2.3 درصد بودجه کشور فرهنگی است

تبریز - ایرنا - رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: جایگاه حوزه فرهنگ در مرحله نظر و عمل، زمین تا آسمان فرق دارد و زمانی که حداکثر بودجه فرهنگی ما سالانه 2.3 درصد باشد، نمی توان از برنامه های فرهنگی انتظار عملکرد موثر داشت.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی حجت الاسلام احمد مازنی در نهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان در تبریز افزود: وقتی سرانه فرهنگی هر ایرانی از بودجه مستقیم 124 هزار تومان است، یعنی اعتبارات فرهنگی را در ردیف هزینه به حساب می آوریم.
وی تاکید کرد: با این آمار و ارقام نمی‌توان فرهنگی پویا برای کشور تعریف کرد و برای تعالی فرهنگ و ایجاد پویایی در این حوزه باید تحولی در اعتبارات آن ایجاد شود.
حجت الاسلام مازنی با اشاره به اینکه گسترش فرهنگ و تقویت آن در واقع راهکاری برای پیشگیری از آسیب‌هاست، گفت: فرهنگ در عین حالی که جامعه را تعالی می‌بخشد می‌‌تواند زمینه اشتغال را نیز فراهم کرده و توسعه‌ اقتصادی را نیز سبب شود.
وی از تلاش کمیسیون فرهنگی مجلس برای اصلاح ساختار و بودجه حوزه‌ فرهنگ خبر داد.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی هم با اشاره به نفش آفرینی دانشجویان و جنبش های دانشجویی در برهه های مختلف تاریخ ایران افزود: حرکت های عدالت خواهانه و آزادی خواهانه بخشی از محوری ترین فعالیت های موثر دانشجویان در تاریخ معاصر کشور ماست.
حجت الاسلام سید محمدعلی آل هاشم خاطرنشان کرد: با رجوع به سابقه تاریخی فعالیت دانشجویی می توان به این نتیجه رسید که استکبار ستیزی، مبارزه با استبداد و حرکت در مسیر گفتمان سازی انقلابی گری شاخصه اصلی دانشجویان عدالت طلب در نظام اسلامی است.
وی با بیان اینکه روز دانشجو روز مقاومت تاریخی در دانشگاه تهران به ثبت رسیده است، گفت: در آستانه سفر نیکسون به کشور و به دنبال اعتراض های دانشجویی به این سفر سه تن از دانشجویان انقلابی به شهادت رسیدند که در تاریخ پر افتخار ایران اسلام فراموش شدنی نیست.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: جامعه دانشگاهی، جامعه ای پویا و پایگاه مهم علمی کشور است و دانشجویان اقشاری هستند که آینده نظام اسلامی با دستان توانمند آنان ساخته می شود و افق های روشن ایران عزیز را تعالی می بخشد.
امام جمعه تبریز با بیان اینکه بسیج یک تفکر و فرهنگ است، افزود : بسیج با درایت و تیزبینی امام راحل (ره) قبل از جنگ تشکیل شد و بعداز جنگ هم به فرمان رهبر معظم انقلاب بسیج اقشار و اصناف در جبهه های مختلف نقش موثر ایفا کرد.
وی ادامه داد: امروز این فرهنگ به تفکری جهانی تبدیل شده است و نمود آن را در کشورهای سوریه، عراق و یمن شاهد هستیم که با الگوی بسیج در برابر حاکمان ظالم و‌ مستکبران جهان ایستاده اند.
وی خاطرنشان کرد: در طول تاریخ انقلاب بسیج هر جا که ورود داشته موفق عمل کرده است و نمونه های آن در شرایط پر التهاب کشور در سال های 78 و 88 شاهد بودیم که با ورود بسیج سرنوشت نظام اسلامی براساس آرمان های انقلاب و ارزش های اسلامی دوام و قوام بهتری پیدا کرد.
امام جمعه تبریز تاکید کرد: بسیج فرهنگی است که همه آحاد ملت و اقشار کشور به آن نیاز داریم.
فرمانده سپاه عاشورا هم گفت: سرمایه های اجتماعی و فرهنگی ما به شدت مورد هجوم دشمن است و برای صیانت از این سرمایه ها باید با برنامه و اراده عمل کنیم.
سردار عابدین خرم افزود: آذربایجان شرقی و تبریز مهد علامه ها ، سرداران و مفاخر ادبی و فرهنگی است که نقش اساسی در توسعه فرهنگی دارند به همین دلیل با برگزاری همایش های بین المللی و شناساندن این سرمایه ها، سعی در ثبت و حفظ این سرمایه ها داریم.
وی گفت: مدیریت راهبردی برای ساماندهی ابنیه های تاریخی و میراث فرهنگی، ایجاد گفتمان اقتصاد مقاومتی، گسترش اخلاق و جلوگیری از انحرافات، هدایت و جهت دهی مراسم و مناسبت های مذهبی، مدیریت محتوا در فضای مجازی و شبکه سازی نیروهای انقلابی، ساماندهی اماکن مربوط به شهدا از جمله یادمان ها و مزارها از جمله اقدامات مهمی است که بسیجیان سپاه عاشورا انجام داده اند.
3071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال