در جشنواره علی اکبر (ع) تبریز چه گذشت؟

تبریز-ایرنا- کلان شهر تبریز دیشب شاهد برگزاری جشنواره روز جوان به مناسبت سالروز با سعادت حضرت علی اکبر (ع) بود؛ جشنواره ای که با سخنرانی مسوولان درباره ظرفیت های جوانان، تاکید بر لزوم استفاده از این توانمندی ها در راستای توسعه کشور و در نهایت تقدیر از جوانان نمونه با اهدای لوح تقدیر پایان یافت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، برگزاری جشنواره « روز جوان» در تبریز با تلاش فراوان معاونت امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی و همکاری سایر نهادهای مسوول برگزار و بهانه ای برای گرد همایی جوانان نمونه استان در زیر یک سقف، ولو برای ساعتی، شد.
از جمله نکات جالب توجه این جشنواره چندساعته، اذعان همه مسوولان سخنران به ظرفیت های پیدا و پنهان جوانان و تاکید بر ضرورت برنامه ریزی جدی و منسجم برای بهره گرفتن از آن در راستای پیشبرد برنامه های توسعه ای ایران اسلامی بود؛ امری که کم توجهی به آن و عملگرایی در راستای رساندنش به منصه ظهور از سوی تصمیم سازان مورد انتقاد قشر جوان جامعه است.
البته جشنواره «روز جوان» تبریز با همه زیبایی و جذابیت آن برای شرکت کنندگان، این گلایه جوانان را نیز داشت؛ آنها می گفتند که امروز روز آنهاست، اما باز هم طبق روال رایج، بیشتر مسوولان صحبت می کنند و جوانان مستمع هستند، در حالی که باید تدبیری اندیشید که این وضعیت برعکس شود.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت حوزه جوانان در توسعه کشور، گفت: متاسفانه نهاد مستقل و متولی خاص برای رسیدگی به مسایل مربوط به جوانان در کشور نداریم.
زهرا ساعی با اشاره به اینکه جوانان آذربایجان در تمام عرصه‌ها پیشتاز و افتخارآفرین بوده اند، افزود: 35 درصد جمعیت کل کشور بین 15 تا 29 سال سن دارند که ظرفیت ویژه‌ای برای پیشرفت و توسعه محسوب می ‌شود و باید به آن توجه کرد.
وی اظهار داشت: با توجه به ضرورت‌هایی که در مجلس وجود داشت، فراکسیون جوانان را حدود 2 سال قبل تشکیل دادیم تا با دید خاص به مطالباتی که جامعه جوانان داشتند، نگاه کنیم.
ساعی، قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان با هدف ایجاد تحول در نظام مدیریت کشور را یکی از دستاورد های خوب فراکسیون جوانان در مجلس عنوان و یادآوری کرد: در کشورهای موفق، جوانان به عنوان مدیران اجرایی و پیشکسوتان به عنوان مشاور کار می‌کنند، اما در کشور ما این موضوع بر عکس است و جوانان در کسوت مشاور فعالیت دارند که این وضعیت در طولانی مدت آفت‌های زیادی دارد و سبب می شود مدیر جوان پرورش نیابد.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو اظهار کرد: با توجه به پیشرفت هایی که در حوزه کارآفرینی مجازی داشته‌ایم، ناگزیر هستیم در موضوع استارت‌آپ‌ها و حوزه فعالیت‌های دانش بنیان ورود جدی کنیم.
وی با اشاره به طرح جدایی وزارت ورزش و جوانان در مجلس عنوان کرد: به رغم اینکه سازمان جوانان از گذشته ساختار خودش را داشته، می خواهیم این سازمان احیا شود تا مباحث جوانان به صورت تخصصی‌تر و متمرکزتر پیگری شود، زیرا در حال حاضر نهاد مستقلی برای رسیدگی به مسائل حوزه جوانان نداریم.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این مراسم، اظهار داشت: هر جامعه که قشر جوان با نشاط و پر جنب‌وجوش داشته باشد، نسبت به آینده امیدوار خواهد بود و ما باید جوانان را ارج نهاده و از پتانسیل آن‌ها استفاده کنیم.
علیار راستگو با اشاره به مطالبه گری جوانان، یادآوری کرد: امروز جوانان سؤالات بسیار زیادی در حوزه خدماتی، اقتصادی و سیاسی دارند و ما وظیفه خودمان می‌دانیم که پاسخگو بوده و ارتباط خوبی با جوانان داشته باشیم و باید بگویم که در جلسات مربوط از جوانان و سمن‌ها استفاده می‌کنیم.
وی ادامه داد: باید جوانان را باور کنیم؛ اعتقاد، اعتماد و باور باید همراه با یکدیگر باشند تا بتوانیم به خوبی از پتانسیل قشر جوان استفاده کنیم؛ در تغییراتی که اخیراً صورت داده‌ایم، از قشر جوان در حوزه‌های مدیریتی استفاده کردیم و دیدگاه ما نیز این است که باید این کار صورت بگیرد.
راستگو در خصوص کمک رسانی آذربایجان شرقی به سیل زدگان کشور، عنوان کرد: از ابتدای سیل، مردم غیرتمند استان آذربایجان شرقی 97 کامیون تریلی کمک‌های مردمی را توسط سازمان‌های هلال احمر، سپاه و کمیته امداد جمع‌آوری و راهی استان‌های سیل‌زده کرده‌اند.
وی اضافه کرد: از کشورهای همسایه نیز 7 کامیون از اقلام موردنیاز برای سیل زندگان کشورمان دریافت کرده‌ایم که 2 دستگاه مربوط به ترکیه، 4 دستگاه مربوط به روسیه و یک دستگاه مربوط به گرجستان است.
به گزارش ایرنا، معاون امور جوانان مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی نیز اظهار داشت: برنامه‌های متنوعی از سوی اداره کل ورزش و جوانان استان برای هفته جوان برنامه ریزی شده و حدود 600 برنامه متنوع در کل شهرستان‌ها برگزار می‌شود.
امیر تقی زاده یادآوری کرد: یکی از برنامه‌های شاخص هفته جوان، برگزاری جشنواره حضرت علی اکبر (ع) با شعار امید و نشاط است که کارهای آن را از ابتدای بهمن‌ ماه سال گذشته آغاز کردیم و پس از بررسی شاخص‌ها تلاش کردیم فرصت ثبت‌نام برای همه عزیزان به صورت مساوی وجود داشته باشد.
وی یادآوری کرد: داوری‌های تخصصی انجام‌ شده و امروز با افتخار می‌گویم اگر جوانی احساس می‌کند که جایش روی این صحنه خالی است، می‌تواند به معاونت جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی مراجعه کند و پیگیر موضوع باشد.
تقی زاده با بیان اینکه امیدواریم این جوانان الگوهای خوبی برای دیگر جوانان کشورمان باشند، ادامه داد: روز گذشته در 21 شهرستان و به صورت هم‌زمان کارگاه ازدواج و خانواده را برگزار کردیم که در این رابطه 563 کارگاه در طول سال برای جوانان در آستانه ازدواج برگزار شده که همچنان در طول هفته جوان نیز ادامه خواهد داشت.
وی با اشاره به برگزاری جشنواره سرباز جوان در آذربایجان شرقی اضافه کرد: ما روز 8 اردیبهشت در خدمت نیروهای مسلح خواهیم بود و پنجمین جشنواره سرباز جوان را برگزار می‌کنیم.
مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان نیز در این همایش گفت: جوانان می‌توانند با روحیه مطالبه گری خود، با استفاده از ابزارهایی که در دست دارند، مطالبات خود را با شفافیت پیگیری کنند ، زیرا رمز توسعه کشورها تشکل یابی است.
سجاد سالک با اشاره به سیل های اخیر در کشور بیان کرد: بخشی از سازمان‌های مردم‌ نهاد نیز در بخش‌های سیل‌زده حضور داشته و در حال کمک‌رسانی هستند و به همین دلیل این مراسم نیز تحت تأثیر اتفاقات اخیر قرار دارد.
وی افزود: از جوانان و هم نسل‌های خودم می‌خواهم در مقابل انتشار یاس و ناامیدی بایستند و با روحیه مطالبه گری خود و با استفاده از ابزارهایی که در دست دارند، مطالبات خود را با شفافیت پیگیری کنند.
سالک با اشاره به اینکه یک رکن جامعه مدنی سازمان‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد هستند، یادآوری کرد: رمز توسعه کشورها تشکل یابی است؛ کشور با فریاد، دست روی دست گذاشتن، خشونت و غیره به جایی نمی‌رسد، بلکه باید به صورت تشکل کارها را پیش برد.
به گزارش ایرنا، در یازدهمین جشنواره حضرت علی اکبر(ع) آذربایجان شرقی، جوانان نمونه و برتر استان با اهداء لوح و جوایزی تقدیر شدند.
9853/3038/518

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال