با حضور وزیر صمت/

عملیات احداث واحد کنسانتره نفلین سینیت در کلبیر آغاز شد

تبریز- ایرنا- واحد 40 هزار تنی تولید کنسانتره نفلین سینیت در شهرستان کلیبر با سرمایه گذاری 2.5 میلیون دلاری خارجی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت آغاز شد.

به گزارش ایرنا، کانسار نفلین سینیت کلیبر بزرگترین توده نفلین دار اکتشاف شده در کشور بوده که با وسعتی حدود 100 کیلومتر مربع در 15 کیلومتری جنوب این شهرستان قرار دارد.
ذخیره اکتشاف شده در یک محدوده کوچک که مورد عملیات اکتشافی قرار گرفته حدود 7 میلیون تن است ولی ذخیره احتمالی توده بیش از 96 میلیون تن برآورد شده است.
مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران روز پنجشنبه در آئین آغاز عملیات اجرایی واحد کنسانتره این مجتمع معدنی گفت: مجتمع نفلین سینیت کلیبر در سال 1383 به روش خشک طراحی و اجرا شده و دارای ظرفیت اسمی 55 هزار تن در سال است.
وجیه الله جعفری افزود: امروز عملیات اجرایی مرحله اول این مجتمع به ظرفیت 40 هزار تن آغاز شده است و در مراحل بعدی ظرفیت آن به 150 هزار تن افزایش خواهد یافت.
وی اعلام کرد: 2.5 میلیون دلار از سرمایه گذاری این طرح خارجی بوده و 200 میلیارد ریال آن نیز توسط سرمایه گذاران داخلی تامین شده است که با احداث این کارخانه علاوه بر تولید محصول صادراتی، موجب ارز آوری به کشور و اشتغال زایی برای مردم منطقه خواهد شد.
وی ادامه داد: مرحله اول این طرح تا دهه فجر سال 1398 به بهره برداری می رسد و هم اکنون 50 نفر در آن مشغول کار هستند.
به گزارش ایرنا، نماینده مردم کلیبر، هوراند و خداآفرین نیز در این آئین گفت: آذربایجان شرقی بیش از 10 درصد معادن کشور را در خود جای داده است و با توجه به ظرفیت بالای معدنی، این منطقه می تواند به قطب معدنی کشور تبدیل شود.
الله قلی قلی زاده افزود: اگر از این ظرفیت و مزیت اقتصادی و معدنی بتوان بیشترین بهره برداری را کرد، می توان آذربایجان شرقی را به جایگاه اصلی خود در اقتصاد معدنی برگرداند.
وی از آمادگی استان و شهرستان کلیبر برای پذیرش سرمایه گذاران در بخش معدن خبر داد.
شهرستان کلیبر با جمعیت 55 هزار نفر جمعیت در فاصله 175 کیلومتری شمال شرقی تبریز واقع است.
3071/8023/ 3038

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال