مشاور وزیر نیرو در امور زنان:

توسعه پایدار بدون حضور زنان در حوزه تصمیم سازی و تصمیم گیری محقق نمی شود

اصفهان- ایرنا- مشاور وزیر نیرو در امور زنان و خانواده گفت: تا زمانیکه زنان خارج از حوزه تصمیم سازی و تصمیم گیری باشند، توسعه پایدار تحقق پیدا نمی کند.

به گزارش ایرنا، فاطمه قیومی روز سه شنبه در همایش سراسری بانوان فرهیخته صنعت آب و برق در اصفهان افزود: لازم است زنان در مسیر توسعه پایدار از الزام های خاصی برخوردار باشند تا مسبب و تسهیل گر نقش آفرینی آنها در فرایند توسعه شود و قادر به مشارکت در عرصه های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و دارای حق برخورداری از استعدادهای خود باشند.
وی با بیان اینکه انتظار داریم در برنامه ششم توسعه نگاه ویژه ای به مسائل مربوط به زنان شود اظهار کرد: امید است با توجه به نگاهی که معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری دارد، تقویت اعتدال و عدالت در همه حوزه ها ، تحکیم بنیان خانواده، ایفای نقش فعال اجتماعی زنان و ارتقای توانمندی زنان برای شکوفایی فردی را به طور خاص در برنامه ششم توسعه داشته باشیم.
وی اضافه کرد: انتظار است با نگاهی که مجموعه ریاست جمهوری برای دستگاه های اجرایی دارند این مباحث به طور خاص در بندهای مختلف برنامه ششم توسعه و با حمایت هایی که دستگاه های اجرایی باید انجام دهند گنجانده شود.
قیومی با اشاره به نقش زنان و خانواده در دولت یازدهم گفت: عدالت در جایگاه زنان به این معناست که آنها در جایگاه متناسب خود قرار گیرند.
وی قلمداد کردن بحث زنان به عنوان مساله را کج سلیقگی خواند و افزود: امروزه دنیا با نقش موثر زنان در توانمندسازی جوامع، توسعه و کارکردها دولت ها مواجه است.
وی با اشاره به اینکه حدود 12 درصد از کارکنان مجموعه وزارت نیرو، بانوان هستند تصریح کرد: 791 نفر از آنها در سطوح مدیریتی پایه، 256 نفر در سطوح مدیریتی میانی و 27 نفر در سطوح مدیریتی ارشد فعالیت دارند.
وی خاطرنشان کرد: 11 ماموریت مربوط به حوزه بانوان در سال جاری به مجموعه وزارت نیرو ابلاغ شده که از جمله آنها می توان به اصلاح الگوی مصرف، ارتقای فرهنگ حجاب و عفاف، تقویت بنیان خانواده، تقویت مشارکت با همکاری مجموعه های استانی و ارتقای شغلی و حرفه ای بانوان اشاره کرد.
همچنین مشاور وزیر نیرو در امور زنان و خانواده با اشاره به همایش سراسری بانوان فرهیخته صنعت آب و برق گفت: این همایش با پیام « استعداد، مهارت و خلاقیت» و با هدف تبیین نقش زنان در صنعت آب و برق، شناسایی زمینه های موفق حضور بانوان در این صنعت و کمک به توسعه نواوری بانوان برگزار شد.
وی افزایش نقش زنان در اقتصاد مقاومتی و فضای پس بر برجام و ترویج نقش زنان در مدیریت محیط زیست را از دیگر اهداف این همایش خواند و افزود: 615 اثر در زمینه های علمی، تخصصی، هنری، فرهنگی ، اختراع، ورزشی و ایده های برتر به دبیرخانه همایش ارسال شد.
وی خاطرنشان کرد: آثار رسیده از سه مجموعه آبفا، برق و انرژی و آب بودند که از مجموعه آبفا 31 اثر ، از برق و انرژی 33 اثر و از آب، 11 اثر عناوین برتر را کسب کردند.
وی ادامه داد: از میان این عنوان های برتر نیز 10 اثر به عنوان اثرهای برگزیده تجلیل می شود.
قیومی با اشاره به دو کارگاه آموزشی با موضوع خانواده سالم و نقش زنان در سلامت محیط کار و خانواده که دیروز برگزار شد نیز گفت: لازم است این آموزش ها برای مردان نیز ارائه شود و آموزش را فقط مختص به زنان نکنیم.
وی به دو نشست برگزار شده و ارائه چند مقاله در این همایش درباره نقش مدیران، آموزش ، توسعه پایدار و زنان و خانواده اظهار کرد: در این نشست ها بر توسعه پژوهش و نوآوری، تعامل شبکه ای با نهادهای فعال در صنعت آب و برق ، زمینه سازی برای رشد و شکوفایی فرهیختگان صنعت آب و برق بویژه بانوان نخبه و فعالیت های فرهنگی برای حجاب و عفاف تاکید شد.
مدیر عامل شرکت برق منطقه ای اصفهان نیز در این همایش گفت: بانوان نیمی از جمعیت هر جامعه را تشکیل می دهد و هر گونه اختلال در آن در نیمه دوم جامعه نیز تاثیر می گذارد.
رسول موسی رضایی با بیان اینکه نقش زنان در عرصه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مهم است به نقش زنان در اسلام از دیدگاه دو دانشمند آیت الله جوادی آملی و استاد مرتضی مطهری اشاره کرد و گفت: در هر دو دیدگاه تاکید شده است که جایگاه زن و مرد در دین اسلام از نظر انسانیت، برابر است هرچند آنها دارای دو گونه خصلت هستند.
وی همچنین با اشاره به همایش سراسری بانوان فرهیخته صنعت آب و برق افزود: در این همایش حدود 400 نفر از بانوان شاغل در شرکت های مختلف آب و برق زیر مجموعه وزارت نیرو دارای آثار و دستاوردهای برجسته علمی، تخصصی، فرهنگی و هنری از همه استان های کشور حضور دارند.
به گزارش ایرنا، در این همایش از بانوان دارای 10 اثر برتر علمی، هنری و قرآنی تجلیل شد.
همایش سراسری بانوان فرهیخته صنعت آب و برق 25 آبان با برگزاری دو کارگاه آموزشی و برپایی نمایشگاه از آثار بانوان در اصفهان آغاز شد و امروز 26 آبان با معرفی اثرهای برتر و برگزاری جلسه هم اندیشی و طرح ایده به کار خود پایان داد.
ت/3011/ 6022

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال