معاون وزیر: 130میلیارد تومان به آزاد راه مراغه هشترود تخصیص یافت

مراغه - ایرنا - معاون زیرساخت و توسعه آزادراه های کشور از تخصیص 130 میلیارد تومان به طرح آزاد راه مراغه - هشترود در سالجاری خبر داد و گفت: 30 میلیارد تومان از این اعتبار به عنوان سهم دولتی است.

سیدحسن میرشفیع روز سه شنبه در حاشیه بازدید از روند ساخت این آزاد راه به خبرنگار ایرنا گفت: بانک سپه و قرارگاه خاتم الانبیا نیز به عنوان طرفین مشارکت کننده در این طرح، هر کدام حداقل 50 میلیارد تومان تزریق خواهند کرد.
وی افزود: با تامین قیر این طرح از سوی دولت، امسال مشکل قیر در آسفالت ریزی بخش های آماده آزادراه نخواهیم داشت.
وی ابراز امیدواری کرد: امسال 30 کیلومتر از این طرح حدفاصل بخش نظرکهریزی هشترود تا مراغه به بهره برداری برسد.
میرشفیع با تاکید بر اینکه آزاد راه مراغه - هشترود با مشارکت و سرمایه گذاری در حال ساخت است، خاطرنشان کرد: با آماده سازی مسیر، امسال از کیلومتر 13 تا 45 در اولویت آسفالت ریزی قرار دارد.
وی از سرعت خوب اجرای طرح ابراز رضایت کرد و افزود: تقویت زیرسازی قبل از آسفالت ریزی، رعایت اصول فنی و احداث پلیس راه و راهدارخانه از دیگر ضروریات این طرح است.
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مراغه نیز در این بازدید به خبرنگار ایرنا گفت: سال گذشته به دلیل مشکلات مالی، اجرای این آزاد راه به نیمه راکد بود که با پیگیری های و جلسات مختلف از سوی مسئولان شهرستانی خوشبختانه امسال مشکل اعتبار حل شده است.
حمید شکری گفت: امسال در مرحله نخست 130 میلیارد تومان اعتبار برای ادامه این پروژه تخصیص یافته است و تا پایان مهرماه 50 کیلومتر از این پروژه آسفالت ریزی خواهد شد.
وی از تخصیص اعتبار هشت میلیارد تومانی برای بهسازی و روکش آسفالت جاده فعلیمراغه - هشترود خبرداد و گفت: عملیات اجرایی این طرح با مساعد شدن شرایط جوی از اوایل خرداد ماه سالجاری آغاز خواهد شد.
وی ادامه داد: 55 کیلومتر جاده مراغه هشترود در حوزه استحفاظی راه و شهرسازی مراغه قرار دارد که 35 کیلومتر آن به بازسازی و روکش آسفالت نیاز دارد.
مدیر پروژه آزاد راه مراغه - هشترود نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تقدیر از مشارکت و تامین مالی این طرح از سوی فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا و مدیرعامل بانک سپه افزود: همکاری و مشارکت طرفین سرمایه گذار در این طرح می تواند در سرعت بخشیدن به روند اجرایی آن تاثیرگذار باشد.
خلیل الله صدر نورمحمدی افزود: همچنین با حمایت های مدیرعامل موسسه عاشورا امسال کیلومتر 13 تا 45 این آزادراه آسفالت ریزی می شود.
آزاد راه مراغه - هشترود با 92 کیلومتر، 32 دهنه پل بزرگتر از هشت متر و 104 دهنه پل کوچکتر از هشت متر با چهار خط عبوری به عرض 28.6 متر، سرعت رفت و آمد متوسط 120 کیلومتر در ساعت در دست ساخت است.
عملیات این طرح شامل 14 میلیون و 600 هزار میلیون متر مکعب خاکبرداری، 6 میلیون و 700 هزار مترمکعب عملیات خاکریزی، 750 متر مکعب زیرساخت و 750 هزار تن آسفالت ریزی است.
با اجرای آزاد راه مراغه - هشترود، مسافت 101 کیلومتری بین دو شهر 9 کیلومتر کوتاه تر می شود و در طول بهره برداری 20 ساله این آزاد راه، حدود 123 میلیون لیتر بنزین و 294 میلیون لیتر گازوییل و در هر بار طی مسافت 50 دقیقه در وقت مسافران این آزاد راه به صورت میانگین صرفه جویی می شود.
جاده فعلی مراغه – هشترود به طول 101 کیلومتر بوده که با پیچ های خطرناک از دو شهر خراجو مراغه و نظرکهریزی هشترود می گذرد، با آنکه بیشتر ترانزیت شهرهای جنوب استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و شمال کردستان از این مسیر است، این جاده از غیر استانداردترین جاده های کشور محسوب می شود.
شهرستان مراغه با حدود 263 هزار نفر جمعیت در 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.
3077/9880

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال