معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی:

تامین زیرساخت ها به توسعه صادرات استان منجر شود

تبریز- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه توجه به تامین زیرساخت های انرژی در سند تدبیر توسعه استان ضرورت دارد، گفت: تامین زیرساخت ها باید به توسعه صادرات این استان به اروپا و آسیای میانه منجر شود.

به گزارش ایرنا، جواد رحمتی روز یکشنبه در جلسه کارگروه تخصصی امور زیربنایی و شهرسازی آذربایجان شرقی با موضوع بررسی هسته ‎ ها و طرح‎ های زیرساختی و زیربنایی دومین سند تدبیر توسعه استان تشکیل شد، اظهار داشت: مهمترین اهداف تعریف شده برای حوزه زیربنایی و شهرسازی سند تدبیر توسعه را افزایش سهم استان در ترانزیت کالایی به اروپا و آسیای میانه، تبدیل استان به هاب کالایی منطقه شمال غرب و ایجاد و توسعه زیرساخت ‎ های حمل و نقل ترکیبی است.
وی همچنین بر لزوم توجه به تامین زیرساخت‌های انرژی در سند تدبیر توسعه استان تاکید کرد و گفت: توسعه زیرساخت ‎ها فقط محدود به مقوله حمل و نقل نشود البته توجه کنیم نبود زیرساخت ‎های انرژی در بعضی موارد مانع توسعه می ‎ شود.
رحمتی با بیان اینکه اهمیت تامین انرژی کمتر از برقی کردن راه ‎ آهن نیست، افزود: برق، گاز و آب جزو مهمترین زیرساخت ‎ های ما است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند که اگر انرژی نباشد توسعه ‎ ای نیز اتفاق نمی ‎ افتد.
وی با بیان اینکه کمبود برق را از سایر استان ‎ ها تامین می ‎ کنیم، گفت: در حال حاضر استان به برق نیاز دارد که با ساخت نیروگاه برطرف می شود و نیروگاه نیز نیاز به گاز دارد؛ در واقع اگر نتوانیم این زیرساخت‎ های انرژی را تامین کنیم با محدودیت توسعه مواجه خواهیم شد.
مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان ‎ شرقی نیز در این جلسه گفت: اکنون حمل و نقل یکی از اجزای مهم اقتصاد ملی محسوب می‌شود و به دلیل داشتن نقش زیربنایی، تاثیر فراوانی بر فرایند رشد اقتصادی کشور دارد.
سلطانی اضافه کرد: آذربایجان ‎ شرقی در موقعیت جغرافیایی بسیار مناسبی از نظر مزایای ترانزیتی ملی و منطقه‌ای قرار گرفته؛ اما تا کنون به نحو شایسته ‎ ای از این ظرفیت ‎ ها بهره ‎ برداری نشده به طوری که یکی از مشکلات اساسی در بخش حمل و نقل استان متصل نشدن شبکه ‎ های ریلی، آزادراهی و هوایی به سایر شبکه ‎ های درون ‎ شهری، بین استانی، ملی و بین ‎ المللی و تثبیت نشدن موقعیت استان در مدیریت زنجیره تامین ملی و منطقه ‎ ای است.
وی با اشاره به هسته کلیدی «توسعه زیرساخت ‎ های کالبدی» بخش زیربنایی و شهرسازی استان ابراز داشت: در این هسته سعی می‌شود تا با تکمیل زیرساخت ‎ های جاده ‎ ای و ریلی، ایجاد تاسیسات و خدمات لجستیکی چالش‌های پیش رو برطرف شود.
سلطانی مهمترین اهداف تعریف شده برای حوزه زیربنایی و شهرسازی سند تدبیر توسعه را افزایش سهم استان در ترانزیت کالایی به اروپا و آسیای میانه، تبدیل استان به هاب کالایی منطقه شمال غرب و ایجاد و توسعه زیرساخت ‎ های حمل و نقل ترکیبی عنوان کرد.
وی بیان کرد : برای دستیابی به اهداف یاد شده توسعه ارتباطات جاده‌ای و ریلی، تبدیل فرودگاه تبریز به هاب منطقه و ایجاد و توسعه تاسیسات و خدمات لجستیکی در استان را در دستور کار داریم.
اشراقی، مشاور سازمان مدیریت و برنامه ‎ ریزی آذربایجان ‎ شرقی نیز در این جلسه به توضیح فرایند تصویب، اجرا و پایش دومین سند تدبیر توسعه استان پرداخت.
3093/518

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال