بارندگی ها در آذربایجان شرقی 48 درصد افزایش یافت

تبریز - ایرنا - معاون توسعه و پیش بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: میزان بارندگی ها از ابتدای مهر تا 27 بهمن امسال به 172.6 میلی متر رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 48.9 درصد و نسبت به بلند مدت 48.5 درصد افزایش نشان می دهد.

محمد اشجعی روز یکشنبه در گفت ‎و گو با ایرنا اعلام کرد: در 24 ساعت گذشته بیشترین بارش در استان از تبریز به میزان 13.7 میلی متر گزارش شده است.
وی افزود: این میزان بارندگی از غرب تبریز گزارش شده و در شرق این شهر نیز 12.7 میلی متر بارندگی روی داده داست.
معاون توسعه و پیش بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی یادآوری کرد: در 24 ساعت گذشته سراب با 8 درجه زیر صفر و جلفا با 10 درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب سردترین و گرمترین شهرهای استان بودند.
اشجعی ادامه داد: در این مدت دمای هوای تبریز در گرمترین زمان به پنج درجه بالای صفر و در سردترین زمان به 2 درجه زیر صفر رسید و دمای تبریز در ساعت 12 ظهر امروز 2 درجه بالای صفر گزارش شده است.
وی گفت: سامانه بارشی امروز از استان آذربایجان شرقی خارج می شود و در روزهای آینده هوای استان صاف تا قسمتی ابری و در برخی مناطق همراه با مه خواهد شد.
آذربایجان‌شرقی، منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم‌بندی‌های اقلیمی جزو مناطق نیمه‌خشک به حساب می‌آید.
آب و هوای این استان به‌ طور کلی سرد و خشک است ولی به‌ علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم‌های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تاثیر باد‌های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان‌های سبلان در شرق، سهند درغرب و جنوب غربی، رشته کوه‌های قره‌داغ درشمال، رشته کوه‌های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال‌شرق استان قرار دارد.
8023/3071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال