مرمت خانه تاریخی کاج کاشان

کاشان-ایرنا- سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از مرمت خانه تاریخی کاج (موزه استاد منوچهر شیبانی) در این شهرستان خبر داد.

به گزارش ایرنا، «مهران سرمدیان» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: مرمت خانه تاریخی کاج با اعتباری افزون بر ششصدمیلیون ریال از محل اعتبارات ملی در حال انجام است.
وی با اشاره به تغییر کاربری خانه تاریخی کاج افزود: این خانه به موزه آثار دکتر منوچهر شیبانی شاعر و نقاش کاشانی تبدیل می شود.
به گفته وی تراشیدن گچ و خاک و سفید کاری، مرمت طاق ها، بدنه و سقف، اجرای راه پله، تکمیل سرویس بهداشتی مجموعه و مرمت مقرنس ها و تکمیل ساخت درب های سنتی مجموعه از اهم اقدامات این پروژه مرمتی است.
سرمدیان تاکید کرد: تخریب حوض الحاقی موجود و اجرای حوض مطابق با الگوی اصلی، تاسیسات الکتریکال و مکانیکال و همچنین اجرای ختایی فرش سنتی حیاط و اتاق ها از دیگر اقدامات مرمتی این خانه تاریخی می باشد.
وی افزود: در صورت تامین اعتبار، موزه هنرهای تجسمی منوچهر شیبانی در اردیبهشت ماه سال 94 افتتاح خواهد شد.
منوچهر شیبانی شاعر و نقاش ایرانی در سال 1303 در کاشان به دنیا آمد، در 12 سالگی به هنرستان شبانه روزی نساجی مازندران رفت و از سال 1324 در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تحصیل در رشته نقاشی پرداخت و از آنجا با درجه لیسانس نقاشی فارغ التحصیل شد.
پس از اتمام دانشگاه به ایتالیا رفت و در رشته طراحی صحنه تئاتر در دانشکده «هنرهای زیبای» رم به تحصیل پرداخت سپس به فرانسه رفت و از دانشکده سینمایی فرانسه لیسانس و فوق لیسانس کارگردانی سینما را دریافت کرد.
او در سال 1354 به ایران بازگشت و به عنوان استاد دانشگاه هنرهای دراماتیک به تدریس مشغول شد.
منوچهر شیبانی در آبان ماه 1370 در سن 67 سالگی پس از تحمل چندین ماه بیماری سخت و لاعلاج سرطان درگذشت.
خانه تاریخی کاج در تاریخ هشتم دی سال 1390 با شماره 30622 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
7429/ 607

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال