290 میلیون دلار محصولات کشاورزی از آذربایجان شرقی صادر شد

تبریز- ایرنا - رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از صادرات 290 میلیون دلار محصولات کشاورزی از مبادی گمرکی استان در سال 1397خبر داد.

اکبر فتحی روز سه شنبه در گفتگو با ایرنا اظهارداشت: صادرات این بخش در سال گذشته نسبت به سال 96 افزایش 9 درصدی را نشان می دهد.
وی اقلام عمده صادراتی بخش کشاورزی استان را شامل کشمش، لبنیات ( پنیر، دوغ و خامه)، گوجه فرنگی، آب سیب، کاهو و کلم عنوان کرد و افزود: این محصولات به بیش از 30 کشور مختلف از جمله عراق، آذربایجان، ارمنستان، افغانستان، امارات، رومانی، ترکیه، یوگسلاوی و روسیه صادر شده است.
فتحی سهم صادرات محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی از کل صادرات غیرنفتی استان را 13درصد اعلام کرد و گفت: بررسی ها نشان می دهد استان آذربایجان شرقی در تولید بیشتر محصولات دارای مزیت نسبی آشکار بوده و می بایستی زمینه سازی های لازم جهت افزایش صادرات بخش کشاورزی فراهم شود.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اظهار داشت: توفیق برنامه های صادراتی محصولات کشاورزی نیازمند اتخاذ رویکردهای همه جانبه و فرایندی است که در سایه همکاری نظام بانکی، گمرک، صندوق حمایت از صادرات و تشکل های صادراتی محقق می شود و در صورت هماهنگی بخش های مختلف کشور می توان در مسیر رشد چشمگیر صادرات گام برداشت.
در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی با سهم 23 درصدی در اشتغال، سهم 13 درصدی در صادرات غیرنفتی و 15 درصدی در ارزش افزوده فعالیت های اقتصادی استان، سالانه در حدود 5 میلیون تن محصول تولید می شود.
3071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال