تعداد مقاله تولیدی در دانشگاه تبریز به هزار و 800 مقاله رسید

تبریز- ایرنا- رییس دانشگاه تبریز گفت: میزان مقاله های علمی دانشگاه تبریز قبل از انقلاب سالانه در حدود 2 یا 3 مقاله بود که با آغاز فعالیت‌های علمی-پژوهشی پس از پیروزی انقلاب اسلامی امروز با وجود تحریم‌های ظالمانه، این تعداد به بیش از یکهزار و 800 مقاله رسیده است.

میررضا مجیدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: تعداد دانشجویان این دانشگاه در سال 1357 در حدود هفت هزار و 900 نفر بود اکنون بیش از 23 هزار نفر است.
وی با اشاره به اینکه اولین دوره کارشناسی ارشد دانشگاه تبریز به طور رسمی از سال 64 ایجاد شده است، گفت: بیش از 40 درصد دانشجویان دانشگاه تبریز در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند.
مجیدی ادامه داد: 52 درصد دانشجویان این دانشگاه را بانوان و 48 درصد نیز مردان تشکیل می دهند و در حدود 6 هزار دانشجو در خوابگاه های دانشگاه مستقر هستند.
وی اظهار داشت: 204 دانشجوی خارجی در رشته های مختلف علوم انسانی، فنی و مهندسی، علوم پایه و کشاورزی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه این دانشگاه دارای ۲۱ دانشکده و ۱۰ پژوهشکده و مرکز پژوهشی است، گفت: 850 نفر عضو هیات علمی دانشگاه هستند که ۵۰ درصد آنها دارای رتبه استادی و دانشیاری هستند.
وی با اشاره به نقش پیروزی انقلاب اسلامی در توسعه دانش و دانشگاه‌های کشور، افزود: ۱۲ استاد دانشگاه تبریز در جمع دانشمندان یک درصد قرار گرفته و پنج نفر از اساتید این دانشگاه جزو دانشمندان جهان اسلام هستند.
مجیدی با اشاره به جایگاه منطقه‌ای و ملی دانشگاه تبریز، اظهار کرد: دانشگاه تبریز، دانشگاه اول منطقه و جزو 13 دانشگاه برتر کشور و 200 دانشگاه برتر دنیا است.
وی با تاکید بر نقش دانشجویان دانشگاه تبریز در پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال جنگ تحمیلی خاطرنشان کرد: تمام برنامه‌های انقلابی در دانشگاه تبریز از سال 56 و توسط مجموعه کوچک 20 نفری که در کنار سایر جریان‌ها فعالیت می‌کردند، اجرا می‌شد، دانشگاه تبریز اولین دانشگاهی بود که تا بعد از پیروزی انقلاب تعطیل و انقلاب فرهنگی نیز از دانشگاه تبریز شروع شد.
رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به شهادت 22 تن از دانشجویان و کارمندان این دانشگاه در حمله هوایی رژیم بعث عراق، ادامه داد: دانشگاه تبریز قبل و بعد از انقلاب در مسایل فرهنگی و اجتماعی کشور ایفای نقش کرده است.
وی عمده‌ترین چالش دانشگاه تبریز را نگرش‌های خاص به دانشگاه دانست و گفت: برای ورود به دانشگاه‌های نسل سومی باید نگرش‌ها نسبت به دانشگاه عوض شود، زیرا که با دیدگاه‌های قدیمی نمی‌توان به این مهم رسید.
مجیدی با اشاره به پذیرش دانشجو در رشته زبان و ادبیات ترکی از سال 95 ، افزود: اکنون بیش از 90 دانشجو در این رشته تحصیل می‌کنند و روند پذیرش ادامه خواهد داشت.
وی در خصوص جذب هیات علمی برای این دانشگاه گفت: با موافقت هیات امنا شهریور ماه سال آینده با ارائه فراخوان 40 استاد جذب این دانشگاه خواهد شد.
رئیس دانشگاه تبریز اظهارداشت: این دانشگاه با 153 دانشگاه دنیا قرارداد در زمینه پذیرش طرح، پروژه و دانشجوی مشترک دارد و هم‌اکنون نیز 14 پروژه مشترک با دانشگاه‌های خارجی اجرا می‌کند.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه تبریز از سال ۹۵ در رشته زبان و ادبیات ترکی دانشجو پذیرش می‌کند، افزود: اکنون بیش از ۹۰ دانشجو در این رشته تحصیل می‌کنند و روند پذیرش ادامه خواهد داشت.
مجیدی در پایان گفت: دانشکده دامپزشکی و مرکز رشد دانشگاه تبریز با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به بهره‌برداری می‌رسد.
6120/3071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال