ورودی آب سدهای آذربایجان شرقی 71 درصد افزایش یافت

تبریز- ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی گفت: بر اساس آمار و اطلاعات بهره برداری از سدهای مخزنی، ورودی آب 10 سد بزرگ استان در سال آبی جاری ( از ابتدای مهر تا 15 دی ) نسبت به مدت مشابه سال گذشته به طور متوسط 71 درصد افزایش نشان می دهد.

یوسف غفارزاده روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه بیشترین افزایش ورودی آب در سد قلعه چای به میزان 9.5 برابر اتفاق افتاده است، افزود: در عین حال در سد زنوز شاهد کاهش 9 درصدی ورودی آب هستیم.
وی همچنین با اشاره به اینکه میزان آب ذخیره شده سدهای استان در سال آبی جاری افزایش 18 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد، اضافه کرد: در سال آبی جاری ذخیره سد قلعه چای 1.47 درصد افزایش یافته ولی در سدهای نهند، ارسباران و زنوز شاهد کاهش ذخیره آب به ترتیب به میزان 14 ،8 و 8 درصد هستیم.
غفارزاده حجم کل آب 10 سد بزرگ استان را در تراز نرمال 600 میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: با توجه به وضعیت ورودی و ذخیره سدهای ستارخان و نهند و نیاز های پائین دستی سدهای یادشده، صرفه جویی در شهرهای تبریز و اهر ضروری است.
آذربایجان شرقی دارای 145 سد در حال بهره برداری است که میزان آب قابل تنظیم آنها حدود 2 میلیارد متر مکعب است.
به گزارش ایرنا ،در سال آبی جاری ( از ابتدای مهر تا پایان آذر ماه ) 98 میلیمتر بارش در استان اتفاق افتاده که نسبت به بارندگی 69.3 میلیمتری مدت مشابه سال گذشته 41.4 درصد و نسبت به بارندگی 80.9 میلیمتری میانگین بلند مدت پاییزه 21.1 درصد افزایش نشان می دهد.
3071/518

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال