فراخوان کنگره ملی آیت الله افتخارالاسلام دربندی آرانی اعلام شد

آران و بیدگل– فراخوان آثار کنگره ملی آیت الله افتخارالاسلام دربندی آرانی اعلام شد.

به گزارش ایرنا، دبیر این کنگره روز چهارشنبه در نشستی خبری که در محل دفتر مردمی خبرگزاری جمهوری اسلامی آران و بیدگل با خبرنگاران اظهار داشت: این کنگره در روزهای پنجم و ششم بهمن ماه سال جاری همزمان با یکصد و بیست و چهارمین سالروز ارتحال این عالم وارسته در کانون تربیتی سردار شهید قاسم عربیان برگزار می شود.
ˈنجم الدین آفتابیˈ افزود: این جشنواره در دو بخش عمومی و ویژه برگزار خواهد شد و علاقمندان می توانند با ارسال مقاله، شعر و اثر خوشنویسی در آن شرکت کنند.
وی خاطرنشان کرد: جایگاه روحانیون در هدایت بیداری اسلامی، نقش علما در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی، نقش علما در ارتقای سطح فرهنگ و هنر جامعه اسلامی، تاثیر خدمات اجتماعی روحانیت در پیشرفت جامعه عصر حاضر و وظیفه عموم مردم جامعه در قبال تجلیل از خدمات روحانیت از موضوعات بخش عمومی کنگره است.
وی تصریح کرد: علاقمندان همچنین می توانند با ارسال مقاله و شعر با موضوعات برسی زندگانی، حیات علمی و سیره عملی آیت الله افتخار الاسلام دربندی و بررسی احوالات و خدمات اجتماعی مفاخر دینی آران و بیدگل در بخش ویژه این کنگره شرکت کنند.
آفتابی گفت: افرادی که مایل به شرکت در این جشنواره هستند می توانند آثار خود را تا بیستم دی ماه جاری به دبیرخانه جشنواره به نشانی استان اصفهان، شهرستان آران و بیدگل، موسسه فرهنگی یاران خورشید ب صندوق پستی 87415 – 144 ارسال کنند.
وی رونمایی از کتاب زندگینامه و شرح حال آیت الله افتخار الاسلام دربندی آرانی، بررسی شخصیت و خدمات اجتماعی این عالم جلیل القدر، برگزاری شب شعر و تجلیل از فرهیختگان، روحانیون برگزیده، هنرمندان و برگزیدگان جشنواره با اهدای جایزه و تندیس هنری افتخار الاسلام را از جمله برنامه های این کنگره ملی ذکر کرد.
وی تصریح کرد: تا کنون با بیش از 40 تن از نزدیکان و شاگردان آیت الله افتخار الاسلام دربندی مصاحبه هایی در خصوص زندگی و خصوصیات این عالم بزرگوار انجام شده که مطالب حاصل از آن ها در قالب کتاب همزمان با برگزاری کنگره ملی افتخار الاسلام دربندی منتشر خواهد شد.
آفتابی با اشاره به اینکه آیت الله افتخار الاسلام دربندی منشا خدمات اجتماعی همچون بنیانگذاری کتابخانه آستان مقدس حضرت محمد هلال بن علی(ع) در منطقه بوده است تصریح کرد: بازشناسی هویت مفاخر شهرستان آران و بیدگل، تجلیل از شخصیت این عالم بزرگوار به عنوان الگو در حوزه دین و دیانت، معرفی خدمات اجتماعی آیت الله افتخار الاسلام دربندی و ادای دین به بزرگان دینی از جمله اهداف برگزاری این کنگره است.
آیت الله افتخار الاسلام دربندی آرانی در مهر ماه 1267 هجری شمسی در آران و بیدگل متولد شد.
این عالم وارسته در زمان حیات خود با تحصیل علوم دینی در محضر علمای بنام زمان خود توانست به مقام اجتهاد برسد.
وی از علمایی همچون میرزا محمد حسین نراقی، میرزا احمد عاملی ، سید محمد حسین رضوی ، میر سید علی یثربی، شهاب الدین نراقی و شیخ عبدالکریم حائری(موسس حوزه علمیه قم) اجازه اجتهاد و نقل روایت داشت.
آیت الله افتخار الاسلام دربندی آرانی بهمن ماه 1345 به دیار باقی شتافت و در آستان حضرت محمد هلال بن علی(ع) آران و بیدگل به خاک سپرده شد.
کنگره ملی آیت الله افتخارالاسلام دربندی آرانی پنجم و ششم بهمن ماه جاری با همکاری دانشگاه پیام نور مرکز آران و بیدگل، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کتابخانه های عمومی و موسسه فرهنگی یاران خورشید برگزار می شود.
1724/8132

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال