مجمع امور داوری و میانجی گری در اصفهان آغاز به کار کرد

اصفهان – ایرنا – مجمع امور داوری و میانجی گری اصفهان یکشنبه شب آغاز به کار کرد.

به گزارش ایرنا، نائب رییس مجمع امور داوری و میانجی گری اصفهان شامگاه یکشنبه در مراسم آغزا به کار این مجمع در محل سالن کوثر گفت: داوری و میانجی گری به عنوان نظامی جایگزین، در کنار نظام رسمی قضایی و دادگاه ها، نقش موثری در کاهش پرونده های قضایی دارد.
صفرعلی جعفری افزود: افزایش پرونده های قضایی، اطاله دادرسی، صرف هزینه های بسیار برای دولت و مردم در رسیدگی به پرونده ها از جمله چالش های امروز دستگاه قضایی است.
وی اظهار کرد: بی شک در پرونده های خانوادگی و تجاری مردم بیشتر راغب هستند که مسائل به صورت محرمانه و بدون آبرویزی حل شود و فرهنگ صلح و سازش می تواند نقشی مهم در این زمینه داشته باشد.
نائب رییس مجمع امور داوری و میانجی گری اصفهان با اشاره به نتایج مثبت داوری و میانجی گری در برخی کشورها، افزود: کاهش پرونده ها می تواند فرصت گرانبهایی برای دستگاه قضایی در رسیدگی به پرونده های مهم ایجاد کند.
وی افزود: در این روش علاوه بر نظام قضایی، ارباب رجوع نیز به واسطه سرعت عمل، کاهش هزینه ها و امثال آن بهره مند خواهند شد.
همچنین یک قاضی دادگستری اصفهان به نمایندگی از دستگاه قضایی استان در این مراسم گفت: یکی از علل ریشه ای در افزایش پرونده های قضایی و مراجعه بسیار زیاد مردم به دستگاه قضایی کم کاری نهادها و ارگان های دیگر است.
محمدرضا محمدی جرقویه ای افزود: اگر نهاد خانواده، نهاد آموزش و پرورش، نهاد آموزش عالی و دستگاههای تبلیغی و رسانه ای و سایر ارگانها به خوبی فعالیت داشته باشند، بسیاری از چالش های ما کاهش خواهد یافت.
وی اظهار کرد: هرچند دلایلی برای جرم از جمله فقر و بیکاری ارائه شده است اما در بسیاری از کشورها این مسائل بیشتر ولی رجوع مردم به دستگاه قضایی کمتر است.
مجوز فعالیت مجمع داوری و میانجی گری در قالب یک سازمان مردم نهاد از دو سال پیش در دستگاه قضایی ایران به تصویب رسید و فعالیت این مجمع از آبان ماه سال جاری در اصفهان اجرایی و در شامگاه یکشنبه 11 بهمن به صورت رسمی افتتاحیه آن برگزار شد.
/گ/7134/ 6022

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال