سالانه 490 هزار لیتر شیرابه به منابع آب آذربایجان شرقی وارد می شود

تبریز - ایرنا - مدیر محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی اعلام کرد: سالانه 465 تن انواع سموم کشاورزی و 490 هزار لیتر شیرابه وارد منابع آب استان می شود.

به گزارش دوشنبه ایرنا، فریدون آرمانفر در جلسه بررسی تهدیدات محیطی سلامت آب در آذربایجان شرقی
با بیان اینکه این استان از استان های بسیار کم آب کشور است، افزود: ناهنجاری های بصری، بستر مناسب برای رشد ناقل های بیماری زا، تمایل برای استفاده از آب های نامطمئن و خشکی هوا از اثرات کمبود آب در این خطه است.
وی اظهار داشت: اغلب رودخانه ها و سفره های زیرزمینی آذربایجان شرقی آلوده و یا در معرض آلودگی هستند و آلودگی مخازن سدهای استان هم در حال افزایش است.
وی کیفیت تولید محصولات کشاورزی استان را نگران کننده خواند و تاکید کرد: کمبود آب سلامت جامعه را به مخاطره انداخته است.
مدیر دفتر محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی در عین حال یادآوری کرد: از 175 میلیون متر مکعب فاضلاب تولیدی در استان حدود 100 میلیون متر مکعب تصفیه می شود.
وی ادامه داد : سالانه 42 میلیون متر مکعب فاضلاب صنعتی نیز در استان تولید می شود که 28 میلیون متر مکعب آن به صورت اولیه تصفیه و بقیه در محیط رها می شود.
آرمانفر با اشاره به اهمیت موضوع سلامت آب ، همگرایی دستگاه های دولتی آذربایجان شرقی، برخورد علمی برای حل چال شهای این بخش و مشارکت همگانی را در این زمینه خواستار شد.
وی گفت: حجم آب مصرفی آذربایجان شرقی 2.8 میلیارد مترمکعب در سال است که 87 درصد آن در بخش کشاورزی ، 11 درصد در بخش شرب و بقیه در صنعت مصرف می شود.
518

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال