیاز کشاورزان این منطقه و مبارزه با انچه که مافیای آب نامیدند ،شدند.
کشاورزان تصاویری از امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در دست داشتند و تاکید می کردند تجمع آنها صرفا صنفی و آبرسانی به شرق اصفهان است و تا این خواسته به حق کشاورزان حل نشود، این تجمعات در روزهای بعد نیز ادامه پیدا خواهد کرد.
تالاب بین المللی گاوخونی که همواره از نظر اقتصادی و زیست محیطی فرصت و نعمتی بزرگ برای شهر اصفهان و مناطق اطراف آن محسوب می شد چندسالی است که به علت کمبود آب و خشک شدن زاینده رود از رونق افتاده و اکنون برخاک نشسته است.
ساکنان منطقه شرق اصفهان بویژه ورزنه که با استفاده وجود تالاب گاوخونی زندگی خود را از راه کشاورزی می گذراندند طی یک دهه اخیر باکم شدن آب این عرصه طبیعی در تنگنا قرار گرفته و از کشاورزی بازمانده اند.
مردم این منطقه در سال های اخیر همواره با برپایی اجتماعات در مکان های مختلف خواستار چاره اندیشی مسئولان شده اند .
تالاب بین المللی گاو خونی واقع در شرق شهر تاریخی اصفهان و در انتهای مسیر زاینده رود قرار دارد که در سال 1354 به ثبت کنوانسیون رامسر رسید و نام آن در فهرست تالاب های بین المللی قرار گرفت.
با خشکی زاینده رود به عنوان تامین کننده اصلی آب تالاب گاوخونی در سال های گذشته، این تالاب نیز با کمبود آب روبه رو شد و تهدید زیست محیطی آن نیز به لحاظ کانون بالقوه تولید و انتشار ریزگردها در منطقه میانی کشور نگرانی مردم و کارشناسان را برانگیخت.
با توجه به مشکلات ناشی از خشک شدن تالاب گاوخونی، طی چند سال اخیر تلاش های زیادی برای احیای این تالاب صورت گرفته بگونه ای که در سال 94 برای اولین بار حقآبه محیط زیست و پایداری رودخانه زاینده رود در برنامه ریزی توزیع منابع آب از سد زاینده رود تصویب شد و میزان 87 میلیون متر مکعب از حجم آب توزیعی به این بخش اختصاص یافت.
براساس این برنامه مقرر شد که هر ماه حدود 10 میلیون متر مکعب آب از سد زاینده رود برای پایداری و حفظ اکوسیستم زاینده رود تخصیص یابد.
در برنامه یاد شده، این حجم آب رها شده در پایین دست شهر اصفهان با دریافت پساب تصفیه خانه جنوب اصفهان به سمت تالاب بین المللی گاوخونی تداوم یافته و از 28 آذرماه سال 94 در ایستگاه هیدرومتری شاه کنار اصفهان در هر ثانیه حدود یک و نیم متر مکعب مخلوطی از آب، پساب تصفیه شده و زهاب های کشاورزی به گاوخونی ریخته شد.
معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری نیز سال گذشته در سفر به منطقه شرق اصفهان از تالاب گاوخونی به عنوان یکی از عرصه های طبیعی در معرض تهدید یاد کرد.
وی هنگام بازدید از تالاب گاوخونی، این عرصه را یکی از با ارزش ترین تالابهای ثبت شده کشور در کنوانسیون رامسر برشمرد و افزود: دولت در نظر دارد با همکاری وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی و کشاورزان منطقه با تعیین و تغییر الگوی کشت، این تالاب را احیا کند.
در همین حال رسول زرگر پور استاندار وقت اصفهان خرداد 95 در همایش گرامیداشت روز جهانی محیط زیست، احیای زاینده رود و تالاب گاوخونی را از برنامه های دولت تدبیر و امید اعلام و تاکید کرد: برای اجرای این برنامه، حداقل پنج سال زمان نیاز است.
از طرفی محسن مهرعلیزاده استاندار اصفهان دیروز چهارشنه از اجرای طرح ایجاد شبکه آب دائمی حاصل از پساب تصفیه خانه ها به حجم 100 میلیون متر مکعب بمنظور رفع مشکل کم آبی اصفهان خبرداد .
وی افزود: این طرح به کارگروه ملی سازگاری که وزیران نیرو، کشور، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و رئیسان سازمان های برنامه و بودجه و محیط زیست عضو آن هستند ارائه شده است.
وی با بیان اینکه این طرح با کمک مالی تعدادی از صنایع بزرگ استان با هزینه 120 میلیارد تومان اجرا خواهد شد، اظهار کرد: با اجرای این طرح یک شبکه آب همیشگی حاصل از پساب (آب خاکستری) داریم که حدود 60 میلیون متر مکعب آن برای کشت گلخانه ای و 40 میلیون متر مکعب آن برای تالاب گاوخونی مصرف می شود.
به گفته وی این طرح در سال آینده و پس از نوروز آغاز می شود و اجرای بخش های مختلف آن از 6 تا 18 ماه به طول می انجامد.
وی با اشاره به اینکه اصفهان دارای چهار تصفیه خانه است، تصریح کرد: این تصفیه خانه ها حدود 120 میلیون متر مکعب پساب دارند که می توان از این ظرفیت برای ایجاد شبکه آب دائمی استفاده کرد.
استاندار اصفهان با اشاره به سفر چند روزه خود به تهران برای پیگیری مسائل آب و ارائه طرح ایجاد شبکه دائمی آب، تاکید کرد: دست پُر خدمت مردم اصفهان آمده ام .
وی با بیان اینکه مساله آب زاینده رود قابل حل است، افزود: با وجود کم آبی پیش آمده در حوضه آبریز زاینده رود می توان با اجرای چنین طرح های جدیدی، آب مورد نیاز شرب، صنعت و کشاورزی را تامین کرد.
مهرعلیزاده با اشاره به کاهش 45 درصدی بارش ها در اصفهان، تصریح کرد: حجم آب حوضه آبریز زاینده رود در سال آبی جاری در خوش بینانه ترین حالت حدود 700 میلیون متر مکعب خواهد بود که به یک سوم در پنج دهه اخیر رسیده است.
وی با بیان اینکه در استان اصفهان حدود 200 میلیون متر مکعب آب برای کشت نیاز است، اضافه کرد: 300 میلیون متر مکعب برای آب شرب در استان اصفهان مصرف می شود و حدود 60 میلیون متر مکعب برای یزد و 15 میلیون متر مکعب برای چهارمحال و بختیاری تخصیص می یابد.
استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: با این شرایط پیش بینی می شود که بهار آینده آبی برای کشت در اصفهان تعلق نگیرد اما در پاییز سال آینده آب به کشاورزان تخصیص می یابد.
وی گفت: ما وظیفه داریم که شرایط تامین معیشت مردم را فراهم کنیم لذا طرح های بسیاری در استانداری اصفهان برای این منظور بررسی شده است.
به گفته وی بر اساس طرحی می توان با 30 میلیون متر مکعب آب در سال برای 11 هزار نفر در کار کشاورزی و کشت گلخانه ای، شغل ایجاد کرد که اجرای این طرح ها، مستلزم تامین مالی است.
وی همچنین درباره طرح سد تونل سوم کوهرنگ گفت: اجرای تونل سوم کوهرنگ از سال 73 آغاز شده و فقط پنج درصد کار آن باقی مانده است.
وی با بیان اینکه کار ساختن سد تونل سوم کوهرنگ نیز از سال 89 آغاز شده است، افزود: قرار بود این سد در چهار سال ایجاد شود اما تا کنون 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
وی با اشاره به تامین منابع مالی و انتخاب پیمانکار برای اجرای سد تونل سوم کوهرنگ خاطرنشان کرد که تکمیل این سد ممکن است حدود 2 سال طول بکشد.
ت/3011/ 1339 /

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال