خوانسار در انتظار احیای انگبین

اصفهان- خوانسار که در گذشته یکی از تولید کنندگان ˈانگبینˈ در کشور بود این روزها شاهد نابودی این ماده برای تولید گز در این شهرستان است.

انگبین ماده تولیدی پشه ای به نام ˈپسیلˈ است که بر روی گیاهی به نام ˈگون گزˈ زندگی می کند.
زمان تولید ˈعسلکˈ یا انگبین، نیمه شهریور تا دهم مهر ماه است و حشره پسیل از اواسط اردیبهشت جفت گیری و تخمگذاری می کند.
این حشره از زمانی که برگ گون سبز می شود، در وسط رگ برگ تخمگذاری می کند و پس از تخمگذاری برگ گیاه گون جمع شده و یک همزیستی مسالمت آمیز به وجود می آید .
در حقیقت گیاه گون با جمع کردن برگهای خود از تخمهای این حشره محافظت می کند .
بر اساس این گزارش،قند حاصل از تولید انگبین، فروکتوز است و ارزش دارویی بسیار زیادی برای بیماران قندی دارد .
اما ماده ای که امروزه بعنوان جایگزین انگبین برای ساخت گز استفاده می شود به نام ˈباتکاˈ حاوی نشاسته سیب زمینی و برای بیماران دیابتی بسیار مضر است.
به گزارش ایرنا، ساکنان شهرستان خوانسار همه ساله با برداشت انگبین از بوته گون و فروش یا تولید گز در آمد خوبی کسب می کردند.
برداشت بی رویه از این ماده تولیدی در 20 تا 30 سال گذشته موجب شد تا خطر نابودی پشه تولید کننده انگبین سال به سال بیشتر شود و کار به جایی برسد که امروز شاهد انگبینی در منطقه نباشیم.
به گفته کارشناسان ،برداشت بی رویه از ظرفیت موجود و عدم آشنایی برداشت کنندگان انگبین از نحوه تولید دلیل عمده نابودی پشه پسیل،در این منطقه است.
عواملی مانند چرای بی رویه دام و سوزاندن بوته گون برای آوردن برگهای تازه نیز از دیگر عوامل به خطر افتادن حیاط این حشره اعلام شده است.
کارشناسان منابع طبیعی معتقدند با انتقال حشره پسیل که تولید کننده انگبین است از منطقه چهار محال و بختیاری و کوهرنگ به خوانسار امکان احیای این حشره در آستانه انقراض وجود دارد .
این حشره هنوز در قسمتهایی از کوهرنگ واقع در استان چهارمحال و بختیاری وجود دارد و می توان با بریدن سرشاخه های گون و انتقال آن به خوانسار، با قراردادن این سرشاخه های بریده در کنار گونهای منطقه کار انتقال حشره به روی این گیاه صورت گیرد .
پس از انتقال حشره به خوانسار ، باید منطقه را دو الی سه سال قرق و از چرای دام جلوگیری کرد.
رئیس اداره منابع طبیعی خوانسار در این زمینه به ایرنا گفت : در سال 73 کار انتقال پشه پسیل با سر شاخه ها به خوانسار انجام و حتی آثار انگبین در منطقه هم دیده شد.
ˈکمال رنجبرˈ با اشاره به اینکه این موضوع به حال خود رها شده است، افزود: یکی از علل عدم ماندگاری پشه پسیل استفاده دامداران از سم ضد کنه در گوسفندان و چرای دامها در منطقه است.
وی اظهار داشت: با چرای دامها این سم به گیاهان منتقل شده و باعث نابودی پشه پسیل می شود به همین دلیل قرق کردن منطقه پس از انتقال پشه در جلوگیری از نابودی آن بسیار موثر خواهد بود.
وی در مورد اقدامات انجام شده نیز گفت: اعضای مرکز تحقیقات اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان در طول سالهای گذشته چندین سفر به شهرستان داشته و تحقیقاتی را در این زمینه انجام داده اند اما هنوز نظر قطعی و نتیجه تحقیقات مشخص نشده است.
شهرستان خوانسار با 35 هزار نفر جمعیت در 160 کیلومتری شمال غربی اصفهان قرار دارد.
7142/7148/1042

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال