هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

خداحافظی با نوستالژی تلخ تعطیلات نوروز

اصفهان ایرنا- روزنامه زاینده رود در شماره امروز خود در گزارشی به جایگزینی کارهای فوق برنامه به جای پیک های نوبهار برای دانش آموزان در ایام نوروز پرداخت.

به گزارش ایرنا، روزنامه زاینده رود نوشت: از چندین دهه پیش، دانش آمو زان با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و فرارسیدن تعطیلات نوروزی، آماده دریافت پیک های نوروزی می‌شدند که مشکلاتی را برای آنها و والدینشان به همراه داشت؛ اما طبق تصمیم اخیر وزیر آموزش و پرورش، این پیک ها از امسال توزیع نمی شود تا دانش‌آموزان با آسودگی خاطر از این تعطیلات لذت ببرند.
این روزنامه در ادامه گزارش خود رئیس اداره تکنولوژی و گروه های آموزشی ابتدایی استان اصفهان اظهار کرد: طبق این دستور، ما نیز از روز گذشته به مدیران و معلم‌های مدارس کل استان ابلاغ کردیم که ازتهیه و توزیع هر نوع پیک نوروزی، متمرکز و نیمه متمرکز و تکالیف نوروزی به دانش آموزان خودداری کنند.
خسرو سبزعلی هدف این اقدام را دورکردن دانش آموزان از فضای استرس و نگرانی ناشی از حل مسائل پیک های مذکور، همچنین گذاشتن وقت بیشتر برای خانواده و تفریح در تعطیلات سال جدید دانست و تصریح کرد: از دو سال پیش نیز پیک های متمرکز در مدارس استان توزیع نمی شد و این کار را به مدیران مدارس واگذار کرده بودیم.
وی ادامه داد: بدین ترتیب از این به بعد ارائه نوع تکلیف و توزیع پیک نوروزی، متمرکز و مدرسه ای در بین همه مقاطع تحصیلی منتفی شد.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه طبق ابلاغ وزارت آموزش و پرورش از این به بعد موضوع کتاب و کتابخوانی را افزایش می دهند، در مورد روند انجام این طرح بیان کرد: دانش آموزان می توانند با مراجعه به کتابخانه مدارس، محله، کانون فکری و فرهنگی یا سایر مراکز فرهنگی سطح شهر، کتاب امانت بگیرند و با خواندن آن کتاب، به خلاصه نویسی و داستان‌نویسی بپردازند.
سبزعلی اذعان کرد: دانش آموزان در صورت دسترسی نداشتن به این مراکز مذکور، می توانند با تمرکز بر تخیلات خود داستان بنویسند یا از پدربزرگ و مادر بزرگ خود کمک بگیرند؛ یا اینکه حتی از تعطیلات نوروزی برای خاطره نویسی، کارهای هنری و انجام آزمایش بهره ببرند.
وی افزود: انجام دادن این برنامه ها، هم اختیاری است و جزو کارهای فوق برنامه دانش آموزان محسوب می شود و هم اجباری در این خصوص متوجه دانش آموزان نیست.
به گفته رییس اداره تکنولوژی و گروه های آموزشی ابتدایی استان اصفهان، از سه سال پیش430هزار پیک در مدارس توزیع می کردیم که با انجام این اقدام هیچ تکلیفی از جانب معلمان ارائه نمی شود.
سبزعلی در توضیح طرح های مذکور گفت: در طرح های متمرکز پیک‌های نوروزی تهیه محتوای پیک، چاپ و توزیع آن بر عهده اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان بود؛ در حالی که در طرح نیمه متمرکز مدیران مدارس با توجه به توانایی ها و استعدادهای دانش آموزان و محل تحصیل آنها، محتوای پیک های نوروزی را تهیه می کردند و اداره آموزش و پرورش هر شهرستان آن را توزیع می کرد؛ بدین صورت که به طور مثال پیک‌های نوروزی شهرستان آران و بیدگل با شهر اصفهان متفاوت بود که از این پس توزیع این نوع از پیک ها هم ممنوع شد.
وی با اشاره به اینکه دانش آموزان طبق تقویم رسمی کشور و تا پایان وقت اداری روز28 اسفندماه، باید به مدرسه بروند، یادآور شد: اجرای این طرح به پیک‌های نوروزی هیچ ارتباطی ندارد.
ت/8114 / 6022

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال