مراسم چهل و یک منبری، آیین مردم شهرضا در عصر تاسوعا

اصفهان - شهرستان شهرضا با فرهنگی غنی و پیشینه کهن خود دارای آداب و رسوم خاصی در ماه محرم است که آیین چهل و یک منبری یکی از آنها است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، چهره شهرضا در روزهای عاشورا و تاسوعای امام حسین (ع) رنگ و بوی خاصی به خودمی گیرد و نصب پرچمها و بیرقهای عزاداری ، جنب و جوش جوانها در بر پا کردن تکیه ها و حسینیه ها و آماده شدن هیئتها و دستجات عزاداری همه از ویژگیهای ماه محرم در این شهر است .
از خصوصیات بارز مردمان این دیارعشق و محبت به خاندان نبوی و برگزاری مراسمهای خاص این شهر است که یکی از این مراسمها چهل و یک منبری است که هر سال پر شکوهتر از سالهای قبل در شهرضا برگزار می شود .
در این مراسم جوانان و نوجوانان با پای پیاده و با گامهایی استوار در مساجد و تکایای شهرضا حضورمی یابند و عشق و ارادت خود را به سرور وسالار شهیدان ابراز می کنند .
در عصر روز تاسوعا عزادارن حسینی در شهرضا به احترام اسرای کربلا که مسیر کربلا تا شام را در40 منزل طی کردند در 41 مسجد و اماکن مذهبی قدیمی شهرضا حضور می یابند و به یاد درد و رنج و مصیبتهای حضرت زینب (ع) نوای حسین ، حسین سر می دهند .
انسانهای وارسته با اقتدا به سرور و سالار شهیدان ، عشق را می آموزنند و با یا حسین گفتن ها جسم و روح خویش را تعالی می بخشند .
به گزارش ایرنا، جوانان شهرضایی مراسم چهل ویک منبری را ازمحل امامزاده ˈشاهرضا (ع)ˈ شروع و تاغروب با گامهائی پر از احساس ، آتش دل را در سقاخانه ها و تکایای قدیمی این شهر با نوای حسین حسین خاموش می کنند.
آنها با برافروختن 40 شمع در 40 منبر و قلبی آکنده از احساس و عشق به سرور و سالار شهیدان در آرزوی استجابت دعاهایشان هستند .
عزاداران حسینی پس از گذراندن 40 منبر و بر افروختن شمع در شمعدانی های مساجد شهرضا و آرزوی اجابت دعا به سوی آخرین منبر خود یعنی مسجد جامع شهرضا با قدمتی 700ساله می شتابند .
مسجدی در بازار قدیمی و سر پوشیده شهرضا که با گذر ایام هنوز استوار و پا برجا گلبانگ اذان را به گوش مردمان این دیار می رساند .
عاشقان به اهل بیت در مسجد جامع تجمع می کنند و به مداحی و عزاداری و درخواست استجابت دعای خود در چهل و یکمین منبر می پردازند.
هرچند پیمودن 41 منبر مسیری طولانی است ولی عشق به ولایت ، نوای حسین ویارانش و اندیشه رسیدن به معشوق، خستگی راه را از تن می زداید .
جوانان شهرضایی با رضایت قلبی از حضور در مراسم چهل و یک منبری که نشان از شور و شوق به سرور و سالار شهیدان دارد روز تاسوعا را به امید حضور هر چه با شکوهتر در این مراسم در سالهای آینده سپری می کنند .
شهرستان شهرضا با بیش از 140 هزارنفرجمعیت ودو شهرشهرضا ومنظریه ،همچنین 24روستاو21دهیاردر 80 کیلومتری جنوب اصفهان واقع است .
7144/7148/1011

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال