70 درصد مردم اصفهان از شبکه های اجتماعی مجازی استفاده می کنند

اصفهان- ایرنا- رئیس مرکز آسیب شناسی و سلامت فضای تولید و تبادل اطلاعات استان اصفهان گفت: حدود 70 درصد مردم کلانشهر اصفهان حداقل از یکی از شبکه های اجتماعی فضای مجازی استفاده می کنند.

به گزارش ایرنا، رامین سنمار روز یکشنبه در جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی فرهنگی و سلامت ستاد بازآفرینی شهری که در محل فرمانداری اصفهان برگزار شد، افزود: حدود 90 درصد از مردم اصفهان که عضو شبکه های اجتماعی هستند نیز از تلگرام و 30 درصد آنها از اینستاگرام استفاده می کنند.
وی با بیان اینکه این آمار بر اساس تحقیق و نظرسنجی های صورت گرفته در مرکز آسیب شناسی و سلامت فضای تولید و تبادل اطلاعات اصفهان به دست آمده است، اظهار کرد: 60 درصد مردم اصفهان از ساعت 20 تا 24 و 34 درصد مردم از ساعت 16 تا 20 از شبکه اینترنت استفاده می کنند.
سنمار با اشاره به اینکه 80 درصد زمان استفاده مردم از اینترنت در خانه است، گفت: 72 درصد مردم فقط مطالب را می بینند و 16 درصد مردم تولیدکننده محتوا هستند.
این کارشناس فضای مجازی افزود: بررسی های صورت گرفته در مطالب منتشر شده در شبکه های اجتماعی بویژه تلگرام نشان می دهد که بیشترین مطالب شامل لطیفه (38 درصد) و کمترین مطالب درباره مسائل فرهنگی و اجتماعی (20 درصد) است.
وی با بیان اینکه 82 درصد کاربران شبکه های اجتماعی در کشور با هویت واقعی خود را معرفی می کنند، اظهار کرد: 19 میلیون کاربر اینترنتی زیر 18 سال در کشور داریم.
وی ضریب نفوذ اینترنت در کشور را بر اساس آمار سازمان فناوری اطلاعات کشور ، 53 درصد اعلام و تصریح کرد: 53 درصد مردم در کشور و 72 درصد جوانان ( بین 18 تا 29 سال) عضو حداقل یکی از شبکه های اجتماعی مجازی هستند.
سنمار تاکید کرد: این آمار و ارقام نشان می دهد که حجم استفاده از شبکه ها اجتماعی در کشور بالاست و می توان از آن در وهله نخست به عنوان یک فرصت برای اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و آموزش اقشار مختلف مردم استفاده کرد.
این کارشناس همچنین به برخی از آسیب های ناشی از شبکه های اجتماعی مجازی اشاره و آنها را روابط از خط قرمز گذشته افراد متاهل، حضور کنترل نشده کودکان در فضای مجازی، خیانت های اینترنتی و کلاهبرداری اینترنتی خواند و گفت: شش ماه نخست امسال جرایم اینترنتی در کشور 63.5 درصد افزایش یافته است.
وی تلگرام را پر کاربردترین برنامه اینترنتی در ایران عنوان و اضافه کرد: 42.5 درصد از جرایم رایانه ای در کشور از طریق این برنامه صورت می گیرد.
وی همچنین به برخی آسیب های روانی و مشکل های جسمانی ناشی از استفاده نادرست از فضای مجازی اشاره کرد و افزود: موبوفوبیا ( اضطراب ناشی از نبود گوشی تلفن همراه)، سلفیتیسم (عکس سلفی گرفتن زیاد) و اعتیاد از طریق گوش از جمله این آسیب هاست.
رئیس مرکز آسیب شناسی و سلامت فضای تولید و تبادل اطلاعات استان اصفهان تاکید کرد: لازم است دستگاه های اجرایی و نهادهای مربوطه در زمینه این آسیب ها و اختلالات هرچه سریعتر تدابیری بیندیشند.
وی با بیان اینکه کلانشهر اصفهان فقط یک شعبه بازپرسی درباره جرایم اینترنتی دارد، خاطرنشان کرد: مقرر بود یک دادسرای ویژه اینترنتی در اصفهان راه اندازی شود.
رئیس مرکز بهداشت شماره دو اصفهان نیز در این جلسه تاکید کرد: نباید مردم را از استفاده از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی ترساند بلکه باید راه های درست استفاده کردن از آنها را آموزش داد.
دکتر آیت سهرابی افزود: اگر 90 درصد کاربران اینترنتی ما از تلگرام استفاده می کنند باید این استفاده توسط نهادهای فرهنگی و سازمان های مختلف به خوبی هدایت شود.
فضای مجازی(سایبر) شامل فضای تولید و تبادل اطلاعات از طریق ابزار و رسانه های ارتباطی و فناوری اطلاعات از جمله اینترنت، رایانه و تلفن همراه است.
ت/3011 / 6022 ** خبرنگار: آسیه معینی * انتشار: عمادی **

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال