طرح آبخیزداری در 14 شهرستان آذربایجان شرقی در دست اجراست

مراغه - ایرنا - مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی گفت: طرح آبخیزداری با 20 میلیارد تومان اعتبار در 14 شهرستان استان در دست اجراست.

به گزارش ایرنا، داور نامدار روز سه شنبه در بازدید از طرح های آبخیزداری آغبلاغ چایی و دهلان هشترود افزود: با توجه به مطالعات انجام شده، در 14 شهرستان استان که شامل 17 زیر حوزه می شود طرح های متنوعی را شروع کرده ایم.
وی گفت: در سالجاری و از محل صندوق توسعه ملی نیز برای دو طرح در هشترود بیش از 600 میلیون تومان هزینه شده است.
نامدار همچنین از اجرای طرح گرمایش منازل روستایی با انرژی های تجدید پذیر در استان خبر داد و گفت: این طرح از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و با هدف توسعه و استفاده از این نوع انرژی ها، جلب مشارکت بهره برداران محلی در حفاظت از اراضی ملی و ترغیب و تشویق بهره برداران حوزه آبخیز برای حفاظت و مدیریت حوزه آبخیز اجرا می شود.
وی با بیان اینکه در این طرح تعداد 10 دستگاه آبگرمکن خورشیدی در خانه های روستایی نصب شده افزود: این طرح در مرحله اول با اعتبار 120 میلیون تومان در روستاهای باباکندی و گله ده کوه شهرستان هشترود اجرا شده است.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان گفت: حدود دو میلیون و 500 هزار هکتار مرتع در استان وجود دارد که به سه بخش ییلاقی، قشلاقی و میان‌بند تقسیم شده است.
وی افزود: طرح مرتع‌ داری در مراتع استان با مشارکت دامداران و با هدف رعایت ظرفیت مرتع اجرا می ‌شود، چون مرتع از لحاظ تولید دارای کمیت بوده و در زمان محدود می ‌توان از آن بهره برد که با مشخص کردن ظرفیت مرتع از پیش چرا و چرای مفرط جلوگیری می‌ شود.
نماینده مردم هشترود و چاراویماق در مجلس نیز خواستار اجرای طرح آبخیزداری در اطراف سد سهند شد.
سیدحمزه امینی گفت: جاده های بین مزارع، راه های زیرساختی و مسیرهای انتقال آب در بخش های مختلف از مهمترین بخش های خسارت دیده از سیل در حوزه آبخیز شهرستان است.
وی گفت: سیل سال های گذشته باعث تخریب چند پل در روستاها شده که اگر آبخیزداری در مسیر اجرا می شد شاید چنین خسارت های سنگین را شاهد نبودیم.
شهرستان هشترود با 57 هزار جمعیت در 120 کیلومتری جنوب شرق تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.
3077/7486

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال