رئیس کمیته هسته ای مجلس در گفت وگو با ایرنا:

اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس دوشنبه از یو سی اف اصفهان بازدید می کنند

تهران- ایرنا- رییس کمیته هسته ای مجلس شورای اسلامی گفت: اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دوشنبه این هفته از کارخانه فرآوری اورانیوم اصفهان (یو سی اف) بازدید می کنند.

حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنوری روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا افزود: این بازدید در راستای گزارش هفتم وزارت امور خارجه در مورد برجام و برای تکمیل گزارش چهارم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی است.
وی اظهار کرد: گزارش چهارم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در راستای گزارش های هفتم و هشتم وزارت امور خارجه خواهد بود، ما گزارش هفتم را بررسی کردیم و منتظر گزارش هشتم این وزارتخانه هستیم تا گزارش چهارم کمیسیون را به مجلس ارائه کنیم.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: گزارش هشتم وزارت امور خارجه در مورد روند اجرای برجام 26 دی ماه 96 به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تقدیم می شود.
ذوالنوری در مورد عملکرد و کار یو سی اف اظهارکرد: کار یو سی اف این است که زمانی اورانیوم اکتشاف و آسیاب و وارد حوضچه های اسید سولفوریک می کنیم، اکسید اورانیوم با اسید سولفوریک ترکیب می شود و کیک زرد تولید می شود سپس کیک زرد را در مراکز فرآوری و تبدیلی می آوریم.
وی همچنین گفت: یو سی اف یک صنعت تبدیلی است، این کیک زرد را ما به تترافلوراید اورانیوم یو اف 4 یا هگزافلوراید اورانیوم یو اف 6 تبدیل می کنیم ، سپس این یو اف 6 را غنی سازی می کنیم.
نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد: حتی تبدیل اورانیوم غنی شده به سوخت در یو سی اف اتفاق می افتد.
ذوالنوری با یادآوری این که یو سی اف از حلقه های مهم چرخه سوخت ایران است، افزود: بنا داریم روز دوشنبه از روند این اقدامات، میزان و تنوع فعالیت های یو سی اف بازدید کنیم و ببینیم که آیا نسبت به قبل از برجام تغییراتی داشته است یا خیر؟
به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه هفتمین گزارش سه ماهه خود در زمینه اجرای برجام را دوشنبه یکم آذرماه 96به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تقدیم کرد.
هفتمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه در خصوص اجرای برجام در سه بخش شامل موانع و چالش‌ها در اجرای برجام، آخرین تحولات در حوزه رفع تحریم‌ها و آخرین تحولات در حوزه فعالیت‌های هسته‌ای است.
سیام**9121 **1336/ 2093 ** خبرنگار: سمیه لاری ** انتشار:مهرنوش خانزائی ** بازنشر: اصغر دواتگر

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال