امام جمعه مراغه: کیفیت احکام صادره قضائی فدای کمیت نشود

مراغه - ایرنا - عضو خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه با تاکید بر رسالت سنگین دستگاه قضائی در برقراری عدالت اجتماعی در جامعه گفت: کیفیت احکام صادره در محاکم قضائی فدای کمیت و کاهش زمان صدور حکم نشود.

به گزارش ایرنا، آیت الله محمدتقی پورمحمدی روز پنجشنبه در آیین تجلیل از قضات نمونه محاکم قضائی جنوب آذربایجان شرقی افزود: در محاکم قضائی سعی شود، ورودی پرونده ها به این محاکم کاهش یابد لیکن دقت نظر قضات در صدور احکام حقوقی و کیفری امری حیاتی و ضروری است.
وی با بیان اینکه قضات باید بهترین افراد و عادل ترین آنان برای قضاوت در بین مردم باشند ادامه داد: قاضی همیشه باید مطالعه قضائی و حقوقی داشته و در این زمینه ها روزآمد باشند.
وی اضافه کرد: با توجه به حساسیت امر قضاوت، قضات نباید نظرات و عقاید شخصی و حتی خصومت های خود را در صدور احکام قضائی دخالت دهند.
آیت الله پورمحمدی افزود: اجرای حدود الهی در قالب احکام قضائی باید براساس رضایت الهی و در جهت ایجاد و بسط عدل در جامعه باشد.
رئیس دادگستری مراغه نیز در این آیین گفت: رسالت دستگاه قضائی در جامعه اسلامی در راستای تکریم ارباب رجوع، رعایت کرامت انسانی، عدالت محوری، برخورد با مفاسد اقتصادی و اجتماعی و نیز ایجاد فضای امن و نظارت مستمر بر اجرای قوانین و تسهیل در رونق تولید و اشتغال است.
حبیب قنبرزاده افزود: محاکم و دستگاه قضائی همواره در کنار نهادهای انقلابی و نظارتی در راستای پیشگیری از جرائم و رونق تولید تلاش و اهتمام می کند.
وی ادامه داد: با وجود خیل عظیم پرونده های وارده به محاکم قضائی شهرستان، هم اکنون تعداد پرونده های مختومه از میانگین کشوری و استانی نیز بالا بوده و در این زمینه شهرستان مراغه از جایگاه مناسبی در استان برخوردار است.
وی اضافه کرد: با اجرا و راه اندازی سیستم های هوشمند صدور اجرای احکام قضائی به صورت الکترونیکی، سال گذشته حدود 78 درصد از احکام به صورت الکترونیکی صادر شده و پیش بینی می شود این میزان به 90 درصد در سال جاری افزایش یابد.
فرماندار مراغه نیز گفت: حمایت دستگاه قضائی، زمینه ساز تسهیل در اجرای طرح های شهرستانی و نیز رفع مشکلات پیش روی اشتغال و تولید است.
حمید شکری افزود: با توجه به عدم همراهی مناسب سیستم بانکی، مالیاتی و بیمه ای در جهت رونق تولید و رفع موانع سرمایه گذاری، می توان از ظرفیت و توان دستگاه قضائی برای این منظور بهره گرفت.
به گزارش ایرنا، در این مراسم از 41 نفر از قضات برتر شهرستان های مراغه، عجب شیر، بناب و ملکان و نیز بخش لیلان تجلیل شد.
شهرستان مراغه با حدود 263 هزار نفر جمعیت در 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.
3077/7487

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال